Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 637
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aida, saraca de tine. stiu cum e. frumo bb si tu esti o draguta.

Deea, la noi in patutz traieste o famile de aici, sa stii [:-)))]

Alex, io ce sa mai zic. am recunoscut ca iau pastile si tot tacamul. fuck I don't care, dar  trebuia sa imi spuneti macar sa ma vopsesc [vampa]  la naiba...

chiar vroaiam sa intreb cat ma costa vaccinurile de 4 luni, io tre sa fac 6in 1: Diphtheria, Tetanus, Whooping cough (Pertussis), Hib (Haemophilus influenzae B), Polio (Inactivated poliomyelitis), Hepatitis B

plus: Men C (Meningococcal C)

http://www.immunisation.ie/en/ChildhoodImmunisation/PrimaryImmunisationSchedule/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, petele de natura organica se coc la caldura, incearca sa il speli cu apa rece mai intai pana scoti pata si apoi normal.

Eu asa scot cu apa rece si sapun kk complet de pe bodyuri albe. Si apoi le oun la spalat cu nuci ca sa scot sapunul. Mai nou nu e kk fara revarsare, nu stiu de ce, o fi de la scutece sau face prea lichid sau prea mult dintr-o data. Nu mai vine zilnic, la 2-3 zile, da atunci sa te tii.

Si eu le spal la chiuveta, cu apa calduta si sapun lichid (e cel mai la indemana :)), apoi la masina, cu restul hainutelor.

Destul de rar s-a intamplat sa pateze, de obicei cand a stat o zi ne-kk, iar a doua zi desigur ca a facut prea mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gina noi ne dorim sa cununam si nu ne-a zis nimeni si voi nu gasiti nasi; [:)] stiu ca tu crezi in puterea rugaciunii si ai sa vezi ca iti va scoate Dumnezeu in cale cei mai buni nasi de cununie; pana la urma nu ar trb sa fie vb de bani cat de actul crestinesc in sine; eu de exemplu acum 8 ani am fost rugata sa botez o fetitza; si cand mi-a zis s-o botez mama inca nu nascuse; si sincer eram intr-o situatie financiara cam urata atunci; noroc cu o verisoara care mi-a zis ca ma ajuta ea , doar sa o botez ca e bine; pana la botez lucrurile s-au schimbat, m-am angajat, l-am cunoscut si pe sot si am botezat-o fara nicio problema; eu acceptasem oricum sa o botez , ma gandeam ca rezolv eu cumva cu tot ce trb; asa cred ca e si cu nasii de nunta; in momentul in care se hotarasc sa nasasca sigur vor aparea si resursele financiare; si tinand cont ca nu faceti petrecere mare nici efortul financiar nu e prea mare; noi cand a trb sa facem nunta aveam mai multe oferte: unii s-au retras inainte sa stab efectiv data, altii au zis ca e posibil sa se desparta si sa nu ne incurce, altii dupa nunta mi-au zis ca , de ce nu i-am pus pe ei, desi nu au zis niciodata nici macar in gluma ca ar fi interesati si uite asa ne-a cununat a 4-a pereche care acum e in pragul divortului; plus ca am o prietena care s-a trezit fara nasi in ziua nuntii; si a cununat-o seful cu sotia, luati asa pe nepusa masa din nunta; culmea e ca ea si sotul tot colegi de serviciu erau si seful de mult isi exprimase dorinta ca i-ar placea sa ii cunune; 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar acum prietena asta a mea e "nasa SRL"; are vreo 4-5 perechi de fini cununati; a fost asa traumatizata de ce i s-a intamplat incat nu refuza pe nimeni care ii cere sa ii cunune; in ceea ce priveste faptul ca nu ii propui sorei tale sunt perfect de acord cu asta; cunosc cateva cazuri in care au fost cununati de frati si s-au cam stricat relatiile  la scurt timnp dupa nunta; nu se mai inteleg ca inainte asta e clar;

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveți idee de ce se zice ca nu e bine sa se uite bebeii peste cap? Eu il pun pe mijlocul patului, si mcand m mai misc in camera in jurul lui, inevitabil bebe se uita după mine si se mai uita și peste cap. Care-i treaba cu asta? Il afectează in vreun fel?

io zic ca e superstitie.

