Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vine caldura pe Ghetar!


Recommended Posts

Wow Mickyyy, sa-ti fie de bine :). Iti doresc sanatate in primul rand, acum sa duci sarcina la capat si pe viitor sa-i pui pe toti 4 pe drumul lor ...iti mai doresc putere, nervi si vene lungi. Sa va reuniti si sa gasiti echilibrul ca familie, aici in Romania, sau oriunde ar fi in lume ...si sa ne trimiti poze cu voi toti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 454
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rufus, kokorec nu mananc; nu mi-a placut. Dar as mai incerca, poate acum mi-ar placea.

 

Am mancat prima oara fara sa stim ce mancam. Intr-o seara, rupti de foame, intr-un mic local de langa un bazar. Ni se parea noua consistenta ciudata...dar gustul era bun. Cand am aflat... [:)]

Apoi, cand a fost Tora prima oara si i-am povestit, n-a fost incantata. Anul urmator a incercat...acum viseaza in primul rand la mancarea asta.

Iar anul asta Teodora a anuntat ca vrea si ea. Dupa cativa ani in care nici nu s-a gandit!

Pacat ca nu gasim si aici. Mare pacat...

 

Corina, noi ne distram cu cuvinte asemanatoare. Deci ce crezi tu ca inseamna in romaneste: (eu nu am pe tastatura litere turcesti): corap, corba, dus, kuafor, oto kuafor, tavan, divan, canta, poset, buket...si imi mai amintesc io...

Yavas inseamna incet, lent...pe sosea sunt semne de circulatie pe care scrie Yavas, adica sa incetinesti, e ceva pericol.

Romanul trebuie sa stie "indirim= reducere", "kac para- cat costa" si "ucuz= ieftin". E tot ce-i trebuie [:-)))] Desi stiu flacaii aia sa vorbeasca ce trebuie in orice limba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de fara dres ...si la noi e cald si mi-am pus si eu o fusta ...fara dres. Cand m-am uitat in oglinda m-am speriat de cat de alba sunt pe picioare ...baiiii, fantoma. Ce naiba, ca nu eram in halul asta, cred ca ma albesc cu batranetea, nu numai la par ...

 

Mai e cineva asa palid ? Ce faceti cand iesiti din iarna ? Eu ma gandesc sa ma dau cu niste bronzol din ala pe piele pana apuc sa le colorez putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, apropo de postul lui Rufus ...cand am fost acum 15 ani in Turcia, la Kusadasi, bazarul ala l-a traumatizat pe al meu ...eram o gasca de 3 familii si unyl dintre baieti vroia sa-si cumpere un ceas ...valeu, valeu ce greu a fost ...pentru ca amicului nostru ii placea negocierea ...mamaaa, nu stiu daca ati incercat vreodata sa le tineti piept ? Ce circ, ce agitatie ...la un moment dat unul din turcaleti a luat un ceas si a dat cu el de pamant, apoi l-a calcat de vezi Doamne, nervi ...eu si acum cred ca scena asta era in program, aveau ei ceasurile lor de calcat in picioare. Barbatul zice ca NU ...in fine. Ideea este ca se anunta intre ei, tot bazarul stia ca grupul nostru cauta ceas ...cand ne plimbam, ne ieseau in fata si ne aratau exact modelul care il dorea amicul.

 

Noi ca noi, ca eram tzigani romani ...dar sa vedeti cand veneau in port vapoarele de croaziera cu americani ...hahaha, ne uitam asa cum coborau americanii ca focile si turcaletii pregateau ceaiul si le radia fatza.

 

Eu nu imi mai aduc aminte ce se vindea in bazarul ala in afara de aur ...eu nu sunt mare admiratoare de bijuterii, dar aur frumos ca acolo n-am mai vazut in alta parte. Am vrut chiar sa ne schimbam verighetele, mi se pareau asa fade si urate fata de ce era in vitrina ...dar nu a vrut barbatul, care a zis ca nu mai vine in bazar in viata lui :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu datul de pamant e teatru.

