Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Herpes virus ocular pisica - sfaturi


Recommended Posts

Poate v-ati intalnit cu asa ceva, poate stiti ceva in plus.

 

Acum 3 ssaptamani ne-am lovit de o pisicuta si fii-mea a luat-o acasa. Cand am luat-o avea ochi mari, frumosi albastri si mieuna jalnic. Un ochisor era putin rosu.  Am dus-o la vet, i-am inceput tratamentul. Intre timp virusul si-a facut de cap. I s-au umflat ochii abia, abia ii tine deschisi.

Tot de atunci ne straduim sa o salvam. Sa scape de virusul asta

 

E mica, acum are 2 luni.

Timp de 2 saptamani a facut zilnic injectii cu antibiotice si vitamine.

Local ii punem in ochi de 3 ori/zi: virgan, senisvit,  opticlor, ser fiziologic

 

In timpul asta de la ochi infectia a coborat pe tractul respirator, i s-a infundat nasul si a inceput sa stranute. Si a refuzat sa mai manance.

 

A facut hipotermie si am tinut-o intre sticle cu apa calda (chiar se scoala fii-mea la 3 noaptea sa-i schimbe apa racita)

 

2 saptamani am hranit-o cu sila, cu siringa, am tras-o de barbita sa-i deschidem gurita.

 

Acum a terminat cu injectiile, de 3 zile mananca singura (mare minune, nu-mi vine sa cred!).

Ochii i s-au dezumflat in proportie de 20%.

Vetul zice ca e o mare minune ca nu i s-a inrautatit afectiunea si ca are ochii curati.

 

Ii dam ca adjuvant L-lysine pisicesc.

 

 

Exista ceva in plus cu care sa o pot ajuta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Intre timp situatia i s-a inrautatit, intr-un fel. A mai slabit 30 de grame, nu a crescut in lungime sau inaltime, a chelit pe gat si langa ochi. Mananca foarte putin. Nu bea apa. E constipata.

 

Asa ca am ajuns iar la vet de-i face vitamine.

 

Una peste alta fii-mea o iubeste nespus. O pupa tot timpul, o tine numai in brate, pentru ca e moale si are blanita lunga se mangaie cu ea pe fata, o scarmana pe burtica, miauna si pisicuta vine la ea.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...