Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Of Doamne, nu ii asiguri mancare si hainute, ii asiguri un mediu de viata, o sansa pentru educatie, o sansa pentru viitorul lor. Copiii aceia de tigani ce viitor au? De ce nu vezi dincolo de ziua de maine?

Eu nu am nimic cu mamele care aleg sa stea acasa, ci cu acelea care, privilegiate fiind intr-o/de anumita conjunctura, aflate intr-o situatie de a fi fara griji (desi eu cred ca multi nu-si fac calcule pe termen lung), sustin ca asta este alegerea perfecta. Ori cand cineva are dileme si le expune pe forum, inseamna ca exista niste semne de intrebare, si mi se pare un pic de inconstienta sa indrumi intr-un anumit sens aceste persoane doar pe baza unei experiente reduse si, cum am spus, privilegiate.

Si-apoi trebuie sa te gandesti si in felul urmator: daca acum salariul tau se duce pe bona, peste cativa ani se va duce pe tableta, telefon, excursii, haine, cluburi, iesiri cu prietenii, o scoala in strainatate sau mai buna, etc. 

Si nu in ultimul rand exista femei care chiar vor sa lucreze, chiar daca nu au o cariera, ci un rost, un loc unde se dezvolta, unde-si fructifica cunostintele, unde se simt importante (chiar daca numai uneori) etc. Aceste femei sunt macinate de frustrari si intrebari, ca nu sunt mamele perfecte care stau non stop dupa copiii lor (vezi exemplul de mai sus cu tiganii), poate pentru ca locul femeii inca n-a fost acceptat in totalitate.

Si nu in ultimul rand, desi avem 2 apartamente inchiriate, deci o sursa sigura de venit, celputin teoretic, suntem noi siguri de ce va fi peste 10 ani, cand pensiile nu vor ajunge (si cred ca nu numai in Romania se vor strange curelele), cand mediul economic nu va fi asa prietenos, cand poate va fi inflatie, sau diverse alte evenimente? Ca sa nu mai zic ca am auzut prin jurul meu inclusiv de nationalizare [batcap] . 

Iulia, din ce am citit la subiectul asta, nici o mama casnica nu a incercat sa o influenteze in vreun fel pe Cristiama. In schimb, simt multa agresivitate din partea mamelor care lucreaza.

Eu, chiar daca nu am serviciu de la 8 la 16, tot am un rost (da, imagineaza-ti, culmea!), tot sunt importanta (nu numai ca "ma simt importanta, chiar daca numai uneori"), tot imi fructific cunostintele; ptr. mine cel mai bun mod de a fructifica informatiile si cunostintele pe care le am, e sa le transmit mai departe copilului meu. Si am nu 2  ore pe zi, ci 12 ore pe zi sa o fac! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Victoria,

 

Asta apreciez la tine ca esti senina.

 

Eu cumva nu sunt sigura ca e mai "bun" viiorul pe care pot sa il asigur copilului.

Din pacate job-ul meu nu e 8-16, lipsesc cel putin 11 ore pe zi de acasa, si uneori sunt atat de obosita seara ca nu pot sa vorbesc. Si da, banii astia o sa se duca pe tablete, telefoane dar chiar e nevoie de astea?

Acum vorbesc din perspectiva unui copil care are de acum cam toate moftuletel tehnice posibile, cele mai de fite jucarii, ca am si o sora fara copii careia ii facem lista cu ce nu gasim in tara. Asa si copilul meu se juca acum 2 zile cu 4 pietre. A construit o casa!!!

Sau intr-o zi a aranjat frunze, le-a facut pachetele....

Putea sa faca si un joc pe tableta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristiama, noi am bagat mii de dolari in jucarii. Degeaba. Aiurea. Bani aruncati. prefera oricand sa ne uitam impreuna la un documentar, sa coloram impreuna sau sa iesim la plimbare impreuna. Sau sa se joace cu faina, in timp ce eu gatesc.  [:)]  Sau sa aspire cu mine sau sa steagra praful cu mine sau sa faca orice cu mine decat sa se joace pe tableta... Si da, joaca aia cu frunzele sau cu pietrele e nepretuita. Noi avem 2 sosete (de-alea de pus in picioare) de-ale ei pe care le-a umplut cu pietre si le leagana de parca-s bebelusi. Nu ca nu ar avea papusi, are peste 20, insa alea le-a "cules" ea (si din lipsa de altceva, le-a pus intr-o pereche de sosete pe care eu s-a intamplat sa le am in geanta).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti scriu despre noi. Cum e la noi. Tu oricum trebuie sa decizi cum e mai bine pt voi.

 

 Eu lucrez de la 9-18 + cate juma de ora drumul. Cca 10 ore sunt plecata.

Copila mea a fost la gradi cu program normal, din cauza serviciului meu am optat pt bona, nicio gradi nu are program pana la 19... Acum e la scoala cu activitati zilnice extra pe care le am ales sa le incheie cel tarziu la 18,00.

