Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Foarte tarziu am aflat ca "alegerea" ei de a sta acasa a fost de fapt decisa de sot...si acum tot ea trage ponoasele. Trist...:(

 

Ce urat! Baiatului ar trebui sa-i fie rusine. Nu ar fi de mirare ca insusi tatal sa ii fi facut mamei

reprosuri de-a lungul timpului din aceeasi cauza si chiar de fata cu copiii, care au inregistrat totul. Asta se intampla atunci cand decizia sotiei de a sta acasa nu este bine vazuta de sot, dar este alta problema. [...]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul (colegul tau) i-a impus la vremea aceea sotiei sale sa ramana acasa pt a-i ingriji pe cei mici? Probabil ca nu aveau rude in preajma, dupa varsta deduc ca nasterea copiilor a fost in anii '90, care stim cu toti cum au fost: locuri de munca nesigure, somaj, concedieri de la marile intreprinderi care s-au inchis etc...

Asta este, fiecare familie isi face propriile calcule in functie de factorii externi existenti in perioada respectiva... Nu are nimeni dreptul sa judece, nici macar proprii copii... Ei la randul lor, au sansa de a lua alte decizii.

 

Sper macar ca sotia nu primeste reprosuri si din partea sotului pe tema asta...:((

 

Iar baiatul, la cei 20 de ani, ar putea pune mana fara probleme sa munceasca, sa cstige bani, sa participe la treburile si cheltuielile casei, daca nu-i convine sa se si mute, daca poate, ca deh, in zilele noastre nici locuintele nu pica din cer...

 

Chiar trista situatie.. :( Si o intorsatura nefericita pt biata femeie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu, aveau ajutoare, ambele mame...motivul a  fost...gelozia :( Si cand te gandesti ca ulterior, tot el a avut o aventura ...si-au salvat casnicia, dar...i-am spus, eu n-as putea trai in atmosfera de la ei.

 

In fine, am deturnat subiectul...am dat exemplul asta (dureros si absurd) ca sa arat ca viata te duce unde nu te astepti. Sincer, nici daca eram scriitor nu cred c-as fi avut atata imaginatie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este Dana, n-am vrut sa insist intrebandu-te de situatia din familia respectiva, insa dand exemplul cu ei si deci citind despre asta, m-a bulversat un pic situatia lor, si unde i-a dus viata, relatiile intre membrii acelei familii.... 

In cazul asta, mai ales daca isi dorea, nasol pt ea ca nu a mai lucrat, ca a cedat in fata cerintelor sotului, mai ales pt un motiv asa de aiurea cum e gelozia....pai ce trebuia sa stea inchisa in casa? Ca asa si prin parcuri putea intalni oameni, si la activitati pt copii etc.... Gelozia, alta boala grea :((

Viata bate filmu', din pacate :((

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selene,

 

Multumesc ca mi-ai raspuns eram curioasa cum ai ales sa rezolvi problema!

Dap, deci servici!

 

Asta mi se pare si mie, ca vrem sa compensam faptul ca stam putin cu copilul cu jucarii, muuult prea multe. Atat de multe ca weekndul trecut nici macar nu a mai desfacut din cutie jucaria pe care i-am luat-o!!! El a ales-o.

Si deja ne sufocam de jucarii in casa, nici nu mai stiu ce avem!!!

 

Acum pe moment nu voi face nici eu o schimbare majora: la servici e mai lejer, am gasit vineri o gradinita cu multe activitati langa casa, sper sa ne acomodam, docamdata e racit deci amanam momentul.

Vin concediile si am destul de mult concediu anul asta.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiui daca am raspuns la acest subiect sau nu.

dar si eu stau acasa de 10+ ani si iubesc si apreciez afiecare minut care il petrec cu copilul meu.

 

in tinerete nu mi-as fi imaginat niciodata ca voi face asta, cariera...serviciul era viat amea...ma gindeam chiar cat de aiurea e sa "stai " acasa sa cresti copilul.

 

 dar assa cum spune asi Nadia-Victoria, in momentul cand l-am tinut in bratze am stiut sigur, ca ata e ce imi dorescc cel mai mult.

si eu am moemente cand ma gindesc sa ma duc la service, o perioada am avut un fel de afacere...si am lucrat dar nu-mi placea sa impart timpul .

 

acum desigur ne permitem sa traim din salariul sotului si daca m-as duce la service as fi plecata toata ziua, si nici mare lucru nu as adcue acasa incit sa merite efortul.

 

asa ca prin credinta am ales sa nu ma ingrijorez pt ziua de maine. nu vreau sa renunt la aceasta binecuvintare de a sta acasa, doar pt ca poate, poate cindva se vva intimpla ...ceva.

 

pt minesa fiu la dispozitia copilullui meu sa ne bucuram unul de altul, sa ii ofer timpul meu a fost si este cea mai buna decizie.

 

 

si aici sunt f multe mamici care au renuntzat la cariera si stau acasa si isi cresc copiii.

 

dar desigur ccum spunea cinva, statul acasa nu e pt toata lumea si trebuie si suportul sotului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...