Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au inceput petrecerile! Sa cresteti mari si sanatoase stelute frumoase! iul-aug 2013(31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 606
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

delia...si ilinca este..asa mai ales daca nu este bagata in seama , dar trebuie sa recunosc ca mai are si momente cand se joaca singura , avantajul este ca eu am ajutor , 2 bunici si sot ..

 

dar si eu am facut ca si tine am lasat-o sa mai si urle cand nu aveam de ales , treaba este ca le place sa fie ocupati cu "treburi " toata ziua ..si tu fiind singura nomal ca ai momente cand cedezi , te inteleg foarte bine , si se pare ca lori are mai multa personalitate decat ai nostrii..

 

eu am reusit sa o fac pe ilinca sa mai treaca peste schemele respective , si mai ca se arunca in fundulet de ciuda , am ridicat tonul la ea si chear am strigat la ea si statea linistita si asculta , apoi ii explicam ca nu e voi asa ceva , cand facea scheme o puneam in fata oglinzii si-i ziceam " e frumos vezi cum face fetita de urat " ..se uita la ea si o pufnea rasul.. e clar ca era tot un teartu...

 

e drept de sot asculta , nu e nevoie decat sa se uite la ea serios si tace chitic , nu stiu ce-i tranzmite prin privire dar functiuoneaza , simte dominatia paterna...

 

ce pot sa-ti zic nervi de fier , dar se pare ca se cam tocesc si acestea , ajutor ai avea tu nevoie..

 

mess eu am pierdut faza cu serviciul..de cand ai inceput ?....unde ai dus-o pe emma sau ai gasit bona ?..e drept nu am prea citit in urma cat am fost in concediu..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, e nevoie de multa stapanire de sine ( eu vb din teorie acum ca inca nu am intampinat asta), Ma gandesc ca dc reusesti sa gestionezi acum problema cu calm, pe viitor nu vor mai aparea astfel de crize. Foarte precoce Lori, stiam ca partea asta vine pe la 2 ani. E multa frustrare pe ei ca nu pot face tot ce vor 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia nu te descuraja. Te cred ca este f greu mai ales ca esti singura cu el pana seara.  Si Samuel face la fel. Urla, se indoaie, tipa si plange cu niste lacrimi cat casa. Eu am incercat lasatul sa planga si nu a adus nimic. Am stat intr-o zi cu ceasul langa mine, 10 min a urlat ca disperatul si nici vorba sa se opreasca. Eu cred ca e un pic reversul medaliei la partile pozitive : e curios, zambaret, sociabil etc. Tocmai ca e asa se plictiseste repede si are nevoie de action. La noi functioneaza doar daca ii distrag atentia. cand ii apuca crizele il iau si facem cu totul altceva. Si il cert (in sensul ca ii spun "Nu" f clar si nu-l las) cand vrea sa faca ceva ce nu are voie. Si el tot incerca mititelul, nu imediat dar a 2-a zi de ex, eu iar cu Nu, el iar cu plansul. Momentan la trantitul veiozei avem un progres: cand sa puna mana pe ea sa o traga jos, spun "Nu" si renunta. E drept ca asa iti papa tot timpul, pe mama o gasesc stoarsa dupa 6 ore cu el cand sunt eu la birou. Dar altfel nu se poate. Si sa-l las sa urle la nesfarsit nu pot. Asa un pic cat sa ma duc la toaleta sau sa vorbesc la telefon il las sa tipe, trebuie sa indure si sa priceapa ca nici non stop in fundul lui.

Iar pentru nervii tai fa-ti macar in week-end un pic de timp ptr tine. Lasa-l pe tati si 3-4 ore si fa ceva ce iti place tie. Eu sunt cu baile cu spuma si o carte buna. Dar poate fi si o runda de jogging sau de shopping, o barfa cu prietenele, un cinema etc. Chestia asta merge si seara. La noi Isti duce copii in pat aproape in fiecare seara. Cat face el asta eu ori adun prin casa ori pur si simplu stau si nu fac nimic, respir. [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Clara a fost la fel. La ea s-a schimbat brusc atitudinea cand a inceput gradinita. Avea action toata ziua, acasa era mai calma. In schimb week-end-urile cu vreme proasta erau ca munca de campul cu bumbac.

 

Serios, eu nu cred ca sunt crize de personalitate la varsta asta. Pur si simplu sunt curiosi, vor sa descopere si daca se poate toate de-o data. O sa vedeti (cele la primul bebe) ce diferenta enorma va fi in 6 luni. Asimileaza f mult acum si invata o gramada acum. Iar invatatul merge numai prin joaca. Si daca ramanem si noi consecvente, ce nu are voie nu are voie oricat ar urla nici nu "riscam" sa-i rasfatam. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...