Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, cu speranta pentru ziua de maine!


Recommended Posts

Neata,

Roxana, cum au facut, au pus serbarile in aceeasi zi la aceeasi ora? Macar la gradi ar fi putut sa o devanseze putin, ce D-zeu... Imi pare rau, e nasol asa, sa trebuiasca sa alegi la care copil te duci. Mergi tu la o serbare, sotul la cealalta.... dar, e aiurea rau [:(]

 

Yagmur, ce ati facut la dentist?

Viviana, cum esti? S-a mai dezumflat maseaua? Si eu am patit-o cu umflatura, mi s-a umflat o masea, ca cica a murit nervul inauntru... maseaua fusese anterior plombata (cam cu 1 an in urma), nu dadea nici un semn dubios, pana a inceput sa se umfle, si cand a desfasut, pulpa dentara disparuse, nervul mort de-a binelea, infectie, cum D-zeu, nu stiu...Mi-a facut drenaj, curata canale cu 100 de ace si tot asa.. .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 533
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

'Neata!

 

Roxana, nu am apucat sa spun ca am admirat pozele superbe cu voi toti, niste frumosi si velierele alea, o nebunie!  Cumva o scoateti voi la capat cu serbarile. Anul trecut noi eram plecati la mare de 2 zile cand a fost festivitatea la scoala si nu am priedut nimic. 

 

Kari, felicitari ca te tii de dieta recomandata si ca ai rezultate asa frumoase! Bravo tie!!

 

Karu, super activitati au copiii acolo la voi. 

 

BellaDonna, multumim. Asta e proiectul meu pe vara asta : sa reconditionez pridvorul ala cu lemn si balconul. In spate une pridvorul e un butuc de vie care face bolta, e umbra, o nebunie de stat acolo vara [:)].

 

daniela , casa a avut peretii si structura de rezistenta extraordinar de bune, nu a trebuit sa consolidam nimic. Era un perete mic facut aiurea de cineva, nu din constructia originala, l=am dat jos si a refacut pe amplasamentul inital. In interior, casa este f, inalta, camere au peste 3 m inlatime. Am coborat pe tiranti si am pus tavan fals, din placi de rigips. Casa avea practic 4 camere lungi si mari. Am compartimentat cu pereti din rigips una din camere astea foarte  mari si ne=au iesit camerele copiilor (mari ambele) si un hol intre . Am facut un perete din caramida la interior (am consolidat in felul asta si tavanul mai serios) si mi=am separat bucataria de hol si sufragerie, din peretii existenti si cu pereti de rigips am scos 2 bai, iar din alte 2 camere a iesit dormitorul nostru, si un birou/camera de oaspeti. De pe peretii existenti la interior am dat jos var/tencuiala ce era si am pus placi de rigips. Astfel ne-au iesit peretii drepti si usor de dat apoi cu glet si var. (varul de pe pereti  si parchetul din toata casa le-am pus eu cu barbatul acu 2 veri) . Am facut integral, de la zero instalatia electrica si cea sanitara (tras apa in casa de la tzeava primariei, pus calorifere, centrala). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, mare curaj ati avut.

Imi aduc aminte ca nu eram prea convins ca faceti vreo afacere...dar probabil ca in poze arata mai rau ca aspect decat era structura in realitate. In plus, nu stiam la vremea aia ce familie ce constructori sunteti [:)]

Va apropiati de finalul proiectului, dar ceea ce conteaza este deja rezolvat. Nu stiu/am uitat daca ati facut ceva la acoperis (sau urmeaza sa faceti).

Si imi place steagul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] Rufus, am urcat 2 meseriashi pe acoperis, au batut tabla unde era cazul, au inlocuit 2 foi dintr-o margine care erau desprinse si au dat cu un "Protecta" de la Prolicolor (am inteles ca trateaza anti-rugina, protejeaza si ii da si o culoare). Cert e ca nu ne ploua in pod [:)]. Va trebui sa il schimba la un moment dat, dar 5-7 ani de acum inainte speram sa reziste asa. Ulucele si burlanele trebuie inlocuite, speram sa reusim pana in toamna. 

 

Steagul l-am pus de 1 dec. 2012 , cand eram proaspat mutati. [:)]. Acum sunt in negocieri cu un nene sa imi faca niste carlige din metal sa imi pun jardiniere sus la balcon, dar steagul nu il dam jos.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!  [umbrel]

 

Ploua, ploua... si nu se mai opreste de vreo 2 zile... iar am dormit in mansarda in sunetul ploii si m-am zvarcolit pe toate partile, nu sunt obisnuita cu salteaua de acolo, care e tare, deci spatele meu protesteaza [bla]

 

Viviana, uff nasol cu dintii aia.... si ce de bani! sa treaca repede!  [flo2]

 

Daniela, daca era asa usor de luat urma melcilor... ohh.. numa` pe covor se vedea urma, pe parchet nu... si vedeam eu cam pe unde intra pe covor, dar la ce labirint era...ohoo.. aveau treaba toata noaptea! acum gata, de 2 zile nu mai am urme pe covor, am astupat afara fisura aia pe langa cabluri si in crapatura de la semineu am pus multa otrava si sare, am sa cumpar zilele astea niste epoxy sa bag acolo...si sper ca gata, nu ii mai vad pe nesuferitii astia in casa [:D] 

 

Kariguld, feliciatari pentru dieta si slabit si felul cum te simti!  [floare3]  ce mai gatesti bun zilele astea?