Se pare ca telu asta face fitze si mi-a sters mesajul.... Deci dimineata am fost la spital si m-au trimis acasa desi eram dilatata 2cm pentru ca avem contractii neregulate si la prima nastere am stat in travaliu 48 ore. M-au asigurat k nu nasc prea devreme.

trebuie sa postezi 10 mesaje sa apari in timp real, pana la 10 esti moderata si de asta nu iti vedeai mesajele.

sa iti traiasca si Andreas.

Alex si eu ieri am avut gânduri "necurate" cum zice julia, cand l-am auzit urland in halul ala pt atata timp. Chiar l-am si lasat pe pat plângând, si am ieșit din camera sa iau aer un minut. Simțeam că imi pârâia ceva in ureche, asa țignal avea. Si da, si eu sunt egoista f des, vreau si eu picioare epilate, par pieptănat măcar, tricouri nepatate de lapte, toate astea care inainte erau nimicuri.

Acum îmi vine sa dau de baut si la vecini dupa un dus lung, când imi spal si bibilesc parul, cand ma epilez toata - toata, ma cremuiesc peste tot... Ehe... Raritati!

Deci NU EȘTI SINGURA! [pup] [pup] [pup]

f bin eai facut. stiu din experienta, mi-a parut rau ca am tipat la Oani de cate ori, acum incerc sa ma calmez intai.

soo true about time for yourself.

 

Mamă, ce vorbărețe și nostalgice sunteți azi :)

Bun venit noilor mămici!

Deci cum se manifestă și cât durează puseele alea de creștere? Că noi de azi-noapte suntem nedezlipiți, abia acum a adormit, în rest vrea țiţi nonstop. ..sunt terminată. În plus mă simt ca naiba că nu am stat deloc cu Ana Maria azi :(

saracuta de tine, trec intr-o sapt de obicei.

 

Recunosc ca si mie imi place asa cum e. Nu vreau neaparat sa fie grasuna. Bine ca ia bine in greutate, analize ok...si

da, e si frumusica [:)] cra-cra (Gina iti trebuie drepturi de autor)

 Miha, e bine  fata ta

de acord cu aida.. eu am ajuns sa apreciez dusul ca pe unul din putinele momente ale mele (si numai ale mele) de rasfat [dus]

subscriu

 

 

Buna,fetelor! Dupa atatea luni in care v-am spionat, imi fac si eu curaj sa va cer prietenia. :)Chiar daca nu am intervenit pana acum, v-am citi tot timpul. Mi-ati fost de mare ajutor si in sarcina si dupa ce am nascut.

 

 

Sa ne prezentam si noi. Eu sunt Iulia si am o minunatie de bebica. Se numeste Ema si a venit pe lume la 36 de sapt si 4 zile.

 

Nu mai am timp sa pov, s-a trezit.:)

ma bucur ca ai avut curaj.

 

La noi au inceput colicii adevarati si nu prea imi mananca, ma chinui sa i sau un biberon de la ora 12. Am fost la eco totul e bn. Bun venit noilor mamici.

Nu stiu ce sa mai fac cu bb i am pus cald pe burta i am dat infacol si bifido baby la recomandaeile dr.

offf, saracutul.

 

Poca, cica poate dura si 4-5 zile.

