Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vine caldura pe Ghetar!


Recommended Posts

pai si fetita mea dupa ce a stat o vacanta in romania a inceput sa vorbeasca mai bine in romaneste, si asta a fost cam pe la 6 ani, dar acum la 13 ani nu pot spune ca are un vocabular bogat, si asa cred ca o sa ramana, si sant ok cu asta, e alegerea ei ce vrea sa faca mai departe daca vrea sa aprofundeze cu invataul limbii romane sau nu, stie depre cultura noastra istorie etc [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 454
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineata,

Sa stiti ca v-am urmarit si citit, am fosst cam ocupata. Si sambata si duminica am avut musafiri, unuii dupa altii.

 

Sa va spun de pisicuta. As da orice sa pot intoarce timpul inapoi cu 3 saptamani atunci cand am luat-o. Mi se pare din ce in ce mai mult ca am facut o mare greseala.

Este clar ca eu nu sunt pregatita pentru o astfel de responsabilitate.

Mai mult de atat mila pe care o simt pentru ea ma bulverseaza.

O simt si pe fii-mea ca sufera si nu o pot ajuta.

 

Sambata a fost apatica rau, i s-a infundat din nou nasul, a trebuit sa o hranim cu sila. Cu toate ca am hranit-o asa cum trebuie cu cele mai cele mancaruri de tip Recovery, a slabit, nu stiu de ce, de la o zi alta.

M-a rugat fii-mea sa pun ceasul  sa sune la 4 dimineata sa vada daca a trecut noaptea.

 

Ieri am descoperit ca cheleste. A ramas fara blana sub gat. Fuga la vet. Ca e de la stress. I-am mai facut niste injectii cu vitamine. Aseara i-a cazut ceva blanita din dreptul ochilor.

Intre timp, pentru ca pur si simplu nu bea apa, s-a constipat. Asa ca a mai luat si niste alte picaturi pentru asta.

 

Nici nu stiu daca noi o chinuim sau nu tragand de ea in felul asta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini. Afara e cald, dar inorat.

 

Marcia vorbeste bine romaneste (stie sa si citeasca, chiar sa scrie..si nu a invatat-o nimeni); eu am vorbit si vorbesc cu ea in romana cand suntem amandoua; cand e si al meu noi doi vorbim in germana, ei doi in elvetiana (e cu totul o alta limba, gramatica, pronuntie...eu o inteleg, la vorbit ii zic pas...limba scrisa nu exista..elvetienii scriu in germana; la scoala vorbesc doar in germana)...deci Marcia a crescut cu 3 limbi...ai mei vorbesc cu ea doar romana, asa ca e obligata sa o vorbeasca...cand nu stie sa-mi explice ceva in romana, o pun sa imi spuna in germana...Marcia a fost incantata cand a inceput franceza anul asta si a vazut ca se aseamana cu romana...si noi daca nu vrem sa inteleaga al meu ceva, vorbim in romana :-)

Am o colega (55 ani), care e nascuta in Israel, dar ai carui parinti sunt romani; ea a vorbit cu bunica pana la 5 ani in romana, apoi a facut o pauza de peste 40 de ani fara sa vorbeasca...de cand ne cunoastem (7 ani) a reinceput sa vorbeasca in romana; la inceput vorbea ft prost; cu timpul a facut progrese; chiar si scrie in romana.

Un alt vecin (35 ani) a carui mama e romanca (tata neamt, el nascut aici), ne-a spus ca la 5 ani a refuzat sa mai vorbeasca in romana; acum vorbeste, dar destul de greu (adica isi cauta cuvintele si anumite expresii nu le intelege).

Eu nu am fost talentata la limbi (la inceput le-am invatat de nevoie...apoi a inceput sa imi placa), acum vorbesc 5 (si mi s-a pus pata sa ma apuc de chineza :-) dar sa mai creasca Marcia).

 

O zi buna va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, mai am o suparare/problema.

