Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Servici vs stat cu copilul


Recommended Posts

Eu cred ca fetitele (in special) nu trebuie incurajate sa-l astepte pe Fat Frumos (cu banu' gros, ca era si-o parodie), luand-o ca si model pe mama casnica. Pentru ca daca-i repeti zilnic ca una-i mama si nu se poate fara ea, inconstient va repeta scenariul. Din 10 fetite cate vor avea norocul (sau ghinionul, depinde cum vezi problema) sa-l intalneasca pe cel care-i va promite viata fara griji?). Parearea mea ca se creaza niste bariere in mintea copiilor.

Victoria, ma scuzi ca sunt asa directa, dar am observat mereu ca vorbesti de Daddy. De ce nu zici sotul meu? Vezi, inconstient, creezi niste sabloane...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu exact, dar societatea canadiana poate este mai flexibila cu oamenii trecuti de-o anumita varsta si care vor sa inceapa sa munceasca atunci, sau poate mama si copiii ajunsi intr-o situatie critica sunt protejati sau ajutati pana capata oarecare independenta. (La noi rolul asta este partial luat de familia extinsa, care-si ajuta copiii, in lipsa statului). Totusi eu ma intreb, chiar si in cazul asta, referindu-ma la canadianul obisnuit, cu un venit peste medie (dar nu fabulos), pana cand va "tine" socoteala?Sau  pana cand isi va permite statul sa "tina" 100 de oameni, in conditiile in care platesc taxe 25, poate doar daca creste natalitatea f mult...dar in acelasi timp creste speranta de viata. La un moment dat banuiesc ca se va ajunge la fundul sacului, "cornul abundentei" este un mit.

Sotul meu castiga cam de 8 ori cat mine, si tot in conditiile astea nu pot renunta. Pentru mine. Nu pentru acum, ci pentru mai tarziu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulia, nu stiu exact cum sa-ti raspund, pentru ca si pentru mine e de neconceput sa fiu atat de nesigura financiar. sunt foarte risk adverse din perspectiva asta :)

 

nu stiu daca si cat suport o mama singura (de ex) primeste de la guvern, cert imi e ca mamele singure o duc destul de greu, daca nu au un salariu mare bine, sau casa platita.

 

noi ne-am facut asigurari sa ne acoperim ipoteca in situatia in care se intampla ceva cu unul dointre noi sau amandoi, asta insa nu acopera scenariul despartirii de ex.

 

dar, din cate am inteles din alte discutii, nadia nu is pune problema vreunui risc din perspectiva asta, sau daca totusi ar fi cazul, ar fi acoperita de "pensia alimentara" 

 

anyway, sarind peste cazul de fata particular, aici e un mod de viata, homestaying mom.

 

vecina mea de peste drum, de ex, are trei copiii, cel mai mare face medicina, al doilea e student parca chimie, fata in anul 1 la biologie. sotul ei e pensionat, inginer la centrala nucleara, au rental properties, deci cred ca din punct de vedere financiar sunt foarte bine acoperiti acum.

 

si o admir pentru felul in care si-a crescut copiii si cata dedicatie are, la orice ora din zi si din noapte o ducea pe cea "mica" - ea nu are masina proprie, la activitati, meditatii, in oras, oriunde. au o comunicare de invidiat, cand le vezi impreuna, sau cand o vezi cu toti copiii si vezi cat de realizati sunt, poti sa spui ca e o persoana pentru care a meritat sa-si dedice viata copiiilor, caci au o multime de reusite.

 

mai am inca vreo 2-3 vecine in apropiere, despre el enu pot vorbi inca fiindca au copii mici, vedem cand or fi mari :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca fetitele (in special) nu trebuie incurajate sa-l astepte pe Fat Frumos (cu banu' gros, ca era si-o parodie), luand-o ca si model pe mama casnica. Pentru ca daca-i repeti zilnic ca una-i mama si nu se poate fara ea, inconstient va repeta scenariul. Din 10 fetite cate vor avea norocul (sau ghinionul, depinde cum vezi problema) sa-l intalneasca pe cel care-i va promite viata fara griji?). Parearea mea ca se creaza niste bariere in mintea copiilor.

Victoria, ma scuzi ca sunt asa directa, dar am observat mereu ca vorbesti de Daddy. De ce nu zici sotul meu? Vezi, inconstient, creezi niste sabloane...

 

Wow! Fratele meu, eu cred ca de acum incolo o sa ma rezum la a citi. Ca se interpreteaza la GREU pe forumul asta! Care e diferenta CUM ii zic eu sotului meu? Daca tu ii zici "Puisor", sa vin eu sa te acuz ca te simti closhca? Sincer, mai fetelor, ce naiba!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulia , in tarile astea care isi permit sa-i ajute pe cei aflati in dificultate se platesc taxe , multe si de catre toti.Si nu e incurajat nimeni sa leneveasca.

 

Daca salariul tau este asa de mic in comparatie cu al sotului , desi e ciudat , cum ii spui sotului tau , sir!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victoria eu iti multumesc ca imi raspunzi!

Eu nu cunosc nici o mama care sa stea cu copilul, asa se intampla sunt intr-un cerc de "oameni ai muncii"!!!

Si mi se pare ca ai o relatie foarte frumoasa cu fetita ta.

 

Ma gandesc, acum e mic si il duc la gradi, inca vre-o 2 ani dupa care incepe pregatitoarea si la ora 12 termina scoala. Cine il ia? Tot bona, adica copilul meu va fi crescut oricum as intoarce-o de bona!!!!! Sau after-school, adica sa inceapa sa aiba program de 11 ore plecat de acasa de la cat? 3-5 ani, pai e mic.

 

Asta zic ca ma nemultumeste profund.

 

Si da, am trecut printr-o perioada crunta financiar, eu si sora mea eram la facultate, dupa revolutie si ai mei erau pe punctul de a-si pierde serviciile, mama a si intrat in somaj. Erau asa de disperati, adica noi nu aveam bani de rezerva nici pt o luna!!!! A fost f rau, am mancat f multi cartofi cu cartofi vremea aia, si am impartit un palton cu sora mea toata facultatea.

Si am invatat lectia, acum daca si eu si sotul am renunta la job-uri, am putea trai din alte venituri. Modest.

 

Si nu e ca si cum as sta toata viata acasa, adica lucrez de vre-o 20 de ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristiama, nu sesizezi un detaliu esential ? Singura mama care isi permite sa stea acasa traieste in Canada. In nici un caz in Romania [flo2]

 

OK, acum ai putea trai din alte venituri. La 60 de ani ce vei face ? Mama, dupa 35 de ani de munca (inclusiv santier) s-a ales cu fabuloasa suma de 1500 lei pensie. Din asta in Bucuresti nu acoperi nici un azil privat, dara-mi-te tratamentul de cancer pulmonar (pe care nici n-a apucat sa-l faca in totalitate). Dupa experienta asta, m-am jurat ca eu n-o sa-mi impovarez copilul cu batranetea mea, asa ca incerc sa imi asigur venituri care macar sa acopere un azil decent. [batcap]

 

Fa-ti o estimare ce pensie ai lua acum dupa 20 de ani de munca si raspunde-ti sincer: ai putea trai din ea ? Acum, nu peste 5, 10 ani...

 

Later edit : Aqai, banuiesc ca dobanda la credit card nu bate spre 15-20% ca la noi...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...