Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

e viata asta doar atit?


Recommended Posts

In Biblie mai exista o intamplare povestita de Domnul Isus, despre un bogat si un sarac.  Moare bogatul si merge in iad si moare si saracul si merge in rai.  Bogatul in timp ce sufera cumplit il poate vedea pe sarac bucurandu-se, si-l roaga pe Avraam sa-l invie pe Lazar si sa-l trimita la rudele lui care traiesc si sa le spuna despre realitatea existentei iadului si a raiului, la care Avraam ii raspunde ca au pe Moise si pe prooroci (Vechiul Testament), sa asculte de ei.  La care bogatul stiind ca fratii lui nu vor asculta de cele scrise de ei il roaga sa trimita la ei pe cineva care a inviat din morti ca asa mai mult ca sigur vor asculta. La care raspunsul lui Avraam este "Daca nu asculta pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cinva din morti".  

 

Intamplarea se gaseste scrisa la  Luca capitolul 16 versetele 19-31

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cum sa nu intelegem de ce? Pentru ca ne place sa traim si pentru ca ne sperie necunoscutul mortii [:)]

 

Ce necunoscut Rall?  Daca esti mort nu mai exista nici un necunoscut.  Nu mai existi.

 

Ce ar putea sa sperie este varianta iadului si raiului, dar asta automat se aplica celor care cred in viata dupa moarte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai e necunoscut, poate fi orice, ca nu s-a intors nimeni sa ne povesteasca.

Poate ramanem 1% constienti si ne petrecem o eternitate intr-o groapa.

 

Tu te contrazici singura Rall.  Sau esti mort  sau traiesti (ca e 1%, ca e 47%).  Hotaraste-te. 

 

Deci tu vrei sa-mi spui ca din punct de vedere stiintific exista posibilitatea ca chiar daca materia a putrezit, au ramas doar oasele din ea, totusi poate 1% a ramas pe acolo pe undeva si traiesti in proportie de 1% (care dpdv al neurostiintei este imposibil pentru ca existam prin intermediul creierului).  Numai ca dpdv stiintific asa ceva nu exista.  Doar daca recunosti ca s-ar putea sa fie o alta dimensiune (unde creierul nu este sursa de constienta), in afara materiei asa cum o cunoaste noi  exista posiblitati de intre 1%-100%.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici o dezbatere (de acum 3 saptamani) pe tema vietii dupa moarte, cu doi autori celebri: Dr. Raymond Moody si Dr. Eben Alexander. Cred ca sunt cei mai cunoscuti scriitori / sustinatori contemporani ai vetii de dupa moarte.

 

http://intelligencesquaredus.org/debates/upcoming-debates/item/1020-death-is-not-final&tab=4

 

Pe mine nu m-au convins [:)]

 

Daca inaintea dezbaterii 31% credeau ca moartea e finala, la sfarsit, procentul celor convinsi ca murim "definitiv" era de 46% [:)]

 

Pe mine dezbaterea asta nu m-a convins nici de una nici de cealalta.  Practic cei care nu cred in viata dupa moarte nu au venit cu absolut nimic interesant la masa de discutii.  Ba din contra, spun amandoi la un moment dat ca ar crede daca li s-ar aduce macar o dovada palpabila, ca apoi de fapt sa spuna ca le-ar trebui 1 milion de dovezi sa creada asa ceva.  Deci in scepticism dincolo de ratiune dupa parerea mea.  S-au mai si contrazis singuri.  O mai dadea si neurochirurgul cu deckul de carti pus pe undeva pe mobila.  Wow, aia da dovada stiintifica.  Ca ala mort dupa deck s-ar fi uitat mai intai.  Penibil. La fel si scuza  la exemplul cu orbii dat de doamna din audienta.  

 

Alta scuza, ca daca accepta ca s-a intamplat unora, trebuie sa-i creada pe toti nebunii carora nu li s-a intamplat nimic.  Pai, doar pentru ca joaca Gigel poker pe bani, nu mai pot eu sa joc carti, ca e rau, ca sunt dependenta de jocuri de nororc?  

