Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Noi nu umblam incaltati prin casa; ne descaltam la usa si luam papucii de casa. Pt musafiri am un set de papuci de casa, diverse marimi. Musafirii mei se descalta fara ca eu sa le zic ceva. La Revelion insa le spun sa intre incaltati  [:)]

 

Copiii inca de la gradi se descalta cand intra in clasa, au papuci pt sala de clasa. Deci aici sunt invatati de mici sa se descalte cand merg undeva  [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bai, nu va suparati, da' mie mi se pare oribil sa merg la cineva acasa si sa ma puna sa ma descalt. Adica eu stau si ma gandesc cu ce sa ma imbrac, daca rochia aia merge cu pantofii, sau mai bine sa imi iau pantalonii ailalti cu balerini sau.. in fine, fac o alegere de tinuta care implica si pantofii, si tot feng shui-ul mi-e stricat de o gazda care n-a auzit de existenta aspiratorului :( In plus, nu vreau nici sa stau in picioarele goale (sau mai rau, in sosete), nici sa imi bag picioarele in papucii de casa de rezerva pe care poate i-au mai purtat alti musafiri, cu picioare in diverse stadii de igiena, care oricum nici nu merg la tinuta, decat daca am venit in vizita in pijamale.

 

La mine acasa, nu numai ca insist ca oamenii sa nu se descalte, dar daca stiu ca am unii pe care i-au crescut prea bine parintii, ma incalt eu insami, ca sa nu se simta prost.

 

Ce-i drept, si eu am o doamna care vine o data pe saptamana sa faca curatenie (si sa calce, de asta ma bucur cel mai mult), dar daca avem vreun party mai mare, a doua zi pot sa pun si eu mana pe aspirator zece minute, ca nu-mi cade nici o medalie.

 

Pe vremea cand al meu lucra si eu eram numai in facultate (si inca nu venea doamna), eu faceam curatenie - fara sa ma omor totusi - si gateam de placere. Acum, nu mai sunt dispusa sa vin la 6-7 seara de la birou si sa intru in bucatarie, daramite sa imi rup spatele cu mopul si aspiratorul (am si ceva probleme de sanatate), si totul e perfect, nu se supara nimeni :D. Ca sa fiu sincera, mi-as dori sa stau cu copilul acasa mai mult de un an cand o fi cazul, dar nu stiu daca lipsa salariului meu ne va permite sa ne mentinem stilul de viata cu care suntem obisnuiti, asa ca cel mai probabil ma voi intoarce la birou (unde de altfel imi place si foarte mult sa merg).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa explic mai bine. Nici eu nu ii oblig sa se descalte, se descalta ei din proprie initiativa (asa au fost invatati, asa se simt ei mai bine); eu chiar ii invit sa intre incaltati, dar nu vor....asa ca le ofer papucii respectivi....musafirii sunt acceasi mereu, asa ca nu se pune problema de igiena...eu am parchet peste tot, doar un covor mic in sufragerie, asa ca nu e vorba de pus aspiratorul sau nu....e vorba ca omul sa se simta bine...si daca vrea sa se descalte, treaba lui....

Aici pe unde mergi trebuie sa te descalti...nu am introdus eu regulile astea....or fi elvetienii mai ciudati...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu concep nici eu sa-mi descalt musafirii :)
 Daca mi se cere in vizita , o fac, sau din proprie initiativa unde stiu ca e cazul, sau unde treaba e total relaxata (la cea mai buna prietena unde pot ma merg si cu sosete rupte daca e :))  ), dar nu mi se pare deloc  elegant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine zau ca nu ma intereseaza de tinuta musafirilor. Daca au venit la party (si am avut2 in ultimele 2 saptamani), nu le cer nici eu sa se descalte, insa musafiri de toata ziua, da. Ma intereseaza mai mult faptul ca fetita mea se joaca pe jos decat tinuta musafirilor. Dar cine vine la noi in casa imi stie regulile (si aici, oricum, 99% se descalta si in 99% din case te descalti) si de fapt, regula mea nr. 1 e: imi respecti regulile mele din casa MEA sau poti sa nu mai vi. Bine, nu ca le-am zis musafirilor asta. Insa, da, le cer sa se descalte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine in sat e obicei sa te descalti cand intri in casa altora... E rude sa nu o faci. Si la petreceri la fel. Eventual iti iei niste pantofi care nu au fost pe afara. 

 

Imi place obiceiul asta, se aplica la toata lumea si instalatorul de ex de sescalta sau isi intinde folie protectoare pe unde circula si curata tot cand termina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine in sat e obicei sa te descalti cand intri in casa altora... E rude sa nu o faci. Si la petreceri la fel. Eventual iti iei niste pantofi care nu au fost pe afara. 

 

Imi place obiceiul asta, se aplica la toata lumea si instalatorul de ex de sescalta sau isi intinde folie protectoare pe unde circula si curata tot cand termina

 

eu nu am vazut niciun instalator care se descalta. 

 

la mie in casa toti intra incaltati. nu mancam de pe podea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi se descalta instalatorul, tipii de la satelit (TV, phone, etc), aia care au venit si mi-au adus mobila, oricine. Daca e uscat pe jos, isi trag o folie protectoare peste. Daca e ud afara, se descalta. (Edit:) sau arunca ei cearsafuri mari pe jos, sa calce pe ele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...