Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Economist in romania


Recommended Posts

anchetele sunt apanajul celor desemnati prin lege sa faca asta. Nu vad cum si-ar putea gasi un loc de investigatii fraude si altele de genul asta decat la stat. Sau poate la o companie de detectivi particulari daca avem asa ceva.

 

Banuiesc ca bancile au ceva sisteme de verificare dar nu la nivel de investigare fraude.

 

Pe de alta parte cred ca avand un asemenea background poate usor sa faca conversia spre un alt domeniu economic, ce anume facea la investigarea fraudelor astea? cauta in documentele firmelor nereguli? anchete?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da Marina. Anchete.

De obicei e cam asa... vine banca X si reclama ca cineva (nu stie cine) ia intrat in baza de date si au furat. Se face o munca migaloasa de verificare, identificare a persoanelor, filaj, operatiuni speciale, se deschide dosarul penal si se trimite la parchet. De aici munca o preia alti.

In cadrul evaziunilor fiscale se verifica contabilitatea, conturi, tot ce tine de asta, ca nu le stiu nici eu. Se face o situatie si tot asa procesul este acelasi. Audieri, verificari, anchete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe,  de cate ori aud eu" nu ma mai duc, imi dau demisia, m-am saturat de ei" mai ales cand ne facem vreun plan sa plecam pe undeva si vineri afla ca sambata si duminica pleaca [smulgpar]  dar uite ca al tau a facut pasul, eventual sa-si deschida vreo afacere daca nu mai vrea serviciu, nu-s ce sa zic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand vb cu el despre ce vrea sa faca mai departe imi spune ca vrea sa lucreze in management. 

Dar asa cum spunea si Mariana undeva mai sus pt asta intr-o companie serioasa se cer ani de experienta iar eu nu cred ca experienta lui la stat are vreo relevanta. De fapt cred ca firmele sunt cam speriate de cv-ul lui. 

Valentina asta auzeam si eu ... dar nu credeam ca o sa se intample vreodata! Si uite ca acum pus in fatza faptului implinit vede ca piata muncii nu e asa cum isi imagina el. 

Asta se intampla cand lucrezi toata viata in sistem! Ai impresia ca in privat zboara cainii...

La o firma ma gandeam si eu insa e cam moarta economia. Din ce m-am uitat eu asa superficial singurele chesti care scot bani acum sunt pacanelele :))) jocurile de noroc, si barurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, nu cred ca in domeniul privat exista asa ceva. Toti cei care au probleme apeleaza la departamentul antifrauda din MI. 

Marina,detectivii particulari de la noi se ocupa de neveste inselate, soti inselati, d'astea.

Exista. Iar serviciile private de informatii se ocupa si de scurgeri de informatii sau de verificarea angajatilor sau partenerilor comerciali dar si de identificarea fraudelor economice si/sau asigurari.  [:)]  Depinde de specializarea celor care presteaza serviciile solicitate. 

Asta cu fugitul dupa neveste/soti inselati este reala dar doar daca se doreste preluarea unor astfel de solicitari si fiind destul de scump nu prea sunt multi doritori(platitori). Insa da exista clar si acest segment.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...