Duminica ce vine e ziua mamei.

 

Toate bune si frumoase daca nu as fi auzit ca ea vea sa-si faca ziua la mine acasa. No, bun. Apartamentul ei este foarte mic. Eu nu sunt pregatita pentru asta. De fapt pur si simplu nu mai vreau. Ani de zile am facut-o, si am tot facut-o. Iote ca anul asta nu mai vreau.

 

Si pentru ca sunt slaba si ma gandesc ca o sa o mai am alaturi putin timp, am sa cedez ca proasta si apoi am sa ma urasc in oglinda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Ultima mea zi aici, si ultimele doua examene.  [pk]

Am invatat la retete, de o sa mancam o saptamana intreaga numai middle-eastern. O sa le pun si pe ghetar, majoritatea sunt libaneze, si sunt din cele care nu se gasesc printre mezze-uri, cum ar fi manaich, labne, d'astea.

Am si o reteta de brik tunisian, placinta cu ton adicatelea. Le face tanti asta intr-un mod... bes-ti-al!!

Problema e ca eu nu o sa gasesc "zaatar" din ala, pentru manaich in Irl. nici sa ma bati, asa ca ma duc sa caut inainte de examen ca sa-mi cumpar de aici, si o sa-l mancam cu parcimonie tot anul  [:-)))]

 

Am fugit, sa aveti o saptamana frumoasa, si sa va regasesc cu bine de-Acasa de la mine!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Viviana!

Multe sanatate chestiei aleia mici si pufoase si chelioase! Intr-adevar, te-ai legat la cap fara sa te doara, dar gandeste-te ca ai facut o fapta buna extraordinara!

Dintre toti cei care puteau sa o faca, tu si fata ta o ingrijiti admirabil de constiincios si bine. Nu stiu daca se face neaparat bine, dar stiu sigur ca voi ati facut chiar TOT ce sta in putinta cuiva.

Faptele bune nu le regreti!

 

Si asta e valabil si pentru ziua mamei tale la tine... Parerea mea!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!!

Dada, ai dreptate, arata la expresie ca Dl. Aschioi cand nu a gasit bormasina si a cautat o ora nu stiu ce surub care pana la urma a fost prea mare. 

 

 ete, Rall a pus poza cu domnul Aschioi [:-)))]

 

ieri am avut o zi de ras si distractie. asta pentru ca prietenii nostri cei mai buni ne-au invitat la gratar la ei pe terasa. si pentru ca ei sunt oamenii de nadejde cu care facem turism gastronomic au luat mancare cat pentru un batalion. noi eram in charge cu desertul. pe la 12.30 ne miscam spre piata sa mai luam ridichi, ceapa, capsuni, din astea. si incepe sa picure. luam niste mini-eclere sadice si ne oprim acasa. incepe sa ploua si mai strasnic. consortu suna la ei "mai, ce facem.. mai venim...???" de partea cealalta tipete disperate "veniti incoace ca avem o tona de mancare si asta e o ploicica, se termina rapid" noi.. "ok... venim". ambalam copiii, ii schimbam din pantalonii scurti cu care ii aranjasem - ca de, inainte de picurare erau 28 de grade...  si plecam. si incepe ploaia si mai tare. cu tunete si fulgere. cu stropi din aia care masoara 250 de mililitri unul. intram in casa, punem ceva de baut... cica sa mai asteptam. 20 de minute, 30..... copchiii mananca paine, noi ne radem. la un moment dat decidem sa facem minunile pe aragaz.. ca deja ne era foame si foame :))))

umplem bucataria de fum (ca de, luasem oaie, condimentata, miel, nebunii, da???), umplem casa de fum, ne hihaim, terminam.... ducem mancarea sus. ne aruncam in ele. nu trec 15 minute... si iese soarele. tare, puternic, fara nicio urma de vant. macar am mancat desertul si am baut digestivele pe terasa.... :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...