Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, cu speranta pentru ziua de maine!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 533
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

strumphi, alea 26 de camasi pentru cat timp ajung, 5 saptamani ?

io as innebuni sa calc atatea deodata.

ori as plati pe cineva sa le calce, ori le-as da la curatatorie, ca le calca tot ei, ori mi-as lua un astfel de device (daca as avea si banii necesari, desigur)

http://www.roboutique.ro/cumpara/robot-pentru-uscat-si-calcat-tubie-7242728

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc nici o casa de-a lui Lessing

 

- eu stau fata de Stuttgart, aproximativ cum stai tu fata de Wolfsburg (distanta e aceeasi, orientarea difera cu vreo 45 grade)

- Wolfsburg si ??? au in comun un ... cerc (sa zic mai mult?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata,

 

Valeu ce ping-pong de subiecte … nici nu stiou despre ce sa va vorbesc mai intai …

 

1. Incep cu melcii … Struphi, eu rezonez cu tine – cum soro sa baleasca melcii prin casa si tu sa stai fericita ? Acopera, acopera orice crapatura ….acolo la marmura neagra, trebuie sa exoste ceva, ipsos negru …te duci la hardware store si intrebi acolo. Iti garantez ca pe masura ce acoperi, o sa intre cat mai putini …sezonul urmator o sa ai de dat numai cu otrava pe langa casa si gata … eu numai cand aud de melci cu usturoi, simt ca slabesc de greatza  … valeu, valeu !!!

 

2. La animale nu ma bag … imi plac doar de la distanta. Stiu ca in lumea civilizatiei de azi, asta este o blasfemie, dar sufletul meu “cald” nu se poate apropia de ele … nu imi vine sa mangai pe nici unul, ca e caine, ca e pisica, ca e veveritza, ca e mic, ca e pui …nimic, sufar precis de o anomalie emotionala si nu spun asta cu ironie. Singurul lucru la care m-a ajutat acest lucru a fost sa-I inteleg pe cei carora nu le plac copiii, nu vor copii, nu le simt lipsa, nu simt nevoia sa se joace cu ei, sa ii tina in bratze, sa ii aiba in viata … trebuie precis sa fie exact la fel cum simt eu pentru animale. Copiilor le-am spus din timp ca sunt alergica si intre timp a iesit si Alex cu o minora alergie la par, pe care in timp am avut grija sa o fac majora, majora. Oricum Alex sufera de aceeasi anomalie, animalele de orice fel il lasa absolut indiferent. In spital exista acum aceasta notiune de “dog therapy”, vin diversi voluntari cu niste caini dresati si ii lasa sa se joace cu copiii din spital …mi-a fost si jena cand a intrat la noi in salon. A facut doar jumatate de pas si Alex a si refuzat frumos …si ca tot vorbim de animale, amicii care vin luni la noi, ne-au intrebat daca il pot aduce si pe Milo, catzelul lor zburdalnic … sigur ca am zis DA, sa vedeti voi ce se joaca Flavia cu el, ca ea are sufletul cel mai cald in familia noastra.

 

3. Bratzul lui Alex s-a inchis … intr-adevar “neosporinul” ala praf si-a facut treaba …azi a fost prima zi in care l-am trimis la scoala fara nici un fel de bandaj  …maiiii, urata cicatrice are. Stiu ca nu conteaza dar nu ma pot opri sa nu imi para rau de manutza lui frumoasa si plina de muschi … imi aduc aminte de mama, cand mi-am rupt eu la 6 ani falanga inelarului de la mana dreapta ( asa ca sa stiti ca am si un deget mai scurt) …ce mai plangea mama si imi spunea ca ea m-a facut intreaga si eu ma mutilez, ca sunt fata si trebuie sa am mainile frumoase …asa ne dorim noi copiii perfecti, perfecti ii nastem si perfecti ii vrem si viata asta ii mai “ciobeste” pe ici pe colo. Va spun cu toata sinceritatea ca degetul meu mai scurt si fara unghie nu m-a impiedicat cu nimic in cursul vietii, multi nici nu-l observa, nici un mascul din viata mea nu s-a incurcat de el …deci mama plangea de pomana si probabil ca si cicatricea lui Alex pe mana in jos o sa fie absolut neimportanta pe viitor.

 

4. Panaritziul meu tratat tot cu neosporinul praf este pe trecute si el

 

5. Aschiutzii, ce imi place cand povestesti de Lili cum descopera ea lumea pas cu pas, canapeaua, intrerupatorul de la lumina ….si mai ales cum il copiaza pe Flo. Este absolut fascinant cum copiii sunt atrasi de copii, cei mai mici de cei mai mari …cum fratii mai mari sunt eroii celor mai mici … si ai mei aseara au avut o seara buna. Au vennit de la scoala cu un joc pe computer, desigur ca nu-mi amintesc numele acum …dar era ceva, un fel de just dance combinat cu gym … si aseara erau amandoi la ei in camera si minunea minunilor, se jucau impreuna, dansau, sareau de bubuia toata casa si mai ales cantau diverse melodii …cantau amandoi tareeeee si prosssstttt, fallllssssss …aoleu, aoleu. Dar erau asa de simpatici si am fost atat de fericita ca s-au inteles atat de bine

