Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Mie mesajele gen "numai mama poate educa copilul", lacrimogene si telenovistice mi se par penibile. Inseamna ca toate femeile (ca majoritatea sunt mame) trebuie sa stea acasa sa stearga baietelul de 20 ani la fundulet si sa-l acapareze emotional (dupa mine, sunt mame singure  fiind in lumea larga se ataseaza de copil, intr-un mod exagerat si nefiresc), gen baietelul mamei incapabil de a lua propriile decizii.  Maturizati-va oameni buni, si femeile sunt dotate cu ratiune, inteligenta, capacitatea de a lua decizii, de a alege (fapt ce ne deosebeste de animale). Pot accepta ca unele femei au luat aceasta decizie, (pentru ca nu toti suntem la fel), dar de aici de a spune ca pe ceilalti copii ii cresc bonele si sunt needucati (dupa cum ar reiesi) e cale lunga.La 10 ani sta 5 ore la scoala si 2 ore face teme (si nu le suflu in ceafa, stiu singuri sa le rezolve), plus club de sah si inot. Si la gradinita fac lucruri frumoase, interactioneaza si sunt educati. Nu le acaparez sufletele, cu 3 ochi la ceafa, nu-i chestionez in orice moment ce fac si pe cine mai iubesc la scoala. Intr-o familie normala, armonioasa, educata, copiii prind aceste lucruri inca de cand fac ochi, invata prin imitare, mai tarziu prin propria judecata (mai si judeca si ei, sa stiti). O femeie care sta la calculator, citeste ziare de scandal, se uita la telenovele si la emisiuni usurele, nu face in nicic un caz "educatie". Poate ar trebui intai definita notiunea de "educatie".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mik, tare m-as bucura sa ma ignori. Ptr ca nu nu faci altceva decat sa ma contrezi aiurea si sa-mi vb de sus. Te rog frumos sa nu-mi mai citezi mesajele. 

 

Te "contrez" ca mi-ai cerut cu pagini in urma. [clo]

 

Pozitiile astea in care torni la "gogomanii " numai ca sa-ti sustii punctul de vedere sunt penibile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te "contrez" ca mi-ai cerut cu pagini in urma. [clo]

 

Pozitiile astea in care torni la "gogomanii " numai ca sa-ti sustii punctul de vedere sunt penibile.

 

Mik, daca ce simt eu ti se pare TIE gogomanie, e problema TA nu a mea. SI de azi incolo te rog sa nu mi te mai adresezi. E clar ca mi te crezi superioara, desi chiar nu e cazul. Crezi ca-mi esti TU cu ceva superioara ptr. ca... ce? Ai facut alte alegeri decat mine? Crezi tu ca o femeie care alege sa stea acasa sa-si creasca copiii iti este cu ceva inferioara! Faptul ca tu ai un job nu te face cu NIMIC mai buna decat mine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica sunt "crescuti" de bunici? Te referi la acei copii ai caror sunt plecati in strainatate la munca? Ca altfel nu inteleg...intradevar sunt bunici care ajuta la cresterea copiilor (asa fiind societatea de aici, veche, cu zeci de generatii si radacini), dsar asta nu inseamna ca sunt "crescuti" de ei. Realizezi un pic? De ce-l dai la scoala de la 5 ani, cate 5 ore, ca sa-l "educe" si sa-l "creasca"  scoala? Hai sa desfiintam scolile, gradinitele, femeile sa stea acasa, ca acolo le este locul, sa ne intoarcem iar in epoca de piatra.

Agai, la mamele de baieti  mi se pare mai acut, pentru ei sunt crescuti cu o presiune sociala mai mare, trebuie sa castige bine, sa intretina familia, sa fie si tandri, si romantici si daca se poate si armasari, pe cand femeia, tratata fiind ca un accesoriu, daca are norocul, poate sa puna mana pe vreunul bogat (nu conteaza daca cu 20 de anisori mai batraior, dragoste sa fie) care sa-i ofere viata fara griji (aparent). Asa ca ea are mai putine dileme existentiale. Daca arata si bine, apoi n-are nici una.

Baietii crescuti prea strans vor cauta o mama, nu o sotie (valabil si invers), iar daca femeia va reusi in statutul de casnica fara griji, "baietelul" nu stiu daca va rezista responsabilitatii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, daca ce simt eu ti se pare TIE gogomanie, e problema TA nu a mea. SI de azi incolo te rog sa nu mi te mai adresezi. E clar ca mi te crezi superioara, desi chiar nu e cazul. Crezi ca-mi esti TU cu ceva superioara ptr. ca... ce? Ai facut alte alegeri decat mine? Crezi tu ca o femeie care alege sa stea acasa sa-si creasca copiii iti este cu ceva inferioara! Faptul ca tu ai un job nu te face cu NIMIC mai buna decat mine. 

 

De ce tzipi si te isterizezi ? [:)]

Ti-am aratat ca scrii neadevaruri gogonate si nerusinate. Atit.

Restul e interpretarea ta : "sentimente", "inferioara", "superioara", "nu e cazul".  [clo]  [clo]  [clo] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, in zilele noastre probleme existentiale de genul responsabilitatilor au si barbatii si femeile. Presiunea este cam la fel si pt fete si pt baieti: sa invete cat mai multe, sa faca facultati, sa invete limbi straine, sa-si gaseasca joburi bune, sa arate cat de cat, sa aibe o tinuta ca lumea in societate etc...

Au apus vremurile cand automat doar barbatul lucra si automat femeile stateau acasa. Acum fiecare poate alege cum ii este mai bine, lor si mai ales luand in calcul care influenteaza familia la acel moment (existenta copiilor, varsta lor, cheltuieli, sursele de venit ale familiei etc...)

Am observat in zilele noastre ca femeile aleg sa stea acasa atunci cand apar copiii, fie de tot (nu mai lucreaza deloc pe urma), fie o perioada pana mai cresc copiii.... cum isi face socotelile fiecare. Femei care aleg sa stea acasa, neavand copii, eu nu am auzit. In mediile normale ma refer si in conditii normale (sanatate, sa nu fii in somaj etc)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce tzipi si te isterizezi ? [:)]

Ti-am aratat ca scrii neadevaruri gogonate si nerusinate. Atit.

Restul e interpretarea ta : "sentimente", "inferioara", "superioara", "nu e cazul".  [clo]  [clo]  [clo] 

Deja incepi sa ma ataci. Mai exact ce ti se pare TIE neadevar gogonat si nerusinat? Ti-am cerut si inainte sa-mi arati exact unde ma contrazic, dar, de fapt, nu ai ce sa-mi arati. Ti s-a pus tie musculitza sa te iei de mine, argumente, practic, nu ai, asa ca vii cu cuvinte jignitoare si cu clovni si crezi ca iesi in evidenta cumva... bleax. Inca o data te rog sa NU mi te mai adresezi. Asta e ultimul mesaj pe care eu ti-l adresez. 

PS: Stai linistita ca NU esti destul de importanta ptr. mine sa ma faci sa tip si sa ma isterizez. 

Bleax... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e o diferenta in a fi crescuti de bunici sau de persoane straine.

 

Si eu cred la fel, dar invers decat tine [soricel] .

Prefer oricand o persoana straina bunicilor. La bunici am marele avantaj ca stiu ca fac tot ce-I omeneste posibil sa-I stie in siguranta, dar mai departe, cel putin in cazul meu, decat sa-I las pe mainile bunicilor (de fapt a unei bunici in mod principal) mai bine bona!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...