Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, cu speranta pentru ziua de maine!


Recommended Posts

'Neaţa!

Vorbind de crize adolescentine, probabil fiecare trece prin câte o fază, lucrurile diferă radical de la o persoană la alta.

De exemplu, eu mă gândesc că "aiureala" asta a fiică-mii este o formă de criză adolescentină. Şi cred că înţeleg astfel lucrurile pentru că şi eu am trecut prin asta la vârsta pe care o are ea acum, (14 ani), şi m-a ţinut o vreme.

Doar că în cazul meu, maică-mea era şi este total nepotrivită pentru confruntarea cu orice gen de criză. Nu zic eu că aş fi mult mai brează, dar am fost, sunt mai dispusă să învăţ "din mers". Maică-mea a trăit mereu cu convingerea că nu există crize, adică astea sunt "mofturi". Am pus mereu lucrurile cu care nu am fost de acord la ea pe seama modului în care a crescut. Dacă ea nu a trecut prin nişte lucruri, nu poate înţelege că altul se poate confrunta cu acele lucruri. Cum ziceam şi în altă parte, ei au fost acasă opt fraţi, o familie săracă. Îmi povestea cum mergea la şcoală pe jos vreo 5 km, de multe ori singură, pe câmp. Cum mergea în sandale în noiembrie. Cum a făcut o criză de apendicită şi nu a mai putut merge şi s-a întins pe pământ şi a stat acolo, nu ştie cât, până a trecut o căruţă care mergea în sat şi au luat-o şi pe ea şi au dus-o acasă. Cam toţi fraţii ei au avut aceleaşi condiţii şi şapte dintre ei au urmat o facultate, la zi, având burse. Aşa că nu poate înţelege genul de crize adolescentine de care vorbim în ziua de azi, i se par pure prostii, lipsă de educaţie etc. Nu concepe să ai "toate condiţiile" asigurate şi să "te crizezi". În sinea mea eu îmi spun că a avut noroc cu un copil ca mine... Astăzi cred că am o adolescentă cam cum eram şi eu, aşa o percep cel puţin, şi încerc să înţeleg dar tot nu ştiu cum să fac să nu se repete greşelile pe care le-am făcut eu din cauza a ceea ce numesc eu "aiureală" şi simt tot timpul cum ceva îmi scapă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 533
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini.

 

Ma uit la un documentar intitulat : Brazilia salbatica...ft fain, peisaje, animale, celebra cascada...trebuie sa mergem o data acolo :-)

 

Marcia are 11 ani si acasa are o gura cat o sura. La scoala insa e mielusel, si noi doar cuvinte de lauda primim. Cand nu are chef de lectii sau invatat si o luam la zor, ne spune sa o lasam in pace, ca altfel devine "depresiva". Ma bufneste si rasul.

Alaltaieri s-a uitat la Titanic; ea a vrut sa-l vada...a plans cateva ore non-stop...mama s-a speriat rau cand a vazut-o cum plange, a zis ca cine stie ce s-a intamplat...si are un stil de parca jeleste...aseara l-a mai vazut o data, dar nu a mai plans...

 

Azi avem program de lenevit, la cumparaturi am fost aseara (e putina lume, sambata e nebunie mare si nu imi place). Maine mergem in oras cu prietenii nostri.

 

O zi frumoasa va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, asa si Marcia...si daca nu vrea sa faca ceva, nu o scoti la capat cu ea...nu vrea si pace...cu pedepse nu merge, trebuie doar multa rabdare...si are perioade cand il ia pe nu in brate...chiar o intreb : dar da nu stii sa spui ?  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....ooo indivizii astia, unul tipa unul face ce vrea el:)

 

din cand in cand am momente in care e too much si mai ma plang pe aici.

 

dar comentarii aiurea si impertinente macar nu au in program, ce bine, ca nu pot sa le sufar. 

 

Azi e soare la noi si nu am scoala. O sa imi weekendul pe afara cu copiii, e randul dlui aqai sa fie in focuri cu studii si seminarii. Daca nu uit sa ne inscriem, probabil mergem la un club de indoor wall climbing tonight.

 

aaaaaa, si da bella, imi place hugh jackman, cum sa nu? Asa ca m-am hotarat sa ma fac cuminte la loc si sa merg iar la sala si eu. Macar sa ma fac muschiuloasa rau:) ca tot mi-a zis doc ca sunt... Petite. Auzi. Inca nu mi-a iesit din cap

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai,


 

aaaaaa, si da bella, imi place hugh jackman, cum sa nu? Asa ca m-am hotarat sa ma fac cuminte la loc si sa merg iar la sala si eu. Macar sa ma fac muschiuloasa rau:) ca tot mi-a zis doc ca sunt... Petite. Auzi. Inca nu mi-a iesit din cap

aha te-am prins, si mie imi place [:)] dintre multi actori cred ca e cam singurul care imi place,(sper sa nu ma auda sotul ca il fac gelos [fri] )  lasa, lasa petitie da si cand ai sa pui ceva masa musculara sa vezi ce bine arati nu ca acum nu arati bine [flo2] dar daca vrei si muschi ...sau definitie, [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la actori, greu zilele astea.

 

brad pit e un actor genial, dar face mia nou numai filme "cu semnificatie" de m-am plicti.

 

tatum e... Foarte versatil, joaca bine o gramada de roluri, da' e asa bine facut incat e distracting:)

 

din generatiile mai vechi, pacino si deniro si chiar si caprio joaca mereu acelasi rol, aceleasi expresii faciale, acelasi mod de a-si sustine replicile... Nu stiu cumva parca se joaca pe ei insisi nu personajul din film.

 

bruce willis e still ok parca in red?

 

si ciudat ca desi ma uit la o groaza de filme, greu sa zic iaca pe cineva care imi place teribil de mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum despre depresia adolescentina, eu nu am avut o relatie cu mama, iar tata a fost absent, si da eu am trecut prin depresie, imi aduc aminte ca imi era foarte greu, iar mama nu imi era alaturi sau nu ma intelegea nici eu nu stiu cum am trecut dar a fost o perioada neagra , nici acum nu am o relatie buna cu mama si am renuntat la a mai incerca ea e in lumea ei, uite incerc sa sriu si inca imi este greu, stiu ca aveam ganduri la un moment dat de sinucidere pe la 16 ani aveam nevoie sa comunic cu cineva si nu aveam pe nimeni alaturi, imi faceam o prietena si mama avea o placere nebuna sa se bage sa imi stice pritenia o uram pur si simplu venea si incepea sa se caine si sa se planga pana imi punea pe fuga prietenele cu vai ce viata grea are ea, de parca mie imi era usor [batcap] nu era nici alaturi de mine dar nici nu ma lasa sa am viata mea si simteam ca eram asa intr-o negura si  nu mai pot iesi pe la 19 ani parca am inceput sa ma simt mai bine si sa ies din depresie cum nici eu nu stiu dar ca sa povestesc cu deamanuntu inca imi este greu, tot ce imi doresc acum sa fiu alaturi de fetita mea si poate pt ea va fi mai usor sau poate ea nu va trece prin depresie of ma rog

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...