Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vine caldura pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 454
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A iesit soarele!!! 

 

 

Ai mei au noroc ca vinerea au doar 3 ore si alea "grele" : lectura (citesc o poveste in clasa), caligrafie si religie. 

 

Yagmur , te astept cu drag! Este tren intercity direct din Bucuresti, te astept la gara si va plimb pe unde vreti [:)]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karula, chiar ieri l-am vazut pe FB, cu commentul " This sculpture by Issac Cordal in Berlin is called Politicians discussing global warming.." [:)] E frumos si trist.

 

Yagmur, ooh, cu draga inima [:D] Ca si eu am pe langa mine vreo doua voci ce ma tot trimit la luat carnetul de conducere.. Asa ca pot transfera indemnurile spre tine [:D] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vreau să zic multe vorbe de bine şi nu ştiu cu ce să încep. Hai cu sănătatea, totuşi. 

Să dispară, fraţică, streptococu' ăla ! Trebuie să mă înţelegeţi şi pe mine, m-a stresat ani de zile, d-aia "compătimesc" eu cu toată lumea la care aud de aşa ceva. Pe vremea când m-am procopsit eu cu el, în copilărie, pe atunci se vorbea de pericolul afectării cardiace la copii; nu ştiu cum mai e acum, dar eu am făcut câţiva ani controale regulate la inimă pe atunci, la câteva luni, plus la fiecare an un control mai complex. Dar probabil că şi problema asta s-o fi eliminat... habar nu mai am. În fine, eu sunt sensibilă la bolile copiilor, în special, că eu sunt genul "să fie bine şi pace-n lume". Deci, sănătate multă, în primul rând copiii trebuie să fie sănătoşi şi veseli. Sănătate şi nouă şi alor noştri ca să ne putem bucura pe deplin. 

Kari, ai făcut un gest deosebit, bine că s-a terminat cu bine pentru tine şi poate vei avea satisfacţia ca şi persoana pe care o ajuţi să fie bine.

În ordinea numerelor de pe tricou... trebuie să zic ceva şi de poze, că din nou mi-au plăcut, nu pot trece peste...   Didi, ai nişte băieţi aşa de frumoşi! Să ştii că eu ghicisem bine, dar am scris invers, se pune? [:D] Adică şi eu mi-am zis în sinea mea proprie că poza 2 e nr 2, m-am orientat după faptul că el era "ştirb" şi celălalt nu [:D]. Dar, aşa îmi trebuie dacă am scris taman pe dos, rămân fără premiu. Şi mă mai supăr pe fiică-mea când face boacăne din astea legate de şcoală, în special, de parcă eu n-aş fi (fost) maestră. 

Karuliţele sunt nişte drăguţe, le ştiam deja, acum am văzut că le stă bine şi plouate, la propriu. 

Strumphina mică e o scumpă, e aşa de dulce în poze că nu mi-o pot imagina "botoasă" vreodată. 

Gemenii Laurei sunt aşa de expresivi în pozele alea![:D]  

Yagmur, ţie ţi se potriveşte o vorbă mai veche "răbdare şi tutun". Da' asta cred că datează dinainte de a se descoperi că tutunul e buba la sănătate. Deci, în zilele noastre nu mai e de bun augur, d-aia au luat amploare băile cu spumă şi yoga.[:D] Chiar dacă o dau pe glumă, să ştii că te înţeleg, deşi n-am trecut prin faze din astea, dar orice părinte cred că are momente când se simte copleşit dintr-un motiv sau altul. Karula a zis tare bine, tot el o să te şi înveselească. 

Despre mine vă spun că mai am un pic şi declar deschisă borcaniada, ediţia 2014. Anul ăsta începe mai devreme, că vreau să pun şi căpşune la borcan. 