 

aschiuta, tu ziceai ca ai gatit 3 feluri si s-au si mancat, vreau idei , ca mi-s in pana [:D]

 

JG, multa bafta la examene si sa treaca cu bine! Cand iti iei zborul?!  [biz]

 

Seri, azi ai inspectia, sper sa iasa totul bine! Tinem pumnii!!  [pk]

 

Yagmur, hai sa ne spui cum a fost la dentist! Cum e Turbo? Tu cum te mai simti? [flo]

 

Karula, si aici se lasa prin parcuri zone netunse, nearanjate si copaci cazuti.. tot asa sa aiba mediu unde sa creasca toate pasarile/fluturii/gandaci si alte animalute [:)]

 

 

Laura, tare mult de munca ati mai avut, dar tare frumos ati aranjat si imi place si veranda si balconul de sus... nu mai spun de steag!  [flor] Stiu cata munca implica renovarea unei case de la 0, ai mei au facut asta cu casa buncii mele acum 2 ani, cu tot cu tras apa, canalizare, baie, centrala.... intarit pereti, fundatie... nu mai zic cati bani a inghitit casa aia, dar e cald si bine iarna si racoare vara [:D] Dar tot duc dorul casei in care am copilarit, unde am crescut pana am mers la scoala, la sobele dupa care ne acundeam iernile geroase dupa un sanius bun... la mirosul mamaligii coapte pe plite. Acum mama a scos tot, si sobe si veranda, pe care a zidit-o, inainte era de lemn.... a modernizat-o si mi-e dor de "casa bunicii" si de amintirile din copilarie....

 

Iar am scris un roman... ma intorc la butoiul meu, ca tot ploua afara!  [zirea]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, dar cat de veche era casa? Ma gandesc ca asa mari case nu prea construiau taranii de rand in zona, nu? Si totusi arata destul de degradata ca sa fie o constructie "noua". 

Cert e ca ati avut intuitie buna si dorinta pe masura  [flo2] . De la an la an va fi mai "a voastra". Ai mei au fost in weekend pe la casuta noastra de vacanta sa mai plateasca un om sa coseasca, un om sa aeriseasca si sa mai anime treaba cat de cat :( sa plateasca impozite... Doar consuma casuta aia si nici cumparatori nu se arata. 

Azi la pranz merg cu Chira sa ii faca analiza si sa o asculte la inima, dupa a doua tura de streptococ. Cand mi-a zis ieri ca o doare gatul mi s-au inmuiat picioarele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

strumphita, dedicatie speciala pentru tine :

 

 

 (ambii baieti de la Fara zahar au fost colegi de liceu cu mine, unul din ei chiar a stat in banca din fata mea 3 ani de zile. Niste baieti de milioane inca de pe atunci [:)]

 

karula, din ce am aflat de la unul de la altul (nu sunt acte decat de la penultimul proprietar, o firma de prelucrare a lemnului), casa a fost facuta de un neamt ce a infiintat prima fabrica de prelucrare a lemnului in zona si era initial casa de locuit si birouri. A fost construita undeva in perioada interbelica.  Dupa ce au venit comunistii, s-a nationalizat si a ajuns in proprietatea fabricii (de stat) de pelucrare a lemnului (care inca e acolo, suntem aproape vecini)  si a functionat un timp ca birouri, apoi ca si cantina (de asta erau 2 din sali f. mari, pt ca amenajasera un fel de sali de mese) pentru angajatii aceleasi fabrici.  Dupa revolutie, fabrica s-a privatizat, a luat-o un italian care a pus acolo o masinarie mare care arde deseuri de lemn si face curent electric. Casa a ramas in paragina si a fost data in proprietatea primariei in contul unor datorii. Primaria a amenajat in una din sali o gradintia ce a functionat 2-3 ani, apoi a ramas in paragina totala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa se explica, Laura, de ce casa e trainica si cred ca ati avut mare noroc, ea pe voi va astepta ;)

 

Sunt fericita, foarte fericita, cea mai fericita! Prietenul nostru de la care aflasem vestile cele mai rele la Pasti, in tara, nu are tumoarea maligna! O sa se opereze, o sa-i faca o grefa, dar va merge din nou si cel mai important, va trai. Sunt atat de fericita! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...