Tot la Kusadasi in bazar a dat un turc de pamant cu un inel de aur cu safir pecare voiam sa il cumpar dar am negociat cu el "la sange"si l-am luat cu cat am vrut eu.:))Oricum nu a iesit el in paguba:))

Asta era prin '97cand inca nu incepusera sa vina romani prea multi si ma rugau sa ii invat expresii uzuale.Ii invatam dar ii taxam, adica scadeam din pretul cu care ne intelesesem.Sigur ma injurau, ca bodoganeau in turca .:)):))Pana la urma unul mi-a facut cadou un pandantiv mic de aur in forma de lacrima cu ochiul ala albastru.:)) Il am si acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum, hat, foarte multi ani, lucram cu Forest intr-o firma (nu eram inca maritati). Cand a facut firma 15 ani de existanta ce s-a gandit ea? Ia sa fac eu cadou angajatilor cate o vacanta. 7 zile in Grecia (Paralia Katerini), Turcia (Antalia) AI, Malaga sau Malta. Trebuia decat sa te treci pe lista cu doua variante, ca daca nu se putea la una sa ramana ailanta. Si aveai voie sa vii cu cineva. Cum eu cu Forest oricum formam un cuplu, n-am mai pus pe nimenea pe lista, ca nu voiam sa ne facem noi si neamul nostru vacanta pe carca firmei (doi prosti!) Dar am pus, fireste!, Malta si de rezerva Malaga. Ni s-a raspuns: neneneneeee, Malaga si Malta sunt pentru... mai sus, intelegeti, persoane importante...

Aaa, da? Pai sa fiti sanatosi ca eu in tigania din Paralia Katerini nu merg (si cu autocarul cu plecare din Timisoara, noi fiind in Buc, [:-)))] ), iar la AI in Antalia iar nu merg ca nu e nici pe departe stilul meu de vacanta. Deci multumim, dar nu. Si ni s-a raspuns: neneneneeeeeee, ca daca nu mergi, platesti 400 de euro de caciula, ca sa decontezi transportul [:-)))] In-cre-di-bil! Deci daca acceptam Antalia, mergeam 7 zile moca cu avionul la AI, daca refuzam, scoteam 800 din buzunar.

Si astfel am mers cu colegii de servici  la mare  [clo]  .  A fost de vis. Fojgaiam prin tarcul ala printre rusi grasi si neciopliti, faceam conversatie cu colegii de care macar in cele doua saptamani de concediu mi-as fi dorit sa uit, si singura bucurie era ca plaja era pustie si frumoasa, ca toata lumea colcaia intr-o piscina atarnati de un bar-insula de unde se auzea Tarkan, Tarkan, Tarkan, Tarcam.......................

 

Vreau tare mult sa merg in Turcia in acele sate pitoresti si uitate de lume care stiu sigur ca ma vor farmeca pe loc! Dar despre vacanta asta va zic sincer ca e prima data cand povestesc, mi-am dorit cu ardoare sa o sterg din memorie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si am uitat: anul urmator eu si Forest ne-am luat. Seful mare, om cu inima larga, ne-a sunat sa ne felicite si sa ne ofere cadou o vacanta [:-)))] . Am tipat intr-un glas ca NUUUU, multumim, saru'mana, dar noi deja am platit pentru tot concediul, nu mai avem nici o singura zi libera, suntem ocupati!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turcia ei, parca acum vreau si eu sa merg in vacanta in Turcia, descrieti asa de frumos experientele voastre si mai ales depre mancareeee [yum] [pofticios] [pofticios] [pofticios]

 

Buflea,

eu sant asa de palida [:)] ca nici nu am iesit inca din pantaloni lungi , imi iau crema bronzanta si aplic decateva ori altfel nu se poate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...