Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, cu speranta pentru ziua de maine!


Recommended Posts

BellaDonna, ai grija cu durerile din piept! (eu mai am asa dureri cand am mancat ceva care nu imi prieste, durerile de stomac se duc la mine in umaraul stang).

 

Tocmai ce m-am sucarit bine de tot. M-am apucat sa gatesc un sos de paste si am pus usturoi de la frigider. Punga noua, de abai desfacuta. Dupa ce am turnat in oala am simtit un miros tare ciudat, nici macar de stricat nu mirosea. Sotul s-a apucat si a gustat usturoil, sper sa nu fie ceva rau. Am aruncat si usturoiul si mancarea   [buca]  . Asa ceva nu am patit de cand folosesc produse congelate... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 533
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ajutor!

Am citit pe la voi despre o reteta de cozonac mai simpluta si cu succes aproape garantat.

Ati laudat-o in repetate randuri.

 

Nu stiu daca la "a mea" te referi, dar e simpla si aproape garantata [:)]

http://comunitate.desprecopii.com/bloguri/rall/89/reteta-de-cozonac-la-masina-de-facut-paine-philips-hd9046

(acum am vazut ca e cel mai vizualizat blog ever de pe DC, deci probabil multa lume e multumita de ea [:)])

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are reteta.trebuie reteta data de medic austriac?

 

Asta chiar nu stiu... Am insa o idee: scrieti voi un mail detaliat la farmacia asta internationala, deci poate fi scris in engleza fara probleme, cu descrierea problemei si reteta atasata. Garantez ca primiti raspuns competent. Si daca e cazul, ajut cu placere.

http://www.internationale-apotheke.at/en/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici trebuie reteta de la medic (sa se vada bine datele pacientului, datele medicului, parafa si medicamenul cerut); cu reteta din Romania i-am luat mamei aici cortizon de la farmacie (mi-au pus si cateva intrebari atunci)....cand am comandat la o farmacie online medicamentul pt prietena mea din Romania, pe langa reteta scanata m-au pus sa mai completez un formular...erau intrebari despre starea de sanatate a persoanei care avea reteta....deci depinde de farmacie....trebuie intrebat la ei si vazut ce si cum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

Nu am adolescente, da' su cand oi avea...:) . Libertati prea multe? Nu-s ' ce sa zic, toata lumea va spune ca trebuie gasit un echilibru al fiecaruia, al familiei. Dar ca nici asa nu exista garantii, fiindca lucrurile derapeaza uneori. Eu am fost tinuta din scurt (credeau ai mei:), dar am facut cateva nebunii pe care nu as vrea sa le repete ale mele fete. Bine, nu le- or face taman pe- alea, or gasi ele altele, nu? :) Mi- e greu sa ma pun in pielea parintilor, sunt inca "mica" la capitolul asta.

Noi am revenit acasa (strumphi, danielag , multumesc pentru intrebare), fara evenimente neplacute si un pic mai bine decat acum 2 ani. Adica din alergica tot anu' a devenit alergica numai primavara si vara. Cel putin teoretic, doar atunci are nevoie de tratament. Sper sa fie asa si poate la anu' trece de tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bune de dupa amiaza si de la mine,

 

Am citit tot in urma si am retinut urmatoarele :

 

Mama lui Viv a fost sarbatorita si s-a bucurat atat de mult incat i-a umflat o masea … parca s-a sfarsit cu happy end si niste mii de euroi lipsa.

 

Laura a cumparat o casa parasita si a facut un mansion din ea …moama Laura, cu ce ochi v-ati uitat la casa aia soro de ati putut sa vedeti asa viitorul ? Nu vrei sa te uiti si la mine cu ochiul ala si sa ma vezi in 2 ani mai frumoasa si mai aranjata ? Tot ce pot sa spun este ca arata foarte mare, cu multe colturi, multe balcoane, cerdac, tavane inalte …foarte, foarte frumos. La vara daca vin la Neamt, sigur trec si pe la voi ..si o invit si pe Serialbastre acolo, sa punem amandoua de o inspectie, adica ce ? Numai ea sa fie inspectata, in inspectoare credeti nca nu ii sta bine ? …si cum am auzit ca Rares joaca fotbal mai nou,i aveti vecini cu 10 copii si maidanul aproape, cred ca suntem all set … doar sa nu ii trimiti iar la bunici, ca de cateva ori erau in deplasare.