 

Io nu mai stiu ce-i ala rasfat. Dusul dureaza un minut, cu mister in carucior holbandu-se din usa la ma-sa goala. Spalatul pe cap e cand imi amintesc. Epilatul inseamna dat cu lama pe picioare si axial de cateva ori. De piersicuta n-am vreme si nici nu mi-o vede nimeni (cu exceptia lui fiu-eu la dus, dar el nu se pune). Sprancenele aproape imi atarna peste ochi si-s ca ariciul. Am o mustata ca Attila Hunul. De cremuit cu crema de zi, crema de seara, crema de ochi, crema de picioare, ca inainte nici nu pate fi vorba. Sper sa nu apara ungurul pe neasteptate ca moare de inima daca ma vede.

Imi promit solemn ca in iulie, cand imi vine prima indemnizatie, ma duc la coafor si la cosmetica. Pana atunci mi-e interzis sa ma uit in oglinda.

imi aduc aminte de la Oani, eram la fel, ajutor uneori ioc cu sotul plecat toata ziua, de multe ori plcat in deplasare  prin Irlanda. aduceam fata in bouncer in baie, speedy eram.

 

Si atunci o sa mergi pana la coafor cu un sac in cap [:-)))]

Exact asa faceam eu la Mihai, totul cu el dupa mine in carucior, dar nu neaparat ca plangea (si el a fost un bebelus cumintel), ci mai mult ca mi-era mie frica sa nu ii cada drobul de sare in cap [alcool]

 

Baie si acum fac cu el langa mine, ii pun apa cu spuma intr-o canuta si se joaca (a se citi: stropeste de jur imprejur), inca nu e interesat de goliciuni.

Cat a fost sotul acasa, mai statea cu el, acum insa prefer sa-l iau cu mine decat sa-l las singur cu Maria, ca ii vin tot felul de idei [batcap] , ba sa o stearga prin urechi sau pe fata, ba o "iubeste" in stilu-i caracteristic (o strange de manuta/obraz pana incepe mititica sa se strambe.... nici atunci nu plange, desi e evident ca o cam doare :)))

cunosc senzatia cu drobul, m-am temperat acum.

 

Alex, nu mai fii asa dura cu tine. ganduri necurate are toata lumea, e o schimbare mare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e numa meritul lui bebe, si sanul raspunde la cerere. Nu cred ca i s-a umezit nimanui tricoul la auzul mugetului pompei.

:))) am tot spus ca-i incredibil cum functionam in simbioza

 

New life,am si io o intrebare: legat de folosit servetele de bumbac pt sters fund bb: io nu as putea pt ca Mima mea  cand face kk pateaza body( am albe maieut, big mistake [batcap] ) cand da pe afara kk. si daca il spal la mana mereu ca sa iasa granulele de cacutza, tot ramane galben. zici ca ii dau sa bea rivanol.

daca nu il spal cu apa superfierbinte imediat ce a facut accidentul am pus-o.

ii pun body la inmuiat cu otet/sare de lamaie si bicarbonat sa iasa pata( ori Vanish si pasta de albit de la LIdl peste noapte).

 

Ai vostri copii tot asa fac cacutza? 

sau iese usor de pe hainute?

la noi si la Oani era la fel, cred ca beau eu rivanol sleep walking [:-)))]

 

sa nu mai zic ca nu am mai cumparat body albe pt 3-6 luni. deja ii vin si  astea de 3-6luni [:)]

servetelele mele de bumbac sunt oicum crem/bej si nu ma deranjeaza daca se pateaza ca numai pt asta le folosesc;

am patit si eu odata cu patatul acela galbui - am spalat imediat de mana cu apa si sapun, apoi la masina pe temperatura inalta si a iesit

 

Arrya, mananc orice ceapa in cantitati industriale, ca si uaturoiul dealtfel. Si eu am fost reticenta cand am inceput sa mananc, mai ales ca mi s.a spus din spital ca ceapa si usturoiul schimba gustul laptelui. Dar vad ca fata mea nu e pretentioasa deloc. Am mancqt si afumatura si n.a comentat deloc.

si eu mananc ceapa si usturoi la greu si bb nu s-a plans;

am dat gata 1/2 kg capsuni, nu mai puteam de pofta (mananc mai mult ca in sarcina)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...