 

6. Azi am doua chestii care m-au intors pe dos … una este despre depresia la adolescenti …chiar ma intereseaza subiectul asta si vad ca si Rufus l-a atins partial …al doilea este despre “preietenia in diaspora” … o sa le scriu separat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, uita aici idee de garnitura pentru gratar:

 

http://iamaddictedtorecipes.blogspot.ca/2012/10/grilled-vegetable-basket.html

 

 

Iese bestiala, poti sa pui ce legume vrei... ceapa rosie multa si taiata solzi e insa nelipsita intotdeauna. Cele mai tari (morcovi, fasole verde) eu le fierb pe jumate inainte de la le pune in cosul ala. Uneori eu adaug si cartofi din aia mici, mici, cu coaja cu tot, fierti tot asa pe jumatate inainte.... Ulei de masline si usturoi o gramada...

Basket-ul il gasesti cam pe orinde la raioanele de BBQ, uite-l la Walmart:

http://www.walmart.com/ip/Nordicware-365-Indoor-Outdoor-BBQ-Grill-N-Shake-Basket/20655843

 

 

Petrecere frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa va povestesc despre dezamagirile mele …

 

Incep cu “prietenia” …

 

Miercuri ajung la consens cu barbatul sa chemam musafiri la noi luni … miercuri trimit 3 SMS-uri, la trei familii prietene … Una imi raspunde imediat miercuri ca au alt program. A doua imi raspunde ca sa vorbeasca acasa si imi zice joi … A treia nici un raspuns.

 

Eu ieri, dupa cum ati vazut, incep sa-mi fac planuri de musafiri pentru 2 familii si cu noi 3 … aseara ma duc sa cumpar o parte din produse.

 

Pe la ora 21:00 ma tot perpeleam cate chiftele sa fac … cata friptura sa congelez si cata sa las in frigider … si mai trimit un SMS celor care nu imi raspunsesera sa reinnoiesc invitatia si sa ii rog sa imi raspunda ca numar imbucaturile si vreau sa ma organizez …

 

La care primesc urmatorul mesaj …va rog sa sesizati tonul diplomat, general, cat mai impartial posibil :

 

C - “Luni, am inteles de la Adrian ca se merge la gratare in parcul X si ne gandeam sa mergem si noi. Nu veniti si voi ?”

 

Eu - “ Ah, n-am stiut …pe noi nu ne-a anuntat nimeni, Distractie placuta”

 

C – “Pai va spun eu acum ca si noi am aflat aseara, intamplator” … (seara in care zice ea ca a aflat era miercuri cand primise deja invitatia de la mine)

 

Eu – “Nu venim, multumesc … noi avem invitati”

 

 

Acum traducerea mea : Adrian a organizat o adunare la gratar, unde a invitat mai multe familii si pe noi NU. Eu, fara sa stiu, am invitat una din familii la mine, care mi-a spus de adunarea de la gratar.

 

Stiu ca nu e nimeni obligat sa ne cheme, dar din faptul ca Adrian nu a facut-o, eu inteleg ca prezenta noastra nu este dorita printre restul familiilor care au fost anuntate … ceea ce doare. Doare pentru ca asta nu era o invitatie la cineva acasa ci era doar o organizare afara, in aer liber, clar pe “afinitati”.

 

Ma framanta doua probleme :

 

- daca sunt eu prea sensibila, daca exagerez ca ma simt exclusa dintr-un grup unde ma credeam “de baza” …

 

- nu stiu cum sa ma port mai departe fatza de sotzia lui Adrian, care intre timp probabil ca a aflat ca eu stiu de gratarul din aer liber si m-a sunat de dimineata. Nu i-am raspuns pentru ca sunt suparata si nu vreau sa spun ceva de care sa imi para rau…as vrea sa ii dau de inteles ca m-a deranjat, fara sa ma cert cu ea ca la mahala …

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa va povestesc despre dezamagirile mele …

 

Incep cu “prietenia” …

 

Miercuri ajung la consens cu barbatul sa chemam musafiri la noi luni … miercuri trimit 3 SMS-uri, la trei familii prietene … Una imi raspunde imediat miercuri ca au alt program. A doua imi raspunde ca sa vorbeasca acasa si imi zice joi … A treia nici un raspuns.

 

Eu ieri, dupa cum ati vazut, incep sa-mi fac planuri de musafiri pentru 2 familii si cu noi 3 … aseara ma duc sa cumpar o parte din produse.

 

Pe la ora 21:00 ma tot perpeleam cate chiftele sa fac … cata friptura sa congelez si cata sa las in frigider … si mai trimit un SMS celor care nu imi raspunsesera sa reinnoiesc invitatia si sa ii rog sa imi raspunda ca numar imbucaturile si vreau sa ma organizez …

 

La care primesc urmatorul mesaj …va rog sa sesizati tonul diplomat, general, cat mai impartial posibil :

 

C - “Luni, am inteles de la Adrian ca se merge la gratare in parcul X si ne gandeam sa mergem si noi. Nu veniti si voi ?”

