Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

5 carti pe care orice copil ar trebui sa le citeasca pana la 12 ani


Recommended Posts

Si fiica mea a avut o perioada numai cu caini , pisici si cai.Sunt niste serii interminabile .

Dupa aceea seria cu zane , fairy , "Rainbow Magic " , zane cu toate numele posibile .

 

Roald Dahl, cam toate pentru copii.

 

Enid Blyton , " The Naughtiest Girl" , are vreo 8 volume.

 

Horrible Histories , ar citi in permanenta , trebuie sa le ascund.

 

Multe , multe altele , in fiecare saptamana ia de la scoala 2-3 carti .

 

Non-fiction , cred ca a citit cam tot ce se putea , de la vreme , vulcani , sol , pana la scoici , pictori , greci , egipteni , victorieni ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eva 9 ani citeste in general carti clasice, enciclopedii, fictiune istorica, biografii.   povestiri adevarate intr-un limbaj mai simplu, adaptat copiilor de scoala primara.   Fimea le gaseste extrem de interesante.  Are voie sa citeasca cam ce ii place, dar in general descurajam cartile de proasta calitate din care nu are ce invata.  De Harry Potter nici nu a auzit.  Pentru ca inca nu este la nivelul la care poate face rezumate, o pun sa-mi povesteasca ce a citit si ii mai pun intrebari sa ma asigur ca intelege ce citeste.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greieras, eu asa am facut cu Harry Potter,  fii'miu citea cite un capitol si mi-l povestea. Am incercat chestia asta si cu fii'mea, dar n-a tinut, inca n-a depasit primele 5 capitole din primul volum.

 

Ai mei, 11 si 9 ani citesc. Chiar mult as zice. Daaaar...mai mult manga. Fata a facut o pasiune pentru cartile cu Violetta, pina acuma sint vreo 8, cred ca le-a citit de 20 ori. Mai sint  si cele din seria "Princesse academy" si Winx.

 

Jules Verne n-am reusit sa-i fac sa citeasca. Hunger Games mi se pare extrem de violent. Pentru Twilight as astepta sa aiba 12 ani.

 

A, da, amindoi au citit cu placere "Journal d'un dégonflé" (cred ca e "Jurnalul unui pusti" in româna).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fata mea lectura in limba romana nu e obligatorie pentru ca ea merge aici la scoala norvegiana. De la scoala primeste saptamanal o cartulie pe care o citeste. La sfarsit sunt intrebari la care trebuie sa raspunda si parintele semneaza ca a citit cartea.

Pentru vacanta de vara insa vreau sa citeasca niste carti in romana dar cum e vacanta nu pot avea pretentii prea mari.

Otilia, Cam asa e si la noi cu cartea saptamanala. Apoi dupa o sapt in cadrul orei rezervate merg si raspund la 5 intrebari. Daca Au 3 raspunsuri false se blocheaza computeru. Altfel li se tipareste o Diploma . Cu min 8 Diplome merg la sfarsit de an la Film cu scoala. Exista si un Site pt scoli, a noastra foloseste unu propriu, Antolin se numeste.

 

Nr 1 al meu citeste multe, dar creanga nu:)

 

De ex: Casa DIN Copac magica, timpul detectivilor,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Fiica-mea, 9 ani, a facut o pasiune pentru cartile politiste pentru copiii. Pana acum le-a citit pe cele din seria Agatha si Tommy Fiasco. Cartile cu Violetta le-a citit si ea cand era serialul in voga, acum i-a trecut. A mai citit cu placere o varianta a Legendelor Olimpului, o biografie pentru copii a reginei Maria.

Acum m-a anuntat ca se apuca de Harry Potter si urmeaza Narnia (probabil peste 1 an cand il va termina pe Harry  [:)] ).

Am incercat sa ii dau Creanga sau povestile lui Slavici dar i-a fost greu sa inteleaga ce citeste. Din 10 cuvinte, 3 nu stia ce inseamna asa ca am renuntat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum a evoluat situatia de acum 2 ani: la baiat, in curind 13 ani, e dezastru. In afara de manga si BD anul asta nimic nu-l tenteaza. "Jurnalul unui pusti" continua sa-l citeasca. Am incercat Agatha Christie, Exbrayat, nimic. SF, nu-i place. "Cei 3 muschetari" - plictisitor (blasfemie!!!!). La scoala au avut de citit un roman de Vivian Moore, istorico-politist, a zis ca nu era prea rau. O sa incerc sa-i cumpar si altele.

 

Fata, 11 ani, a terminat anul trecut Harry Potter, toate cele 7 volume si a fost foarte mindra de ea. Si eu de ea, ce sa zic! Si a continuat sa citeasca. Tot felul de carti pentru adolescente, Kinra Girls, Violetta, "Journal d'une grosse nouille", sint o gramada de volume publicate din seriile astea. Am gasit duminica la un tirg de vechituri Notting Hill, cartea scrisa dupa film si s-a apucat s-o citeasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...