Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

eu imi amintesc cand nu aveam copii si lucram amindoi , ca intr-adevar ne ajutam reciproc(sotul meu stie sa facca de toate...si a fost crescut de o mama singura...care nu l-a cocolosit sau sufocat)

dar totusi eram amindoi obositi chiar si pt chestii simple. eu ajungeam la 7 seara acasa, el pe la 5.

manam mult afara, .dar acum drept sa spun sunt f selective cu ce mancam(prefer mancare sanatoasa).

dadeam mai multi bani pe cumparaturi ca era timpul limitat pt ele.

dadeam bani pe haine sa fiu mereu in style.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dar revenind la subiect, mama in cauza e mamica care a reusit sa aiba aceata comoara dupa 40 de ani.

parerea mea e ca daca ti-ai dorit asa de mult un copil si dupa atitia ani ai reusit sa-l ai...se merita sa te bucuri de el, sa-l vezi cum creste...sa simtii cu adevarat tot ce ai dorit sa simti dupa atitea asteptari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere asta este motivul pentru care nu mi se potriveste statutul de casnica, si nu copilul, activitatile de le facem impreuna. Ci treburile gospoaresti, care, stand acasa, devin jobul tau. Un asemenea job m-ar termina nervos, sunt lucruri necalificate, care nu aduc nici o satisfactie, nici un plus de valoare. Chestii pe care le faci again and again, fara incetare, fara inceput si fara de sfarsit. Sunt chestii "suport", care trebuie facute, dar atat. Eu una nu le fac cu placere, le fac ca trebuie.

Avand serviciu, mai pot sa le externalizez, platind pe cineva periodic. Asa scap de ce este mai greu, de efortul fizic (am pb cu spatele), si de toata corvoada asta. Mai imi raman chestii mai marunte, pe care, asta e, le fac printe picaturi, ce apuc bine, ce nu, pa si pusi, le fac atat incat sa fie conditii decente in casa, insa nu e niciodata totul bec. 

parerea mea e ca intr-o familie cu copii, cand mama sta acasa, atmosfera e mai relaxanta pt toata lumea sa zic asa.

 adica , cand sotul si copilul vin acasa deja e mancare si curatenie facuta. nu mai e nici presiune pe sot sa ajute la gospodarie, doar se relaxeaza dupa 8-10 ore de munca.

iar sotia are timp sufficient sa le faca pe indelete nu dupa ce a venit si ea obosita de la service...si in 2 ore treb sa le faca pee toate.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt mine nu sunt o problema.

imi place sa gatesc si sa fac curat nu e sf lumii (nu fac asta pe fiecare zi pt ca mentzinem).

bbq face numai sotul. treaba in gradina e impartita.cu aspiratorul dam cand unul cand celalat. gunoiul il duce mai recent William. William isi face singur curat in camera, pune rufe...scoate vasele din masina de spalat.

 

eu am casa mare...daca ar fi sa platesc pe cineva lunar...sigur mi-ar lua cateva sute bune. asa ca mia bine fac eu cand vreau. nu sunt paranoia, nu e casa luna...e toata lumea multumita.

 

si la service nu e marre diferenta, faci acelasi lucru, mereu si mereu...si cand vrea altul nu neaparat ccand vrei tu.

 

dei nu contest...unora le place servici...altora acasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt mine nu sunt o problema.

imi place sa gatesc si sa fac curat nu e sf lumii (nu fac asta pe fiecare zi pt ca mentzinem).

bbq face numai sotul. treaba in gradina e impartita.cu aspiratorul dam cand unul cand celalat. gunoiul il duce mai recent William. William isi face singur curat in camera, pune rufe...scoate vasele din masina de spalat.

 

eu am casa mare...daca ar fi sa platesc pe cineva lunar...sigur mi-ar lua cateva sute bune. asa ca mia bine fac eu cand vreau. nu sunt paranoia, nu e casa luna...e toata lumea multumita.

 

si la service nu e marre diferenta, faci acelasi lucru, mereu si mereu...si cand vrea altul nu neaparat ccand vrei tu.

 

dei nu contest...unora le place servici...altora acasa.

