Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 6


Recommended Posts

  • Răspunsuri 683
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am fost afara in sling vreo 4 ore, de m-a rupt de sale, dar a dormit aproape tot timpul. Se mai scula, mai lua tata in gura, molfaia 5 min si iara somn.

Nici al meu nu prea mai doarme in casa. Face niste ochi mari. Dar afara, adoarme usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, cred ca e ceva asemanator pt ca nu doarme decat f putin 20-30 min. De la 3-4 dimineata doarme si el mai bine.

Ma gandeam la lp pt ca atunci cand plange ii aud burtica bolborosind si se screme si trage parturi :( si nu vrea nimic, nici tzatza, nici sus, nici jos. Nici nu mai stiu ce sa mananc, am renuntat aproape complet la legume, fructe, lapte, fasole, varza etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Deea!

 

Da Vio, 20-30 de minute, probabil cat ii ia lui sa ajunga la somnul profund si apoi se trezește pentru ca nu stie sa readoarma la loc. Am tot citit despre somn. Bebelusii au un ciclu de somn de 45 de minute iar cei ce nu stiu sa readoarma singuri, se trezesc de tot si incep sa planga pentru ca sunt obositi. Al meu se trezeste la 15 minute( cand ajunge la somnul profund) si apoi cateva minute il legan iar si apoi se trezeste cand ajunge la 45 de minute. Exact ca la carte!

 

Si multe sunt puse pe seama colicilor cand de fapt este vorba de cu totuk altceva. Deobicei sunt probleme de somn, care se amelioreaza (unele ), in jurul a 12 saptamani, cand bebei au capacitatea de a se adormi singuri. Dar dupa 4 luni este un sleep regresion, mai ales la somnul de noapte si mai ales la cei obișnuiți sa adoarma cu leganat/san/plimbat/suzeta etc.

 

Am ajuns obsedata de subiectul somn.

 

Si al meu s a trezit iar. E clar foarte foarte obosit. Off...si cand parea mai usor , macar seara/noaptea fara crize de plans :(.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, probleme mari sunt la somnul de zi. Somnul de noapte cica este influențat genetic iar cel de zi de factorii externi ( mediu, activitate, atmmosfera din casa, factori de stimulare). Mai greu se corecteaza un somn de zi. Vaaaai de capul meu, eu tot astept minunea...Tare imi e frica ca si la 12 saptamani, tot asa o sa faca...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari fetelor. Chiar acum am vorbit cu mama si va pupaceste pe toate, citez :" fii le.ar mucii lor de ras de mitzuline" (asta este expresia ei de alint).

 

Alex, si fata mea are exact aceleasi probleme cu somnul, doar ca ea nu plange asa mult. Tot ce trebuie sa fac, este sa o tin in brate si sa ma misc. In niciun caz n.am voie sa stau jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, al meu saracu' ar vrea sa doarma doar ca nu poate...Cred ca daca ar sti sa adoarma singurel , ar dormi ca la carte , 2-3 ore. El se incadreaza foarte bine in standard. Sta treaz in jur de o ora, o ora jumate maxim dar de la o ora, incepe sa arate semnele de somn...Eu il las asa sa vad daca reuseste sa doarma singur, se chinuie 30 de minute, maraind si dand din ap stanga-dreapta si apoi incepw urlatul si leganatul meu. Asta fac eu toata ziua. Telul meu in viata este sa-l fac pe bebe sa doarma. M-a tâmpit de cap.

 

Ma bag la somn ca parca vad ca si-a reluat obiceiul de a face si noaptea cum face ziua :((. Cand e prea obosit, doarme si mai puțin. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, acum ca citesc ce ai scris despre somn, ma gandesc si la varianta asta.....combinat cu patrzuri :). Bb meu nu adoarme singur never ever, exista asa ceva???? Ziua doarme mai bine, afara in carut. Dar nu trebuie sa ma opresc nici 2 min, merg cate 2 ore incontinuu, pana imi zvacnesc picioarele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...