Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vine caldura pe Ghetar!


Recommended Posts

Nu v-am mai povestit de mult aventurile mele in bucatarie, si tocmai sunt in mijlocul uneia, nu cred ca o scot la capat fara un grup de suport. Too bad ca pe cand va treziti voi, faptul va fi fost consumat.

 

prcum ziceam ceva mai sus, i-am promis clatite copilului mic. Ghinion. N-am faina, n-am masina.

 

think winnie. Am gasit o cutie de pan-cake mix. Pancakes de alea americane. Decid ca tot faina e cu ceva chimice in plus, m-oi descurca cumva. Pun mai multa apa decat scrie pe reteta, iese aluat subtire fac clatite.

 

da' pe naiba. A iesit o balega subtire care fermenta mai rau ca sulfurile sub ochii mei. Zic hai s-o pun in tigaie. Pleoasca pleoasca ramane, nu se inatareste s-o intorc de nici o culoare. Cu infinita rabdare si cu imaginea lacrimilor siroaie ale copilului mic in cap, razaiesc chestiunea si mai incerc o data. Acelasi esec.

 

lacrimile alea parca incepeau sa arate a de crocodil. Dar produse tot de ochi mari, plasati pe un capuc mic mic tuns scurt. Pupa mama copilul in gand pe crestet si se duce la camara. Faina de migdale. Cgeck. Google, reteta.

 

http://www.yummly.com/recipe/external/Mint-and-lime-blueberry-cake-331836

 

check. Ingrediente. Check, mai putin uleiul de masline, care salasluia pe plauirile casei noastre in doze de canistra. SI corn oil o fi bun. Check.

 

pasul nr 1: butter, softened. Whatever that means. L-am pus un minut la microunde. Am amestecat lichidul ala unsuros cu uleiul si am avut senzatia ca necazurile mele totusi abia acum incep. Bag mixerul in maglavais si instant umplu bucataria de pete

 

Pasul 2: zahar brun: va jur, se intepenise de borcan. Am racait mai rau ca puscariasii la cariera de piatra, sa extrag juma' de cana. Am hotarat ca one cup e too much as it is si am completat cu 2 pliculete d zahar vanilat, just in case. Dar fiindca dracia sarea ca pe arcuri afara din castron, am hotarat sa golesc totul in cel mai mare castron. Si am inlocuit toata faina cu faina de migdale, ca doar aia o aveam.

 

pasii 2 to penultimul, fructele, fara incidente. Decid sa gust inainte sa pun afinele.  Dulce de mi s-a intepenit gatul. Decid ca totusi 1 cup ca unitate de masura nord americana nu e tot una cu o cana de lapte de 200 ml si ca totusi am pus prea mult zahar. Mai storc 2 lamai pe langa cele 3 dinainte. Limes nu erau in frigider...

 

daaaar, imi aduc aminte ca a luat dl aqai niste caise acre de-ti fac gura punga si decid ca ce mi-s blueberies, ce-s caisele. Le pun in tava, nu-mi ajung. TREc la stocul de caise aparent coapt, cumparate de mine cu manuta mea, moi si aurii. ALEA nu se dadeau duse de pe sambure. LE- am storcit salbatic sa le despart de individ.

 

in sfasit termin fructele, adaug maglavaisul, dau drumul la cuptor. In jur arata ca dupa world war z. Ramane sa se transforme praji in zombi si sa ma bantuie la noapte. Asta in cazul fericit in care n-o ard.

 

ar face bine sa inceapa sa se roage.

post-113720-0-79483300-1400626400_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 454
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai,

te inteleg si eu improvizez la greu in bucatarie si ma salveaza netul la greu, mie imi place sa schimb retetele tot timpul, ba e paleo cu faina de migdale ba e seara indieneasca cu curry, ba bucatarie japoneza cu miso soup si sushi [:)]  si de multe ori inventez retetele mele am vreo cateva celebre si sant by mistake ba ca aveam ceva in plus in frigider si sum il gatesc ba nu aveam chef de dus la cumparaturi, da ies cele mai bune retete

sper sa fie buna clatita ta cu caise acrisoare [yum] [pofticios]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara a venit fii-mea de la scoala. Eu tocmai  ce ies din baie, proaspat spalata pe cap. Intru in dormitor si vad pisicuta intinsa pe burta cu labutele in exterior. isi  relaxase sfincterul.

Cum pozitia era nefireasca o chem pe nashpa.

O pune in picioare cade intr-o parte. Cu o labuta incerca sa se apuce de patura.

O pune fii-mea repede in cusca si pleaca cu ea la vet.

