Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Eu nu sunt in masura sa-ti dau niste raspunsuri ca la carte , erau alte fete pe aici care pot sa-ti spuna cu litera si paragraf , eu doar pot sa-ti spun cum trebuie sa faci cu scoala si medicul.

In primul rand , cred ca sotul tau s-a inscris la doctor , GP , deja , daca nu , sa se inscrie cat mai repede. La gp te inscrii doar in zona unde locuiesti. Dupa aceea va poate inscrie si pe voi fara sa platiti nimic aveti totul asigurat si tu si copiii. Fameileor insarcinate li se urmareste sarcina gratuit . Iti alegi un spital unde vrei sa nasti si tote programarile iti vin acasa in plic , doctor, moasa , scan, analize . Aici se fac doar doua scanuri , de rutina , daca e nevoie (doamne fereste) se fac mai multe si esti in atentia echipei de la spital .Eu m-am trezit chemata la spital de un medic anestezist si neurolog pentru ca aveam in fisa scris ca am spondiloza cervicala . Au vrut sa stie cat de avansata este si daca pot sa am anestezie generala IN CAZ de cezariana.

 

Despre scoala.

 

Daca vrei sa mearga copiii din toamna la scoala aici , ia si te uita pe lista scolilor din orasul , zona unde va mutati si vezi ce fel de scoli sunt. Fiecare scoala are rezultatul dupa inspectia Ofsted. Daca este Outstanding inseamna ca ati nimerit-o , alegeti-o . Pentru asta trebuie sa va inchiriati o casa in zona scolii, catchement area . Chiriile sunt mai mari in aria unei scoli bune , trebuie avut in vedere. Asa ca nu aveti prea mult timp.

Dupa ce ai inchiriat casa mergi la primarie si va inscrieti la scoala , completezi formularele .

Ai nevoie de certificatele copiilor , contractul de inchiriere si alte dovezi ca locuiti acolo ( bill-uri de la apa , gaz , telefon , council tax )

Pentru copii nu trebuie sa cumperi nici un fel de rechizite , primesc totul de la scoala , dar uniforma este obligatorie .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mickyyy, casa trebuie inchiriata neaparat intr-o zona cu scoli bune.....ca daca nu copiii au numai de suferit la scoala, plus ca nu li se ofera suficient ajutor.

Chiria o sa va coste destul de mult.... cu trei copii trebuie sa inchiriati minimul casa cu 3 dormitoare, plus ca chiriile sint mai mari in casele in care se accepta cu copii

Trebuie sa luati in considerare ca va poate cere garantie chiria pe minumul 3 luni daca nu chiar mai mult. 

La scoala numai caietele si cartiile se ofera gratuit (asa este aici in sud), restul trebuie cumparat.

 

Sinteti curajosi sa emigrati cu 3 copii  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickeyyy, esti gravida din nou? [gravi]

Super tareee!!! Felicitari!

Ziceai tu la un moment dat ca ai mai vrea, ca ai mai visa, dar ca nici gand! Asa ca nu te-am bagat in seama.

 

Sarcina usoara si frumoasa, bebe sanatos si familie fericita!!! Cate saptamani ai? Stiti deja ce este?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, felicitari pentru sarcina, Mickyyy! Sa fie totul bine si sa vina bebe sanatos!

 

Eu lucrez cu persoane cu cetatenie romana, inclusiv cu gravide, si pot sa iti confirm ce au spus fetele. Important e sa va inscrieti cat mai repede la medicul de familie cand va mutati in Anglia. Medicul iti va face trimitere la spital cu maternitate, unde ti se fac controalele de sarcina si unde o sa nasti. Ma gandesc ca sarcina va fi destul de avansata, deci ar fi bine sa iti iei cu tine ce "hartii" in leg cu sarcina ai din Romania, poze de la ecografii etc, le poti arata medicului/moasei. Da, aici se fac doar 2 ecografii in mod normal, una la sfarsitul primului trimestru de sarcina, alta aprox. in sapt 20-21... asta bineinteles daca nu sunt probleme cu sarcina, atunci se fac ecografii ori de cate ori e nevoie. Atata timp cat sotul lucreaza si locuiti impreuna cu el in UK  - si poate dovedi asta, deci are contract de lucru, sau fluturasi de salariu, cont in banca (adica poate arata declaratie de cont), sau contract de inchiriere, deci are "acte" care sa ateste ca e stabilit legal in UK, nu e venit doar in vacanta - , nu te va costa nimic, nici urmarirea sarcinii, nici eventualele tratamente, nici nasterea, nici ingrijirea post-natala a ta si a bebelusului.

 

In legatura cu scoala, eu locuiesc in Scotia si aici sistemul e diferit, deci las fetele din Anglia sa iti spuna ce si cum.

 

In legatura cu ajutoarele financiare, "benefiturile", in momentul in care tu si copiii va mutati cu sotul in UK, copiii au dreptul la "child benefit", alocatia copiilor - va trebui sa aveti acte doveditoare cum ca ati renuntat la cea din Romania, deoarece nu puteti primi si intr-o tara, si in alta. Apoi, in functie de salariul sotului, puteti face cerere si primi "tax credits", si in functie de ce a platit el deja in sistem si in functie de venituri se va decide daca puteti primi, si cat.  Mai exista si "housing benefit", un fel de ajutor pentru platitul chiriei, dar conditiile de primire a acestui "benefit" sunt destul de stricte, ca cineva sa primeasca trebuie sa fi contribuit deja in sistem, deci ma indoiesc ca cineva nou-venit il va primi. Deci realistic vorbind, in afara de child benefit, alocatia copiilor, care pentru 3 copii e  de £47.60/saptamana (iar dupa nasterea celui de-al patrulea copil se va mari cu 13.55/saptamana) si eventual de tax credits, alti bani nu va mai da statul.

 

Regula in Scotia e ca un childminder poate avea in grija pana la 3 copii cu varsta de pana la 5 ani, dintre care unul singur poate fi sub un an. Copii peste 5 ani poate sa mai aiba in grija inca 2, daca nu ma insel.

 

Selene, sa stii ca putini imigranti beneficiaza de "purcoi de bani", si in nici un caz noii veniti, mai ales de cand s-au schimbat legile aici - fetelor, nu mai cititi si luati de bune tot ce scrie in Daily Mail, e un ziar care NU REFLECTA societatea britanica asa cum este ea de fapt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, ba eu cred ca ai beneficia de ceva ajutor financiar, asa cum beneficiaza purcoiul de emigranti din fostele colonii britanice care emigreaza cu catel si purcel - sot, sotie, multi copii.

Ce imi 'plac' sfaturile care se dau. 

Nici nu a emigrat, dar e sfatuita sa apeleze la benefcii. 

 

Au si politicieni englezi dreptate pina la urma. 

 

La scolile bune locurile sint deja alocate din februarie.

Eu am avut colega care nu a prins loc pentru fiul ei la scoala la care lucra - desi ei chiar locuiau in zona, ea era si profesor acolo - si tot nu au avut loc. 

 

Si sa fii 'childcare' intr-o casa inchiriata ma cam indoiesc ca este de acord propritearul sau agentia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...