Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, cu speranta pentru ziua de maine!


Recommended Posts

..anu trecut a venit la noi in vizita pretena mea cu cei trei copii, cel mare trecea in clasa a 4-a..si cum noi luam vacanta pe 31.07 la inceput de iulie era scoala. Si il pregatisem pe R sa vb cu invatatoarea lui sa o intrebe daca poate si cand ar putea sa il duca pe andrei la scoala la ei.

Invatatoarea lui a avut geniala idee sa ii zica sa vina la ora de engleza. andrei vb binisor engleza, mult mai bine decat pui de nemtii. ( ei nu prea au cultul sa invete copilul o limba straina, cum il au romanii)

si il duce pretena mea la ora de engleaza, se prezinta copilul si participa cu ei la ora. Clar i-a ajutat si pe ei la teme. Experienta a fost una pozitiva si pt Andrei care si-a dat seama ce inseamana sa stii sa vb o limba strina intr-o tara in care nu le stii limba iar pt copii din clasa a fost interesant sa gaseasca elementu de legatura. Toata lumea a fost asa de incantata de experienta ca a fost invitat si a doua zi toata ziua :). Andrei e un copil tare cuminte iar R al meu a fost mandru sa ii prezinte in pauze toate lucrarile lor, tot ce reprezinta in clasa lor, iar in pauza a avut cel mai cool partener de fotball :)

 

Invatatoarea a fost marcata de relatia celor doi, si a ramas impresioanata cat de fluent e R pr romaneste. pacat ca in vreo 3 saptamani i-a predat pe copii la alta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 533
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, buna idee ...dar asta merge mai mult la aperitiv, nu ?

Si vad ca nu pui ceapa in compozitie ...numai oua, smantana, branza si dovlecei ...

 

Eu ma gandeam la ceva ...stiti vreo salata de quinoa, sau poate sa fac niste fasole verde fiarta si apoi perpelita prin unt ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Domnitzelor cu copii prescolarii, va sugerez o carte..daca o stiti..sariti mamicile de capsunici o stiu sigur..le-am zapacit cu ea.

Povestea a fost prezentata la inceputul clasa 1 la D al meu  de catre cei de clasa a 2-a..de fapt mereu e o piese de teatru..cam de ce se merge la scoala..e tema pt cei mici cu cornetele lor multicolore

..

cartea noi am primit-o de Craciun, de la pretena mea care citeste sigur pe aici [flo2]

 

http://www.amazon.de/Geschichte-L%C3%B6wen-nicht-schreiben-konnte/dp/3907588363

 

Povestea Leului care nu putea sa scrie:

 

era odata un leu, care nu stia sa scrie, dar  nu conta ca el stia sa brüllen ( rage?!) si asta era cel mai importan..

pana intr-o zi cand a intalnit o leoaica..si leoaica citea o carte..deci era o Doamna si la o doamna trebuie sa ii scrii scrisori..dar Cum?!!!

 

mai intai a mancat un misionar, dar se pare ca nu l-a ajutat..

..apoi s-a gandit sa ii ceara maimutzei sa ii scrie o scrisoare..si scrie maimutza scrisoarea si i-o da leului..dar cand sa o duca la posta se intalneste cu girafa, caruia ii cere sa ii citeasca scrisoarea: Draga Leuoaica, vrei sa te intalnesti cu mine, sa mananci banane si sa te cateri prin copaci! NUUUUuuuuu..asa cave nu se scrie, si distruge scrisoarea si ii porunceste girafei sa scrie alta...

 

acu plec ca copii mei fac cu schimbu: unu s-a trezit dupa febra si celalalt trebe culcat. Azi am plecat la 15 sa ii iau de la hort si m-au intampinat cu dureri de cap la D  si R imi zice ca l-a muscat acu doua zile o pisica..in drum spre scoala..dar nu a pomenit nik, pana l-a panicat vecinul azi ( bine instruit) ca tre sa declare muscatura..asa ca direct cu ei la pediatru

-------------------------------------------------

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...