Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 637
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si eu zic ca Maddutz sa mergi la dr dermato sa vezi ce care dermatita e, daca e dermatita.

 

Cochonel si eu am halit fasole scazuta cu carnati azi. imi place si aia cu ceapa pe deasupra.

 

multu' maddutz, i-am facut azi poze cu Minnie urile

 

Djulia, scumpa foc fetita ta. a luat f bine Ema ta. o data pe zi nu insemana ca are pb cu kk.

 

multu'  pt urari Baby, Gina, New, Julia, Aida, Poca, Arrya, Meey, ratustele,mersic fetele. daca uit pe cineva.

 

Julia, bravo pt alaptat. keep going. asa e stresul nu ajuta. si eu mananc ceapa, usturoi, fasole, capsune, nectarine& cirese nu am mancat, vad ca au aparut aici, o sa iau. halesc si picat, iute. 

e ok diferanta de un an intre bb, are timp sa se refaca si organismul. hhihi, tot fata vrei?

 

Suzie, mergi la dr. cu Tudor.

 

Iulia, lasa-l in pace ca face singur. Si al meu se screme in zilele cand nu face. Si cand face umple pampersul.

Juliaaaaa, pai tu altceva nu mai faci decat alaptezi. Din ora-n ora? As lua-o razna. Vezi ca ceva nu-i ok. Emma e maricica. Deja ar trebui sa reduca papatul la 3-4 ore. Noaptea si mai rar. Pe la 2 luni jumate-trei deja ar trebui scoasa o masa.

e ok,  pt un bb alaptat la cerere. bebelusii care papa exclusiv san digera laptele matern mai repede si au nevoie de laptic mai repede, poate sa fie si la puseu de crestere sau pt ca e alaptata exclusiv recent isi regleaza productia de laptic si suge asa des ca sa stimuleze sanii dupa nevoile ei. la cei alptati la san nu sunt reguli de zi si noapte, doar cerere si oferta.

 

Gina, sper sa va gasiti nasi curand. probabil ca nu vrea nimeni asa de rusine sa nu contribuie baneste deloc. eu una as vrea sa ajut si eu un pic cu banii.

 

Poca, ce i-ai dat sa bea [:)]

Hey, a fost ziua Oanei, si eu nu i.am zis "la multi ani"
Sa.ti traiasca fetele fericite si iubite si in primul rand sanatoase.

cine e Oana?

 

Julia si eu alaptez uneori din ora în ora ziua, noaptea are doar doua mese. Nu e nicio problema, nu e prea des, de aia se cheamă alaptare LA CERERE. Uneori sta si 3 ore fara papa, uneori sta o ora.
Felicitări pt alaptatul exclusiv, esti un exemplu ca se poate :)

subscriu.

 

 

ce imi place lintea, vreau si eu, nu am prins reteta, Monica parca a dat-o. io nu o inmoi, voi o puneti in apa? a mea se face repede. e verde, am mai luat si bej cu negru.

E prima mea linte :)))) am luat verde, nu am inmuiat-o, dar a fiert repede.

Ah, pe pachet e o reteta de salata mediteraneeana cu linte, o sa o incerc.

baga aici, ca e ca la psiholog sau ca la preot. tot ce se zice in grup se iarta [:-)))]

He he, asa se faceau sspovedaniile in vremuri de mult apuse: in grup, nu in fata preotului.

Cred ca de acolo vorba ceea, care este spusa unor femei mai "vorbarete": cica se spovedesc intregului sat/tuturor vecinelor.

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Bujor, mersic de pont stiam doar de sange ca se scoate cu apa rece nu de kk, mersic.

Gina si eu curat tot cu sapun licgid repde la baie si apa calduta, nu se ia, apoi cu apa fierbinte si frec tare.

 

Aidaioana, un scump bb.