 

Este un domeniu pe care nu-l poti aborda stiintific, dupa parerea mea, cel putin nu inca, dar nici nu poti nega studiile altora.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

   Daca spiritul exista - reincarnarea are logica (macar intr-un univers paralel). Daca nu - asta e. Prefer sa-mi traiesc momentele de fericire acum, sa incerc sa depasesc greutatile fara sa ma incred in spirite divine si atotputernice. Ce o fi, o fi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Saptamina trecuta a fost sedinta cu parintii, mama unei eleve,  care este si in tutorul meu grup e paralizata, imobilizata in carut si ii este afectata un pic si vorbirea - nu are mai mult de 35 de ani.

Nu am stiut ....

Recunosc m-a afectat foarte tare.

Mi-a povestit ca este asa de 4 ani, si fetei ei ii este tare greu - daca nu vreau sa vorbesc si eu cu ea despre asta.

Fatuca nu are decit 15 ani, eu aveam 16 cind s-a intimplat cu mama.

Recunosc inca nu am vorbit cu ea , nu am inca puterea sa vorbesc fara sa pling.

Mi-au dat lacrimile si acolo la sedinta, mi-am cerut scuze si i-am explicat pe scurt de mama- nu am spus ca mama a murit - ma doare si sa scriu ca mama nu mai e.

O sa incerc sa vorbesc saptamina viitoare.

Azi un elev m-a intrebat daca in vacanta ma duc in Romania sa-mi vad parintii ....abia m-am abtinut sa nu pling ..... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB, condoleante pt pierderea mamei tale.

 

Mie mi-au trebuit cateva luni pt a gasi puterea sa-i spun fetitei mele ca i-a murit bunica, iar asta am facut-o fiindca m-a intrebat de ce nu mai vine bunica pe la noi.

 

Si acum imi este dor de ea, de vocea ei.

 

In privinta reincarnarii; nu mai stiu ce sa cred. Ani de zile am crezut ca sufletele noastre renasc, dar acum, am indoieli. Ar insemna ca toate sufletele sa-si inteleaga lectiile de viata, iar in urmatoarea, sa nu mai ucida, sa nu mai violeze, sa nu mai fure, sa nu mai raneasca fizic sau psihic...

 

Da, ne este frica de neantul mortii, de aceea vrem sa credem ca sufletul nostru va reveni pe pamant, avand o noua sansa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://amira-paranormal.blogspot.ro/2009/05/despre-reincarnare.html

 

 

" Sufletul care nu a putut atinge perfectiunea in timpul vietii corporale, poate sa-si termine purificarea suportand proba unei noi existente. Sufletul, purificandu-se, sufera fara indoiala o transformare, dar pentru aceasta ii este necesara proba vietii corporale.

Sufletul are mai multe existente corporale. Cei care spun contrariu vor sa ne mentina in ignoranta in care se gasesc ei insisi- este dorinta lor. Sufletul, dupa ce a parasit un corp, isi ia altul; altfel spus, el se reincarneaza intr-un nou corp.

Scopul reincarnarii este ispasirea, ameliorarea progresiva a umanitatii, fara de care n-ar exista dreptate. Numarul existentelor corporale ale unui spirit nu este limitat. Cu fiecare existenta noua, spiritul face un pas pe drumul progresului. Cand s-a debarasat de toate impuritatile sale, nu mai are nevoie de probele vietii corporale. Numarul reincarnarilor nu este acelasi pentru toate spiritele. Cel ce avanseaza repede este crutat de incercari. Totodata, aceste incarnari succesive sunt intotdeauna foarte numeroase, caci progresul este aproape infinit. Dupa ultima reincarnare, spiritul devine spirit preafericit - este spiritul pur."

 

In wiki scrie ca sunt 7 miliarde de oameni pe pamant.

Daca ar fi  adevarat ca exista reincarnare, toti cei 7 miliarde de oameni ar fi suflete care si-au invatat lectiile de viata. Ori, asta-i clar ca nu exista; sunt atatia criminali pe lume, care se presupune ca sunt suflete re-re-reincarnate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...