Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Nu prea sunt de acord cu propozitia: "copiii sunt crescuti de bunici sau bona" daca tu ca parinte mergi la serviciu si lipsesti de acasa x ore/zi. Atata timp cat interactionezi zilnic y ore cu copilul nu se cheama ca altii iti cresc copilasul, ci ca te ajuta (gratis sau contra cost). Conteaza foarte mult, ca tu, ca parinte sa petreci timp alaturi de copil, cat de mult poate fiecare. Pentru asta exista dupaamiezile, serile, zilele de weekend... Stiu, orarul de la serviciu este asta care e, insa pt copil conteaza timpul petrecut cu el, chit ca este de 3 ore/zi in timpul saptamanii

 

Este o diferenta intre situatia de a merge la serviciu si copilul sta cu bunicii 8 ore./zi, si apoi a-i vedea/interactiona dupa serviciu de situatia in care duci copiii la bunici si il lasi acolo perioade lungi de timp, tu vizitandu-l din cand in cand.

La fel si cu bona sau cu orice alta ruda sau persoana din anturaj.

 

Ca daca e s-o iei asa, poti sa spui ca nu-ti cresti niciodata copilul, caci incepe gradinita si va sta cateva ore acolo, deci ti-l creste gradinita, dna educatoare sau cine vrei tu de acolo, apoi scoala si poate afterschool sau daycare ca in US, si atunci gata, copilul ti-l creste scoala, invatatoarea, personalul de la after si tot asa.... dupa care creste si nu mai are nevoie de supraveghere permanenta.... Nu, nu-i chiar asa.... 

 

Nu puteam pune semnul "=" intre mers la serviciu sii neglijat copilul.

Trebuie doar gasit un echilibru care sa acopere toate nevoile din cadrul unei familii: grija fata de copil, timpul alocat lui, familiei, nevoile financiare samd....  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

toti copiii plang cand li se schimba mediul.

eu cred in schimbare ,asta se intampla zi de zi deci de ce ar trebui sa ma schimb eu cand se poate se schimba copilul meu?

 

traim intr-o comunitate. cui nu ii place face scoala acasa, ca sa nu se amestece cu restul.

nu am cuvinte ca sa le exprim pentru ceea ce gandesc. [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti garantez ca o sa treaca plansetele astea ...in cativa ani nu o sa mai vrea sa il tii de mana sau sa il pupi la plecare, in alti cativa o sa vrea sa mergi in urma lui, sa nu il vada colegii ca vine cu mama la scoala.

 

Anii trec repede ...peste cativa ani iti va parea bine ca nu ti-ai lasat serviciul, chiar daca toti banii se duc pe bona. Si bona nu iti creste copilul, asta e numai impresia ta ...si copilul, odata ce nu mai plange, nu se mai gandeste la tine ...asta e iar impresia ta.

 

Eu am dat copiii la daycare putin inainte de 3 ani ...la serviciu m-am intors dupa 3 luni de la fiecare nastere si au fost crescuti de bunici. Nu am nici cel mai mic regret, desi m-au incercat si pe mine gandurile tale. Copiii cresc repede, isi capata independenta pe zi ce cresc si trebuie sa stii ca ce simti acum vis-a-vis de el se va spulbera in cativa ani ...chiar daca acum pare un dezechilibru, serviciul, activitatea profesionala, independenta financiara te vor echilibra mai incolo. ...si "incolo" asta nu e chiar asa de departe.

 

Imi pare rau sa te contrazic, insa cand Bona e cu copilul 10 ore pe zi si parintii o ora, doua... ori il creste bona, ori creste singur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa te contrazic, insa cand Bona e cu copilul 10 ore pe zi si parintii o ora, doua... ori il creste bona, ori creste singur.

 

Nadia, [:)] o zi are 24 de ore, si saptamina 7 zile si nu toate lucratoare, iar anul are si zile de sarbatoare si concedii. Nu mai exagera atit ! [clo][clo]

[clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere, cum am mai spus de fapt, cu cat stai mai aproape de copil cu atat il faci mai dependent de tine. nu vorbesc de cei care stau acasa , lucreaza de acasa sau altceva. vorbesc doar de ideea ca fara a fi langa copil nu ma simt bine.

 

mai vorbim peste vreo cativa ani de zile cine va avea curajul sa spuna ca al lui copil nu e in stare sa faca nimic de unul singur. fara mama langa el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si simbata si duminica doarme non-stop, iar cind e cu bona nu doarme delos-deloc.

[:)]

Doarme non-stop doar cind vine mama-sa frinta de la serviciu sa-i faca in ciuda. [clo] [clo] [clo]

Mik, tare m-as bucura sa ma ignori. Ptr ca nu nu faci altceva decat sa ma contrezi aiurea si sa-mi vb de sus. Te rog frumos sa nu-mi mai citezi mesajele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...