Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat timp dupa intarcare e nomal sa ai secretie lactata?


BlackCat4evR

Recommended Posts

Am intarcat-o pe fie-mea acum aproape un an, la un an si 8 luni. Constat cu surprindere ca sanii mei nu "s-au impacat" cu ideea, si continua sa aiba secretie lactata (sau ceva ce seamana al naibii de bine cu secretia lactata). 

Simt ca daca as pune un bebe la san, as putea chiar sa reinstalez lactatia din zilele bune...

Sunt curioasa, e normal?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

De fapt cred ca lactatia s-a oprit deja...stiu ca eu chiar am incercat sa repun copilul la san dupa cateva luni tot asa gandindu-ma ca va reveni. Insa nu a mai iesit nimic. Chiar daca exista acea secretie. 

La urmatorul a fost la fel ca la primul. A venit colostru f repede si a fost normal. Mai bine decat la primul cred,  [:)]  acum stiam exact cum sa tin copilul, sa am rabdare sa suga cat doreste, asa ca nu au mai existat rani, sangerari ale sanului ca la primul copil. 

 

Insa stiu din ce am citit de la alte fete pe aici ca lactatia nu se opreste pe timpul sarcini si cu toate astea colostru vine si pt bb mic. Ba chiar apoi i-a alaptat pe amandoi. 

Si eu i-am dat baiatului, mai mare lapte muls de la san... cu tot cu colostru  [:)]

Cea mica a fost prematura si manca extrem de putin iar eu aveam lapte ca la balamuc. Era pacat sa-l arunc. 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit tinctura de salvie. S -a oprit frumos lactatia si astfel am evitat sa raman cu chisturi, noduli, etc. La o eco mamara poti constata ca ai asa ceva, de la acel lapte care se secreta dar nu ajunge sa fie scos la suprafata si se intareste inauntru.

La primul copil nu am stiut, iar acum o trag cu 2 noduli (doua punctulete, de fapt) mici mici pe care trebuie sa ii urmaresc periodic.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate-a rămas prolactina mărită. Și eu, la multă vreme, după 1 an jumate de alăptat, dacă strângeam, ieșea ceva. Mă stresam mai tare atunci pentru că sânii sunt, na, și o parte sexuală a mea. Dar cu timpul s-a tot redus până am uitat. Acum, mă pregătesc pentru încă o tură de alăptare și-au început sânii să lucreze, să secrete ceva, de prin a treia lună de sarcină.

 

30+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu nu am incercat sa storc lapte dupa ce am intarcat si nu stiu daca aveam vreao secretie. Dar am alaptat pe primul copil doi ani si un pic si pana in a douasprezecea saptamana de sarcina cu al doilea. Si cand l-am nascut pe bb2 nu am avut lapte prima zi... bb a primit lapte praf. Am nascut prin cezariana. Alaptez si acum, recuperz acea zi cand nu am avut lapte ;)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...