 

 

Rufus, si casa de la Breaza arata foarte bine … cocheta, ingrijita, terasa aia cat trebuie de mare …imi place, place, place.

 

Rox, frumoase poze … si imi pare rau de suprapunerea serbarilor …dar pozele sunt frumoase si voi frumosi …bai ce imi plac baticutzele astea, numai in Romania se gasesc …Flavia are una pe acasa care este ca un fel de shapca-batic, ii sta atat de bine cu ea …

 

Yaga, eu nu am inteles daca lui Turbo i-au completat dintii aia sparti sau nu ?

 

 

Noi am avut weekend lung …sambata nu am facut ceva special ca a plouat.

 

Duminica am fost la un spectacol de circ, unde ai mei copii au insistat sa isi faca face painting …

 

Luni am avut invitati …a fost afara foarte frumos, soare, cald, 30 grade … si eu zic ca am iesit iar bine, desi mereu ma agit si mi-e teama ca nu e suficienta mancare, ca nu e suficient de diversificata, ca sunt monotona in prezentare (ceea ce e cam adevarat) … am facut niste chiftelutze in care am pus prea mult usturoi, din cauza voastra, ca asa mi-ati spus ca se pune ceapa si usturoi din belsug. Mai, mie nu mi-au placut si asa m-am suparat …dar la sugestia barbatului, le-am pus pe masa cu 1000 de scuze. S-au mancat … nimeni nu a zis nimic de ele, nici de bine, dar nici de rau. Apoi am facut o crema de urda cu marar si ceapa verde, cu asta i-am spart … mi-au cerut si acasa. Am mai facut un chec aperitiv cu cascaval si ceapa verde – medalia de aur … si gratar cu legume pe gratar – multumesc Karulina si cine mi-a mai dat ideea. Am pus legumele pe betze de frigarui, au iesit asa de colorate si buneeeeee. La desert am incercat prajitura aia desteapta cu ciocolata despre care vreau sa vorbesc cu Glimmer …ca mie nu mi-a iesit asa in straturi ca in poza … soro si cine a mai facut-o,voua v-a iesit asa cu straturile alea crem, alb, maro inchis ? La gust a fost buna, dar arata ca un burete turtit …si iar m-am suparat. [fri]

Mi s-a parut ca toata lumea s-a simtzit bine, pana si baiatul cu autism a rezistat pana la final. De fapt el a cam dat stingerea, s-a cerut acasa la un moment dat si a inceput sa insiste agitat si asa ca s-a spart gasca. Dar a fost ok, ca au plecat pe la 20:30 si oricum azi era scoala, serviciu, asa ca a fost timp sa si strangem si sa ne culcam la o ora rezonabila …Cu aia din parc nu am vorbit si mai las asa o perioada sa imi treaca supararea …ca nu vreau sa ma cert cu ei. [fri]

 

Cu ocazia asta vreau sa va intreb daca userul asta care posteaza retzete “farfuriavesela” este membru DC si este una dintre mamicile active … pentru ca am intrat pe site-ul ei si wow, juma de zi am vizionat clipurile alea cu mancaruri … foarte mult mi-a placut. Am facut chestia asta sambata de dimineata si barbatul motzaia langa mine si asculta retzetele …si cand m-am ridicat din pat ma intreaba “ce mancam ?” si eu zic “pai, niste oua fierte ?” …si el cica “cum nene, te uiti de 3 ore pe la tot felul de retzete si cand sa mancam si noi ceva, ne dai oua fierte” [:)]  … in unele din filmulete se aud si voci de copil / copiii care mesteca acolo , sau orneaza … tare mult mi-a placut blogul ei desi prajitura aia nu mi-a iesit, din pacate si nici nu stiu ce am gresit …

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...