Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Michele,

 

Iti multumesc ca mi-ai raspuns.

Grija zilei de maine o ai si daca mergi la servici, se pot intampla atatea: da firma faliment, reduce personalul, nu mai faci fata.

Acum o colega cu un copil de varsta baietelului meu isi ia sabatic, adica perioada neplatita ca nu mai face fata.

 

Eu am inceput sa mai rezolv din problema, adica doamna care are acum grija de Horia e ok, atat cat poate fi un strain, a inceput de luni acomodarea la o gradi, deocamdata merge doar 1-1,5 ore dupa masa la activitati si ii place.

Doar ca am senzatia ca platesc pe cineva sa imi traiasca viata!

 

As vrea sa fiu eu cea cu care alearga in parc si sa manam impreuna, sa nu fiu mereu pe fuga cu el, sa fiu suficient de odihnita sa am idei creative de jocuri, sa povestim, sa facem guguloaie de noroi.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si care e diferenta intre stat acasa cu copilul si concediul fara plata mai lung? Care angajator te asteapta sa te intorci cu bratele deschise din cfp te asteapta si dupa ce stai acasa cu copilul un an, doi, trei. Mai degraba incearca sa gasesti ceva cu program mai lejer, nu la multinationala, ceva mai prost platit desigur dar cu ore mai putine asa incat sa nu vezi copilul o ora inainte de culcare si poate asa nu te mai chinuie sentimentele de vinovatie si de parere de rau ca nu petreceti destul timp impreuna, ca pierzi etape din viata lui si muncesti ca sa platesti pe altcineva sa-ti traiasca viata. Altfel nu vad cum ai putea face, concediul fara plata e cam acelasi lucru cu a ramane acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

spunea cineva ca parintele nu trebuie sa-I acorde the best in toate copilului, ci trebuie sa-I acorde ce ii este lui the best.

 (in engleza suna mai bine [:)] )

I want what is the best for my child.

tu iti cunosti cel mai bine copilul si tu stiii ce ii trebuie lui cel mai mult, le pui pe hirtie si tragi linie si vezi ce iii poti oferi.

 

conteaza pentru copilul tau mai mult jucariile, hainele(dulciurile din start sunnt NU) sau educatia care TU vrei sa I-o dai?

nimeni altcineva nu il va educa si pregatii pt viata mai bine decit tine, pt ca tu esti singura care il iubesti ca nimeni altcineva.

dar si pt asta e nevoie de rabdare, sacrificiu (material)...sialtele...si nu toate mamele le pot oferi .

nu spun prin asta ca sunt mame bune sau rele...dar unele personae nu sunt facute sa stea acas acu copilul...sa se sacrifice...au pur si simplu altfel de standarde si ami bine se duc la munca.

 

tu te cunosti si iti cunosti copilul, tu esti cea mai in masura sa decizi.

 

din punctual meu de vedere...oricand ma pot duce s a muncesc pe brinci...numai cine nu vrea munca, nu gaseste. dar ani care I-am petrecut cu copilul meu au un pret care nu poate sa fie estimate si pe care nimeni nu mi ar putea da inapoi.

 

deci vezi la tine in ce parte inclina balata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristama, ai dreptate; este posibil ca firma la care lucrezi sa intre in faliment si, atunci, indiferent de varsta pe care o ai in acel moment, esti nevoita sa o iei de la capat in alt loc de munca. Dar, anii de experienta conteaza mult in gasirea unui serviciu bun.

Eu te-as sfatui sa iti gasesti un serviciu cu un program mai lejer, eventual sa lucrezi sambata si duminica ( cand poate sta sotul acasa ), pt ca in restul saptamanii sa fii cu copilul tau. E greu de gasit, dar nu imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor,

 

Multumesc de raspunsuri. Asta a fost primul pas sa intreb in stanga si in dreapta de un serviciu cu program mai scurt.

Si teroetic as putea gasi, mi-ar scurta programul cu max 2 ore si salariul ar fi 1/3. Nu e rentabil, nu mi-ar mai ajunge pt bona!!!

 

Sabatic la mine la servici e f bine, adica primesti si o parte din salariu, doar ca eu nu pot sa imi iau, sau ar da f f prost in perioada asta.

 

Despre lucrat sambata-duminica, nici gand, adica atunci suntem o familie, nu 2 parinti care cresc cu schimbul acelasi copil.

 

Complicat, banuiesc ca asta e dilema tuturor mamelor care lucreaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e si asta ca salariul meu se duce aiurea pe bona si alte cheltuieli pe care nu le-as avea stand acasa.

 

Eu fara suparare ,dar nu mai inteleg rostul subiectului,daca astea sunt concluziile tale.

 

Poate reusesti din venitul ce-l aveti sa-ti faci o pensie privata si atunci va fi mai bine mai tirziu.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michele,

 

Iti multumesc ca mi-ai raspuns.

Grija zilei de maine o ai si daca mergi la servici, se pot intampla atatea: da firma faliment, reduce personalul, nu mai faci fata.

Acum o colega cu un copil de varsta baietelului meu isi ia sabatic, adica perioada neplatita ca nu mai face fata.

 

Eu am inceput sa mai rezolv din problema, adica doamna care are acum grija de Horia e ok, atat cat poate fi un strain, a inceput de luni acomodarea la o gradi, deocamdata merge doar 1-1,5 ore dupa masa la activitati si ii place.

Doar ca am senzatia ca platesc pe cineva sa imi traiasca viata!

 

As vrea sa fiu eu cea cu care alearga in parc si sa manam impreuna, sa nu fiu mereu pe fuga cu el, sa fiu suficient de odihnita sa am idei creative de jocuri, sa povestim, sa facem guguloaie de noroi.....

 

 

Eu zic ca asta spune TOTUL. Gresesc, oare, daca cred ca tu de fapt, iti doresti sa stai acasa? De ce nu vb cu sotul tau si sa-i spui exact ce simti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e si asta ca salariul meu se duce aiurea pe bona si alte cheltuieli pe care nu le-as avea stand acasa.

 

De dimineata iar a plans baietelul meu cand am plecat, vrea sa ramana cu mine.....

 

De luni va merge la gradi dimineata, sa vedem cum va fi....

Eu iti garantez ca o sa treaca plansetele astea ...in cativa ani nu o sa mai vrea sa il tii de mana sau sa il pupi la plecare, in alti cativa o sa vrea sa mergi in urma lui, sa nu il vada colegii ca vine cu mama la scoala.

 

Anii trec repede ...peste cativa ani iti va parea bine ca nu ti-ai lasat serviciul, chiar daca toti banii se duc pe bona. Si bona nu iti creste copilul, asta e numai impresia ta ...si copilul, odata ce nu mai plange, nu se mai gandeste la tine ...asta e iar impresia ta.

 

Eu am dat copiii la daycare putin inainte de 3 ani ...la serviciu m-am intors dupa 3 luni de la fiecare nastere si au fost crescuti de bunici. Nu am nici cel mai mic regret, desi m-au incercat si pe mine gandurile tale. Copiii cresc repede, isi capata independenta pe zi ce cresc si trebuie sa stii ca ce simti acum vis-a-vis de el se va spulbera in cativa ani ...chiar daca acum pare un dezechilibru, serviciul, activitatea profesionala, independenta financiara te vor echilibra mai incolo. ...si "incolo" asta nu e chiar asa de departe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...