 

Eu -  “ Ah, n-am stiut …pe noi nu ne-a anuntat nimeni, Distractie placuta”

 

C – “Pai va spun eu acum ca si noi am aflat aseara, intamplator” … (seara in care zice ea ca a aflat era miercuri cand primise deja invitatia de la mine)

 

Eu – “Nu venim, multumesc … noi avem invitati”

 

 

Acum traducerea mea : Adrian a organizat o adunare la gratar, unde a invitat mai multe familii si pe noi NU. Eu, fara sa stiu, am invitat una din familii la mine, care mi-a spus de adunarea de la gratar.

 

Stiu ca nu e nimeni obligat sa ne cheme, dar din faptul ca  Adrian nu a facut-o, eu inteleg ca prezenta noastra nu este dorita printre restul familiilor care au fost anuntate … ceea ce doare. Doare pentru ca asta nu era o invitatie la cineva acasa ci era doar o organizare afara, in aer liber, clar pe “afinitati”.

 

Ma framanta doua probleme :

 

- daca sunt eu prea sensibila, daca exagerez ca ma simt exclusa dintr-un grup unde ma credeam “de baza” …

 

- nu stiu cum sa ma port mai departe fatza de sotzia lui Adrian …as vrea sa ii dau de inteles ca m-a deranjat, fara sa ma cert cu ea ca la mahala …

 

 

esti sensibila.  cu ea as vorbi exact asa cum as simti, adica imi pare rau sa iti spun dar sunt dezamagita de cum te-ai purtat cu mine. eu doar la prieteni am pretentii sa ma inteleaga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In decursul indelungatei mele vieti [:D] am luat-o in freza de atatea ori, incat la acest moment nu mai caut nici un raspuns. Nici macar de ce oare mi se intampla...ce cusur am. Eu sau nevasta.

Iti dau doar un exemplu care recunosc ca m-a marcat, atunci cand nu credeam ca ma mai surprinde ceva.

Eu mi-am petrecut ani de zile, ba as zice zeci de ani, cu sora mea si gasca ei. In concedii, petreceri, revelioane, iesiri, aproape ca nu au existat exceptii. Prieteni de prieteni.

Sora mea a murit. Din acel moment, absolut nimeni nu m-a mai sunat. Nimeni nu m-a intrebat bai, ce faci, cum te simti (vis a vis de sora-mea). Cu o singura exceptie, un tip cu care am lucrat in trecut si am mai avut cate o colaborare si dupa acel eveniment. El imi mai trimite SMS de sarbatori. Din ce am auzit, si pe sora mea o parte din ei erau suparati, inainte sa moara, pentru motive pe care nu le cunosc si nici sora mea nu le stia.

Deci efectiv toata lumea a disparut in ceata.

M-a intrigat, m-a marcat si mi-a trecut.

O sa-ti treaca si tie.

Indiferent ce si cum gandesti tu, cineva o va face altfel.

 

Cum sa-i spui? Nu-i spune. Poate nici nu trebuie sa va mai vedeti...tacerea ta va fi sesizata. Stie de ce taci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea imi vine pentru ca pe Adrian si familia lui nu ii consider prieteni ...de fapt sunt niste "prieteni" cu care pastrez legatura pentru ca nu am cu cine sa ii inlocuiesc.

 

Dar incerc sa pastrez legatura ...initial nu ii invitasem la mine luni pentru ca erau prea multi invitati ...cum o familie refuzase din start, ma gandeam sa ii chem si pe ei ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu ...Rufus. Mare porcarie relatiile astea intre oameni.

 

Eu daca ma retrag, nu mai raman cu nimeni ...intelegi, asta tine de singuratatea emigrantului ...gasesti un grup de romani si nu ai cum sa-l filtrezi, pentru ca nu ai cu cine sa ii inlocuiesti ...si atunci, nici nu se pune problema sa rezonezi cu cineva, tot efortul se concentreaza in a trece cu vederea diverse magarii ...sigur, poate si ei fac la fel, ca eu nu am pretentia ca sunt perfecta ...dar parca fiecare intalnire din diaspora se termina cu o dezamagire.

 

Nevasta lui Adrian o sa se simta vinovata si o sa ma sufoce cu telefoanele pana cand imi va explica de ce eu nu am stiut de gratarul in aer liber. Va fi desigur o explicatie in care ei, organizatorii, nu sunt vinovati ...eu voi avea zeci de argumente sa ii spun ca ma crede proasta si ma minte in fatza. Daca ii spun, ajungem la mahala, ca doar nu o sa-mi spuna in fata ca nu da doi bani pe mine ...Daca nu ii spun, trebuie sa fac pe proasta si ma va trata ca o proasta si pe viitor.

 

As vrea sa gasesc o modalitate sa ii spun fara sa ma cert si fara sa intrerup relatiile cu ei ...doar sa le raresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...