Ma imbrac si eu, imi prind parul ud cu o clama mare ssi ma duc dupa ea - cu toate ca imi spusese sa o las singura.

 

Ajung  acolo, pisicuta era intinsa pe o masa, la niste aparate, semicomatoasa. Avea tensiune mica, sub 32 grade si statea la un aparat sa o incalzeasca (acasa cand s-a intaamplat asta statea intre niste sticle cu apa calda), o rasese pe piciorus in incercarea de a-i pune o perfuzie dar reusita 0 pentru ca era foarte slaba si mai avea si venele colmatate, retrase.

 

Vorbesc cu dr.  despre sansele de supravietuire. Mici. Asa ca impreuna cu fii-mea hotaram eutanasiere.

Nashparlia se duce la ea, o saruta, o mangaie, imi spune sa nu plang si iesim in antecamera.

Ii face injectia, dr. vet. ii spune ca nu mai are activitate cerebrala dara ca inima mai are cateva batai pe minut.

 

Fii-mea se duce sa se mai uite la ea. Dr. ii spune ca nu are ce sa mai vada.

Fii-mea incepe sa planga, cu lacrimi mari. O iau in brate si o strang.

 

Droctoritei incep sa-i curga niste lacrimi - e clar ca plansul e conntagios.

 

Fii-mea imi spune ca, gata nu se mai face veterinar ca trebuie sa faca si chestii de asta.

 

Am ajuns acasa. Am plecat apoi la mac sa-i iau nici mai mult nici mai putin decat 4 dublu cheeseburgeri pe care i-a mancat in timp ce ne uitam la jocurile foamei.

 

A avut o noapte rea. A vorbit in somn, si-a agitat mainile pe sus, s-a sculat in fund de mai multe ori  bolborosind habar nu am ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma caut niste felise de unde sa iau o pisicuta, probabil undeva in toamna dupa concediu.

Nu aveti idee cat de dedicata a fost nashparlia si cat de mult s-a schimbat in bine doar in 3 saptamani.

 

Isi facusse o pagina, cred ca pe Fb, dar nu sunt sigura, de sustinere pentru Mocha. A scris ceva foarte frumos, in engleza si avea deja vreo 20.000 likeuri. Mi-a spus soru-mea. Cand am intrebat-o pe ea m-a rugat sa nu caut si sa nu citesc. Ceea ce am si facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete Marcia03

Servus pinguini.

 

Viviana, imi pare tare rau pt pisicuta.

Noi avem de multi ani animale si de fiecare data cand moare vreunul e jale mare.

Cand a avut motanul accidentul si a stat in spital 5 zile am fost toti ft tristi; tata chiar plangea pe ascuns.

 

Roxana, multumesc. Eu am tradus din germana si doctorita a zis infectie :-) dar mi s-a parut ciudat.

 

O vreme superba la noi; azi vor fi 28°. Marcia are zi de sport azi, toti copiii din scoala (cl.1-6) fac sport 4 ore; sunt impartiti pe echipe si au tot felul de concursuri. Marcia a picat cu prietena ei (vecina cu noi) in grupa.

 

O zi frumoasa va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana... imi pare rau.

N-am vrut sa va scriu ca sa nu va mai intristez si eu, dar si pisicuta noastra a murit. Mai-ca-mea, la recomandarea unui vanzator de la petshop, I-a aplicat un tratament impotriva puricilor in cantitate de pisica adulta si a fost otravita.

Ne-am luptat 8 zile sa o salvam dar n-a rezistat. Aseara a murit.

M-am umflat de plans zilele astea, oameni buni. Ma atasasem foarte, foarte tare de ea... ca de nicio alta pisica pe care am avut-o. Era frumoasa ,jucausa.. si acum plang pentru ca nu pot sa accept ca s-a dus din vina noastra.

Mi se pare nedrept si cinic ce s-a intamplat... imi pare rau ca, desi stiam ca nu e bine ce a facut maica-mea, nu am spalat-o imediat, nu am fost la vet imediat, numai ca sa nu ma mai contrazic cu mama si sa-mi scoata ochii ca vesnic fac pe desteapta etc.

 

N-am mai fost atat de trista de ani de zile, l-am speriat pe C. cu reactia mea.

Dar asta-I viata, nedreapta si cinica :( Ma simt... schimbata, simt ca mi-a sters evenimentul asta ultima urma de naivitate in fata vietii.

Sincer va spun ca nu inteleg nici eu de ce reactionez asa de dramatic... dar asta simt acum.

Sorry de postul asta trist

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...