Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cate sanse ai la a-3 -a casnicie?


Recommended Posts

Dianama...pentru mine actul ala face diferenta...

 

edit.Deci daca tu te referi si la concubinaj...titlul e gresit din punctul meu de vedere,casatoria nu e una si aceasi lucru(din punct de vedere legal)cu concubinajul..pentru mine nu...

 

Dana

 

Ce e diferit pt tine intre un concubinaj si o casatorie in afara de o hartie?

Ca nici eu nu vad nici o diferenta intre cele 2...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana eu ma refeream in general..........concubinajul e si el o institutie,are legile lui.

Deci a trai cu omul ala in casa zi de zi a impartii tot,inseamna concubinaj\casatorie.

Noi ne-am casatorit civil multi ani dupa logodna,si am locuit impreuna.Ne-am casatorit cand eram insarcinata.

Pt mine actul in sine e un mare bau bau......dar e nevoie de el pt copii,pt multe altele.

De asta sunt asa reticenta la 3 casatorie serioasa ,cu ani de trai impreuna..

Si iti spun cum :adica ai dat kicx de 2 ori cu copii cu tot si merge a3-a.....? Aici sunt multi asa ,divorteaza rapid.si se arunca imediat in relatii...cu copii cu tot .pt mine nu e ok!

Pt altii cum vad situatiile astea.......ieri ma vedeam una venita din epoca de piatra cum ma sopteam eu cu sotul de ce vad in jur....ma simt o inapoiata ....asa oi fii? [fri]

Edit .scriu cam alambicat ca sunt la munca cu tot cu copil....si mai dau un ochii si aici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dianama,deci daca aduci in discutie termenul divort,vorbim deja de casatorie legalaizata prin acte.

Concubinajul nu presupune divort...separare si gata.

 

edit.da sunt tari care dau drepturi egale in relatie,concubinilor...insa nu toate...

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A zis Deceneus mai devreme...daca nu bagi nimic la cap in primele doua, s-ar putea ca si a treia sa se termine.

Pe de alta parte, omul e un "animal" obisnuit sa traiasca in gasca, asa ca nu e de condamnat daca tot cauta o pereche potrivita...cu hartie sau fara.

Copiii reprezinta un capitol separat. Din pacate, pentru ei nu merg lucrurile asa simplu ca pentru adultii care-si cauta fericirea. Totusi, e bine de retinut ca un parinte fericit este mai de folos copilului decat unul ursuz, acrit de viata.

Dupa mine, poate ar fi bine pentru copii sa nu aiba prea multi parinti cand sunt mici, ca apoi oricum au viata lor separata de a parintilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc pe cineva aici care a fost casatorita prima data 7 ani (fosta sotie a sotului meu). A doua oara a stat cu cineva 7 ani si acum, dupa inca 7 ani se casatoreste cu al treilea. Fata ei e ff apropiata de al doilea, ala cu care maica-sa nu a avut acte. De al 3-lea nu ii place. Cand am intrebat-o ce are impotriva lui a zic ca: "Nimic. Insa al doilea m-a crescut 7 ani, il stiu de pe cand aveam 6 ani, altfel e."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc pe cineva aici care a fost casatorita prima data 7 ani (fosta sotie a sotului meu). A doua oara a stat cu cineva 7 ani si acum, dupa inca 7 ani se casatoreste cu al treilea. Fata ei e ff apropiata de al doilea, ala cu care maica-sa nu a avut harti. De al 3-lea nu ii place. Cand am intrebat-o ce are impotriva lui a zic ca: "Nimic. Insa al doilea m-a crescut 7 ani, il stiu de pe cand aveam 6 ani, altfel e."

Poveste ca aceasta ma facut sa deschid topicul........nu e vorba de acte ,partaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, nu as putea sa ma marit, iar si iar, trecand din casnicie in casnicie, ca printr-o calatorie plina de peripetii. Totusi, pot pricepe ca sunt oameni ( femei si barbati) care sunt intr-o permanenta cautare, ca nu fac compromisuri suficiente pt a-si accepta partenerul asa cum este sau pur si simplu nu stiu sa isi aleaga partenerii de viata.

 

Ce nu pot eu intelege e de ce unele femei fac copii cu fiecare barbat cu care are o relatie cat de cat serioasa, deci nici vorba de casatorie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...