Acuş fac amr-ul până începe uichendul pe bune.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa perioada ciudata ca cea prin care trec in ultimele saptamani nu am trait niciodata.Nimic nu merge, orice fac iese pe dos sau mai mult stric, mi se pare ca ma pierd printre probleme pe care nu ma pot mobiliza sa le rezolv sau ca problemele ma depasesc.Si ca sa nu cumva sa "imi ies din mana", cei din jurul meu asteapta sa ii ajut sa isi rezolve propriile probleme...cum sa fac asta cand eu nu sunt in stare sa ma pun pe linia de plutire?

 

Asa ca nu apar pe aici ca sa nu va stric si voua dispozitia cu mesaje ca cel de mai sus.:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, ce frumos crosetezi tu si cu vorbele, si cu margelele, si cu vrejurile de fasole [flo2] . Ne-a chemat si pe noi de data asta dupa ce tremina tratamentul sa o asculte la inima. Inteleg ca o iau gradat: la prima "abatere" au dat doar tratament oral, la a doua deja vor ascultat la inima si analiza de urina, la a treia (Doamne fereste!) umbla la imunitate (gamaglobulina aia injectabila cu care ne-a amenintat). Nu stiu cum le suceste blonda mea, ca le culege dar pare a face doar forme usoare, "din gat" vorba lui Buflea :))) Pitigaiate adica...

 

Elyda, soro, mai rabda doua-trei zile, ca pun pariu ca ti se spalaceste bleumarinul cum da prima raza de soare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Nu degeaba e iarba elvetiana mai grasa ca iarba noastra, io va zic:

 

"Ciobani din 6 comune din România vor fi şcoliţi în meseria de oier montan. Cursurile se ţin în Alpi şi sunt plătite de Guvernul elveţian, cel care, de altfel, dă bani şi pentru modernizarea stânelor în care se vor întoarce, după terminarea cursurilor, ciobanii europeni.

La stânele din Alpi, ciobanii au grijă de oi printr-un sistem bine pus la punct. Printre altele, folosesc un fel de ţarc de piatră cu mai multe ieşiri, atunci când vor să separe turmele pentru fiecare proprietar.

Comuna Ibăneşti Pădure din judeţul Mureş este una dintre cele şase localităţi incluse în programul româno-elveţian de modernizare a stânelor. Cei nouă ciobani de aici au învăţat meseria din tată-n fiu, iar acum, au posibilitatea să înveţe şi peste hotare.

"Dacă s-ar face şi o angajare, să avem şi noi o vechime, ar fi bine", spune unul dintre ciobani.

Traian Todoran s-a ocupat toată viaţa de creşterea oilor şi deja s-a gândit ce cadou le va duce elveţienilor, dacă va ajunge acolo.

"O urdă şi un caş mare, făcut frumos, de cioban cumsecade", spune crescătorul. Nu ştie ce îl aşteaptă peste hotare. "Nu ştiu, că dacă n-am fost prin ţări străine de când sunt eu de 71 de ani..."

Tot cu ajutorul elveţienilor, bătrânele stâne de lemn se vor transforma în centre moderne unde ciobanii vor face urdă şi caş după regulile europene. Cei 1,5 milioane de franci elveţieni alocaţi programului vor fi folosiţi pentru modernizarea unor stâne din judeţele Vrancea, Neamț, Suceava, Bistrița-Năsăud, Harghita și Mureș."

 

sursa: https://ro.stiri.yahoo.com/ciobanii-din-carpa%C5%A3i-%C5%9Fcoli%C5%A3i-%C3%AEn-alpii-elve%C5%A3ieni-113401237.html?cmp=rofb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karu, chiar am vazut un reportaj la elvetieni despre 2 ciobani romani (frati gemeni), care au fost aici un an la "instruire" platita...erau tot de prin Ardeal...au fost ft incantati de ce au vazut aici si au pus in practica si la stana lor din tara...

aici exista ft multi fermieri mici (in general au vaci)....pe unde mergi, dai de ferme...dar ce castiga nu le e de ajuns pt a supravietui, asa ca statul ii subventioneaza...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...