Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

ce imi place lintea, vreau si eu, nu am prins reteta, Monica parca a dat-o. io nu o inmoi, voi o puneti in apa? a mea se face repede. e verde, am mai luat si bej cu negru.

E prima mea linte :)))) am luat verde, nu am inmuiat-o, dar a fiert repede.

Ah, pe pachet e o reteta de salata mediteraneeana cu linte, o sa o incerc.

baga aici, ca e ca la psiholog sau ca la preot. tot ce se zice in grup se iarta [:-)))]

He he, asa se faceau sspovedaniile in vremuri de mult apuse: in grup, nu in fata preotului.

Cred ca de acolo vorba ceea, care este spusa unor femei mai "vorbarete": cica se spovedesc intregului sat/tuturor vecinelor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 637
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Julia, ce ceapa mananci? Verde? cam cata? mie mi0e frica sa nu strice gustul laptelui.

 

Draga de tine, cred ca ai fi in stare sa incerci orice, numai sa faci laptic mult pentru puiul tau (stiu ca ai incercat si teiul imediat ce ai citit pe forum) [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe variante:

 

reteta de servetele umede pt bb pentru o rola de 50 servetele mai groase(3ply) taiata in 2.

500ml apa plata(fiarta si racita/ infuzie de musetel/ceai verde/cai de hamelis)
15ml-30ml/1-2 linguri baby wash (baby shampoo)
15ml/(1 lingura) ulei masline/catina (sau orice alt ulei vegetal: ulei de bebe, glicerina)
6 picaturi ulei esential lavanda (sau tea tree)
1) Se amesteca toate ingredientele si solutia respectiva se pune intr-o sticla gen spray si se foloseste cu servetele de prosop de bucatarie (kitchen towels) sau cu prosopel moale (batistute) pt. bb. (baby washcloths)
2) O rola de prosop de bucatarie se taie in 2 cu un cutit ascutit, se scoate cartonul, se pune una din cele 2 role obtinute intr-un recipient de plastic cu capac, se toarna solutia peste, se rastoarna sa se imbine bine, se tine asa vreo 5 min., apoi servetelele se scot din mijlocul rolei.

 

notite: mie imi plac servetele mai putin ude si am ajustat gramajul a 350ml ultima data, trebuie un pic mai ude, o sa incerc cu 400ml.

 

alta reteta;

 infuzie de musetel se adauga o lingura de ulei de masline si o lingura de bicarbonat. Se pot adauga si niste picaturi de ulei esential pt conservare( tea tree/2 capsule vit E/ulei de samburi de grefe/o fila de vit C) picaturile de ulei esential se pot pune si pt proprietatile reparatorii.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

New life,am si io o intrebare: legat de folosit servetele de bumbac pt sters fund bb: io nu as putea pt ca Mima mea  cand face kk pateaza body( am albe maieut, big mistake [batcap] ) cand da pe afara kk. si daca il spal la mana mereu ca sa iasa granulele de cacutza, tot ramane galben. zici ca ii dau sa bea rivanol.

daca nu il spal cu apa superfierbinte imediat ce a facut accidentul am pus-o.

ii pun body la inmuiat cu otet/sare de lamaie si bicarbonat sa iasa pata( ori Vanish si pasta de albit de la LIdl peste noapte).

 

Ai vostri copii tot asa fac cacutza? 

sau iese usor de pe hainute?

la noi si la Oani era la fel, cred ca beau eu rivanol sleep walking [:-)))]

 

sa nu mai zic ca nu am mai cumparat body albe pt 3-6 luni. deja ii vin si  astea de 3-6luni [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frumo mimoza ta, Mihaela.

Deea,scumpa foc zambarici Sara. agitate si in burta si afara, colege de suferinta ma ramas. a mea doarme acum in londou in care tzipa dupa max 15 min, 30 min. doarme de la ora 1. ptiu sa nu o deochi, cand ies cu ea face urat in carut dupa  juma de ora. ce bine ar fi sa o tina. ca altfel nu stiu ce ma fac cand vin in ro. in wrap o sa mor de cald cu ea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am baut ceai de tei cand v an auzit pe voi. Ba chiar mi.am facut stoc (am luar o sacosa plina).

 

Arrya, mananc orice ceapa in cantitati industriale, ca si uaturoiul dealtfel. Si eu am fost reticenta cand am inceput sa mananc, mai ales ca mi s.a spus din spital ca ceapa si usturoiul schimba gustul laptelui. Dar vad ca fata mea nu e pretentioasa deloc. Am mancqt si afumatura si n.a comentat deloc.

 

Multumesc pt felicitari aidaioana. Cred ca lapticul a inceput sa vina si datorita faptului ca ma resemnasem si am incetat sa ma mai stresez, dar si datorita Andikai care m.a motivat cu ai ei 260 ml scosi dupa bere :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, petele de natura organica se coc la caldura, incearca sa il speli cu apa rece mai intai pana scoti pata si apoi normal.

Eu asa scot cu apa rece si sapun kk complet de pe bodyuri albe. Si apoi le oun la spalat cu nuci ca sa scot sapunul. Mai nou nu e kk fara revarsare, nu stiu de ce, o fi de la scutece sau face prea lichid sau prea mult dintr-o data. Nu mai vine zilnic, la 2-3 zile, da atunci sa te tii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...