Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sunteti de acord cu prenumele luate din neam in neam?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu sunt de acord cu astfel de pretentii sau reguli.

asta cu dusul numelui mai departe stiu ca e legata de numele de familie, de aceea multi tati/bunici isi doresc baieti/nepoti, sa duca numele de familie catre generatiile viitoare.

Exact asa e cazul meu. Socrul meu a avut numai fete in afara de sotul meu. Si acuma o sa am baietel. Bucurie mare . Pe socrul meu si pe sotul meu ii cheama la fel dar eu nu vreau sa ii pun nume si baiatului. Mi se pare mult prea mult sa avem in familie atatea persoane cu acelasi nume. Si in plus nu prea imi place nici numele:)) ( sper sa nu afle niciodata [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

teoretic, tu si sotul stabiliti impreuna ce prenume va avea bb. nu e treaba altora sa se amestece.

daca sotul e adeptul "traditiei" si nu reusesti sa-l convingi, atunci faceti un compromis, ii pui copilului doua prenume, unul ales de tine si cel "mostenit" din mosi-stramosi. sper sa sune bine impreuna + numele de familie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fete deci am scapat de "grija" asta. [:)]

 

Marius...e vorba de numele mic...

 

Mie imi place obiceiul asta.

Cu conditia sa nu fie obligatie, ci placere.

Pe fata mea cea mica o cheama ca pe mama. Daca ar fi fost baiat, l-ar fi chemat ca pe tata. A fost propunerea sotiei iar mie mi-a placut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu au prenumele lor. Le-am dat noi (adica eu si Angela) si sunt singulare in familie. In fapt Ioanei i-am dat eu, iar Dariei, Angela. Mai mult decat atat, sincer, tot ce m-a interesat (si ma intereseaza in primul rand la un copil) este sa fie sanatos. Restul... sunt amanunte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...