Asadar am nevoie de salarul meu pt a plati scoala (after), activitatile extra, bona si restul. Asatept cu interes clasa a 4-a sa vedem reorganizarea [:)]

  Copila mea are zi in care pleaca la scoala la 7,30 si revine la 18,00  [:)]  Trebuie sa scriu ca e alegerea ei, sa nu aud discutii aiurea [:)]

Intr-adevar dupa 9 ore la servici, eu abia astept sa ajung acasa, sa iesim cu prietenii. Insa asta e ritmul la care m am obisnuit. De voie de nevoie [:)]

  Recunosc ca as putea sta si relaxata, daca as avea un venit picat din ceruri, lunar [:-)))] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt o persoana casnica, insa am perioade in care mi-e mai drag sa stau acasa cu familia decat sa umblu aiurea la munci. Insa per total, sunt o mama mai absenta fizic decat una obisnuita (inclusiv si din reprosurile barbatului meu). Sotul avea pana acum 6 luni un loc de munca 8.30-17.30 cu sambete si duminici libere. Bani putini. Si-a schimbat jobul, are deplasari si de cate 5 zile in tara, isi vede copilul mai rar ca mine, insa banii sunt aproape triplu. De obicei, ne programam sa fim macar un parinte cu copilul in fiecare noapte acasa. Si daca nu ne iese, o avem pe mama. Noroc cu ea, chit ca tb sa tinem cont si aici ca mai lucreaza, ca are si alte preocupari decat nepotul, ca are excursii de facut si locuri de vizitat. Bravo ei, macar numai este in depresii.

 

Si-acum cealalta latura: mama a muncit mai mereu, a plecat la munca cand noi aveam 1 luna si-am fost crescute de femei (bonele de azi), gradinita si singure de la 7 ani (eu si sora). Socrela a stat 10 ani acasa, si-a crescut baietii pana in clasa a 4-a. Acum are o pensie de r...t, este nevoita sa munceasca ca sa supravieturiasca: este bona unei fetite de 1.3 ani in Braila. Ironia sortii: nu reuseste sa-si vada nepotul decat pe fuga: 2 zile la 3 luni, caci nu-i permite serviciul. Iar eu la ea numai ajung prea repede, am ce am eu de impartit cu ea.

 

Viata noastra este ok pt noi: nu am cautat gradi private (pt mine sunt mofturi) si nici bone, inca ma pot baza pe mama (3-4 ore la 2 zile, contra unei sume saptamanale, desigur). Curatenia si gatitul sunt exclusiv ale noastre, inca nu am incredere sa las pe altcineva, chit ca uneori mi-as dori. Copilul este centrul vietii noastre si nu numai declarativ, tot ce facem se invarte in jurul lui (concedii, modalitati de petrecere a timpului). Si daca as castiga bani din cer tot nu as renunta la munca, probabil ca i-as folosi sa imbunatatesc confortul de-acasa si sa ne dezvoltam profesional.

 

P.S. Copilul meu este INCA la gradinita. Nu stiu sa va spun cum va fi cu el la scoala si cu teme, prevad ca buni va fi depasita! :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristiama, cand am deschis subiectul, lucram de la 16 la 22-23, cu mici intreruperi. Atunci, am primit recomandarea sa imi iau si mai mult de lucru, desi eu am specificat clar ca problema era timpul petrecut cu copilul - care era putin.

 

Acum este si mai putin, pentru ca lucrez pana pe la 1-2, chiar si 3 noaptea/dimineata. S-au inmultit, insa, placerile mai mici sau mai mari pe care i le pot oferi. Nu pot sa spun ca sunt complet multumita de situatie.

 

In acelasi timp, vecina de deasupra mea e mai tanara ca mine cu ani buni. E casnica. Aspira zilnic. Si mai am o cunostinta care tot asa e, casnica si obsedata de curatenie. Ma crizeaza!!! Si mi-am dat seama ca eu nu as putea fi asa, ca as lua-o razna. 

 

Asa ca...

 

Acum ma duc sa citesc ce ai scris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, pentru curatenie poate gasesti pe cineva, caci si eu gindeam ca tine, insa trei ore in fiecare saptamina in care mi se spala pe jos, dat cu aspiratorul si frecat baile e lucru tare fain.

Pentru mai tirziu, poate ai sa mai dai examene si ai sa ai un serviciu (job, pozitie) in care sa-ti permiti sa reduci norma. [flo2]

 

Iulia, te inteleg tare bine cu sotul IT-ist. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristiama, sentimentul de vinovatie il am si eu. Nu am stat sa ma analizez, dar nu exclud ca acest sentiment de vinovatie sa fie cel putin unul dintre motivele pentru care, de la o vreme, imi coplesesc copilul cu tot felul de lucruri - dulciuri, jucarii, hainute. Mi s-a atras deja atentia in acest sens.

 

Educatie? Putin in fiecare zi. pe diverse teme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...