Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 5


Recommended Posts

Ai dreptate, baby! Sa va mai spun cata munca voluntara fac pe deasupra? De fapt ,faceam, ca vreau sa stau acasa doi ani. Poate se schimba lucrurile pana ma intorc.

Tu ai mare nevoie de odihna si timp sa poti invata. Multa bafta iti doresc! Oricum, se vede ca esti o femeie luptatoare si sigur vei reusi.

 

Meey, imi pare rau ca ai atat de mult de munca. Si eu am gatit aseara, caci soacra ieri a facut sarmale( apropo, inca stam la socrii,din pacate) si la mine nu s-a gandit ca voi muri de foame.

Intr-o zi va voi povesti si eu d-ale soacrelor. Bune femei!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 554
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Spor, eu am terminat o facultate intre partea economica si informatica. Am profesat 10 ani in dom economic, acum vreau sa trec pe info, dar trebuie sa invat mult si s-o iau de la 0. Mai am prietene care au facut la fel in CIC si au reusit. E mult mai dinamic, interesant, creativ, divers domeniul si e loc pentru fiecare, plus ca e mult mai usor sa-ti gasesti de lucru pe salarii bune...din ce in ce mai bune. E bine ca m-am decis, ca ma batea gandul sa ma intorc in invatamant,  la baza am liceul pedagogic si definitivatul, vreau sa-mi petrec mai mult timp cu minunile mele, pe de o parte, pe de alta parte trebuie sa ma gandesc si la cariera mea, la nevoile mele de alta natura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ms fetelor! Vali, bravo tie. Da-i bataie. Ce sa cauti in invatamant? Vezi ca e foamete mare.

Tot cu gandul la copii, sa am mai mult timp pentru ei, cea mare intra in clasa intai, in vacante ce voi face cu ei? parintii mei sunt la 300 km si au pb de sanatate, de Ralu ar putea avea grija , dar de 3?

pana la urma cea mai mare realizare in viata sunt copiii, dar trebuie sa ai timp sa-i cresti frumos...si timp si bani , de-as putea sa ma clonez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc asa. Oare ce ar fi mai benefic pt copii? Sa fiu tot timpul langa ei, cu un salar de mizerie, uitandu-ma la el cum tanjeste dupa chestii copilaresti gen, jucarii, bicicleta, tabara, papa bun, scoala buna, sport, etc sau sa am mai putin timp cu ei, pe care insa sa-l fructific cat pot mai bine, dar sa le pot oferi ce n-am avut eu. Eu am fost crescuta cu prima varianta. Parintii mei erau mult acasa. Fiind artisti, nu stateau la munca 8 ore zilnic. In schimb nu si-au permis nimic. Ma uitam cum merg alti copii in tabere si excursii si noi nu ne permiteam. Am avut 3 papusi. Bicicleta nici poveste. Costa cat salariul lui mama pe o luna. Ma mai duceam in cate o excursie scurta dar rar si cu mari eforturi din partea lor. Cand imi cumparau incaltaminte si haine era eveniment. Atunci nu mi-am dat seama dar acum stiu ca si pe ei ii durea. Nu vreau ca si copiii mei sa se uite plangand cum merg altii la mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Raportam si noi: 2 lunite azi, 60 de cm si 6,6 kg. Vaccinurile le facem saptamana viitoare, e iar criza de Hexacima in sistemul c...rului, ma scuzati de exprimarea intelectuala.

 

Ref. Manduca: eu il folosesc cu succes de la 6 saptamani, are insert de nou nascut si mi se pare foarte OK.

 

La multi ani bebeilor care au facut 2 lunite recent si mai ales bebe de Didi si Deea, sarbatoriti azi!

 

Si eu sunt in pom cu cariera, deocamdata tot mai ling la niste rani supurande, sper insa sa ma mobilizez sa fac ceva, ca e pacat de capul meu. Si pe mine ma tenteaza tare sa schimb macazul, eu am formatie umanista 100%, dar as baga niste IT, SAP, Oracle, ceva. Si as pleca din tara asta de toata jena unde oricine se aia pe tine gratuit, pentru ca poate si pentru ca tu nu ai ce face.

 

Da, sunt cam cu capsa pusa. Vin de la medicul pediatru, unde am intarziat 30 de minute din cauza de trafic, adica in loc de 15 minute de acasa am facut o ora. Si asta cu vaccinul mi-a pus capacul. Adica eu platesc ca boul CAS, si astia nu au vaccin pe stoc? Pai eu de ce am lunar bani de tras din salariu??!! Mrrrrrrr!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

meey, manduca are un insert cu care poti purta bebeii cat sunt mai mici. si eu astept sa-mi vad rockerii asa impreuna. cred ca o sa fie nostimi la ce diferenta de marime e intre ei:))

eu am purtat-o de cateva ori pe balerina mea dodoloata (apropos, avem 5 kg [pk] ) in manduca. e super ok. sta cumintica, casca ochii in jur, sau face nani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc asa. Oare ce ar fi mai benefic pt copii? Sa fiu tot timpul langa ei, cu un salar de mizerie, uitandu-ma la el cum tanjeste dupa chestii copilaresti gen, jucarii, bicicleta, tabara, papa bun, scoala buna, sport, etc sau sa am mai putin timp cu ei, pe care insa sa-l fructific cat pot mai bine, dar sa le pot oferi ce n-am avut eu. Eu am fost crescuta cu prima varianta. Parintii mei erau mult acasa. Fiind artisti, nu stateau la munca 8 ore zilnic. In schimb nu si-au permis nimic. Ma uitam cum merg alti copii in tabere si excursii si noi nu ne permiteam. Am avut 3 papusi. Bicicleta nici poveste. Costa cat salariul lui mama pe o luna. Ma mai duceam in cate o excursie scurta dar rar si cu mari eforturi din partea lor. Cand imi cumparau incaltaminte si haine era eveniment. Atunci nu mi-am dat seama dar acum stiu ca si pe ei ii durea. Nu vreau ca si copiii mei sa se uite plangand cum merg altii la mare.

Si eu la fel ca tine, 5 copii, un singur salariu, de asta mi-am jurat ca fac tot ce depinde de mine sa o duca mai bine copiii mei. Pe de alta parte , ma gandesc cu drag la mama care era mereu acasa , fire calda, blanda si mereu disponibila pentru noi. Ai mei sunt mai de moda veche, familisti convinsi, se iubesc si se respecta si acum....alte vremuri

Acum e alta situatie, sotul castiga destul de bine, chiar f bine as putea spune, dar e zgarcit, egoist si eu sunt orgolioasa si nu as putea sa-i cer bani pt mine. ok, el plateste rata la apartament, mancarea, dar nu-mi da mie bani pt mine, de asta vreau eu banii mei, plus ca nu se stie ce-ti rezerva ziua de maine, cel mai bine sa te bazazi pe tine insati. Gata, asta devine motto-ul meu in viata... :)

 

karry, trebuie sa te linistesti....asta e Romania si eu as pleca maine, inca ma gandesc la asta, un motiv in plus sa invat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...