 

New, am spalat si la temperatura mare si nimic cu detergent bun de bb( Fairy, Ariel si Persil) sigur io sunt de vina am pigmeti de rivanol in lapte [:-)))] si pe mine ma tenteaza sa o sterg cu prosopele de bumbac ca am multe.

 

mai lasa fete si pt altii

 

[:-)))]

 

 

 pe dc erau 2 art [:)] .

http://www.desprecopii.com/info-id-14490-nm-Daca-vrei-ca-barza-sa-iti-aduca-un-baietel-ce-trebuie-sa-mananci.htm

http://www.desprecopii.com/info-id-14490-nm-Daca-vrei-ca-barza-sa-iti-aduca-un-baietel-ce-trebuie-sa-mananci.htm

 

Deea, bravo pt pitica care pap mult laptic de la mami, ai baut bere de vb copila asa [:)]

Sigur nu e invers? [soricel]

ba e invers, copii alaptati halesc mai des, laptele matern fiind compatibil cu corpul copilului se digera mai rapid.

 

Julia, am avut cateva zile cu papat din ora-n ora. Acum am revenit la 2-3 ore, depinde cat doarme. Diferenta e ca la noi dureaza maxim 10 minute pana rade haplea lapticul, nu 40 de mnute ca la voi. Eu una n-as rezista atata. Iar faza cu redusul numarului meselor e pt copiii alaptati. De pe la 2 luni jumate ar trebui sa fie cam 5 la 24 de ore. Cei hraniti cu lp mananca mai des.

e invers misses [:)]

 

Poca, sigur e invers [^]

 

Arrya, uite mai sus art cu ce trebuie sa mananci pt ca sa ai fetita/baiat. nu esti defecta, esti doar stresata, panicata. uite la Julia, fa ca ea.

 

Maddutz, de care Ariel de bb sau normal?io am folosit numal pt bb.

 

 

Termina cu prostiile, cum sa fii defecta doar pentru ca nu produci o galeata de lapte zilnic? [mariaj]

Si da, sunt sanse foarte amri sa se regleze productia daca te relaxezi [pup]

 

Cu anticorpii astia....... sora-mea este exemplul care infirma regula: a alaptat (din belsug si exclusiv) aproape doi ani, dari baiatul ei a racit pe la 6 luni si de atunci........ numai asa a tinut-o, una doua, iar racea, rosu in gat, febra mare, antibiotic, uneori injectii. Abia acum, mai mare, a scapat cat de cat de sensibilitatea asta.

 

Ema, nu-s geloasa pe copiii mei, chair ma bucura sa fie foarte apropiati (nici nu concep altfel), glumeam, dar ......... e posibil sa am la un moment dat sentimentul ca-s data la oparte, ca au micile lor secrete samd. asta-i viata :)

subscriu la ce zici pt Arrya.

si la mine a fost la fel, alaptata Oani exclusiv si mi-a racit destul de des dupa un an mai ales.

glumeam cu gelozia [:)]  sa vezi cand o sa mearga la gradi si are prieteni si mica lui viata cum te simti un pic data la o parte, apoi te obisnuiesti si esti mandra [il]

 

Ratustele, io fac servetele f repede, dureaza max 5 min. nu vreau sa te convertesc, fetele au intrebat si am pus reteta.

nu stiu ce sa zic, doar fetele au pigment de Rivanol [:-)))]

 

Andra, nu puteti sa mergeti in Ro, de ce ne invidiezi?

 

si tre' sa-i fac baita singura ca pletosu' e la baschet. habar n-am cum o sa fac. trebe sa aduc vanita in camera, cumva sa o umplu, sa-l tin si sa-l spal...hmmm. is curioasa daca imi iese.

good luck, si eu am nevoie de sotz. 

 

Poca, si eu vreau asa la botez, sa intreb preotul daca se poate.

 

 

New, mananca baietelul mic, nu te mira, cand suge nu stii cat suge. chiar daca nu scoti tu asa de mult cand te mulgi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...