 

michelle, cum poti plati pe cineva cand tu stai acasa? tu realizezi ce scrii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, si cele care sunteti de acord, realizati cate clisee sunt in cateva randuri? Exact ce spuneam, femeia este un accesoriu (de fapt voi o sustineti). Ea trebuie sa stea acasa sa faca mancare si curatenie , sa-l astepte pe serif cu covor rosu, parfumata si odihnita, roind in jurul lui sa-l multumeasca (parca era vorba de educatia copilului in tot timpul asta, dar am uitat, el este la scoala),iar  seful cand vine acasa nu trebuie sa se mai "oboseasca"nici  sa duca gunoiul. Si oricum, daca ar lucra amandoi, tot femeia cand vine de la seviciu trebuie sa faca toate astea. [batcap] Asta sustine si filozofia crestina printre altele, la tine Michelle e explicabil cumva. Exista menajere  care pot  face curat, exista masini de spalat rufe, vase,noi  de mancat mancam mai mult salate, crud, care se prepara repede, sarmalele  le face mama  (avantajul bunicilor [fri] , si nu-s gospodina desavarsita care sta la cratita suspinad). Cum puteti fi de acord cu o asemenea "filozofie" nu stiu, in zilele noastre. Daca-mi spuneati ca femeia casnica mai face un voluntariat, mai studiaza ceva, mai face niste cursuri, etc..mai intelegeam.

Si sa stiti ca toate mamele citesc copiilor seara, toti ies in parc si se distreaza, pleaca in weekenduri la munte, etc.

Dar e adevarat ca eu si sotul meu am intrat in casnicie amandoi la 23 ani, goi, cum s-ar zice, si am muncit amandoi cot la cot de am ajuns unde am ajuns. Probabil ca atunci cand intri intr-o casnicie mai tarziu, cu un barbat deja "realizat", lucrurile sa se schimbe, iar fiecare sa caute altceva in partener.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ce ai vrut sa zici? Ma scuzi, trebuia sa citez intregul tau mesaj. Adica de ce la 2 ani nu mai poate sa ramana acsa, sa-si iau un an de pauza?

 

dar de ce doar un an? poate au nevoie de mai multi.

 

 

Pai in cazul asta cata vreme nu isi sufoca copiii pe banii tai eu cred ca are dreptul s-o faca si timp de treij de ani nu numai unul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, si cele care sunteti de acord, realizati cate clisee sunt in cateva randuri? Exact ce spuneam, femeia este un accesoriu (de fapt voi o sustineti). Ea trebuie sa stea acasa sa faca mancare si curatenie , sa-l astepte pe serif cu covor rosu, parfumata si odihnita, roind in jurul lui sa-l multumeasca (parca era vorba de educatia copilului in tot timpul asta, dar am uitat, el este la scoala),iar  seful cand vine acasa nu trebuie sa se mai "oboseasca"nici  sa duca gunoiul. Si oricum, daca ar lucra amandoi, tot femeia cand vine de la seviciu trebuie sa faca toate astea. [batcap] Asta sustine si filozofia crestina printre altele, la tine Michelle e explicabil cumva. Exista menajere  care pot  face curat, exista masini de spalat rufe, vase,noi  de mancat mancam mai mult salate, crud, care se prepara repede, sarmalele  le face mama  (avantajul bunicilor [fri] , si nu-s gospodina desavarsita care sta la cratita suspinad). Cum puteti fi de acord cu o asemenea "filozofie" nu stiu, in zilele noastre. Daca-mi spuneati ca femeia casnica mai face un voluntariat, mai studiaza ceva, mai face niste cursuri, etc..mai intelegeam.

Si sa stiti ca toate mamele citesc copiilor seara, toti ies in parc si se distreaza, pleaca in weekenduri la munte, etc.

Dar e adevarat ca eu si sotul meu am intrat in casnicie amandoi la 23 ani, goi, cum s-ar zice, si am muncit amandoi cot la cot de am ajuns unde am ajuns. Probabil ca atunci cand intri intr-o casnicie mai tarziu, cu un barbat deja "realizat", lucrurile sa se schimbe, iar fiecare sa caute altceva in partener.

 

 

Dar tu realizezi cate clisee sunt in mesajele tale si cat de jignitoare sunt la adresa celorlalte persoane care participa la discutie? Stii tu ca toate mamele care stau acasa si in special alea pe care le desconsideri atat de abrubt pe subiectul asta, sunt niste pitipoance care nu-si iau ochii din telenovele sau daca si-i iau o fac numai si numai ca sa-i pironeasca in ceafa plozilor si care s-au maritat cu cefosi trecuti de prima tinerete care au avut timp sa se "realizeze" inainte de casatorie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...