Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au inceput petrecerile! Sa cresteti mari si sanatoase stelute frumoase! iul-aug 2013(31)


Recommended Posts

Oxigen, Mess ce le dati la copii sa manance daca nu prea ajungeti da gatiti?

 

Mess din partea mea poti sa te plangi, nu ma deranjeaza, nici pe FB nu m a deranhat, mai ales ca te inteleg.

Eu acu m am bagat in pat. Am culcat copilul si l am lasat cu ta su la somn, eu mi am pregatit terenul pt maine, adica lasat bucataria curata, carne la dexghetat sa fac un papricas... chestii de genul. Am sterilizat biberoanele si canile lui pulica :D

Noapte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 606
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata- si cafea pt toata lumea

 

Mess- este superba Ema... cred ca esti tare mandra cand o privesti. Legat de 'plans' m-as pange eu si acum dar ma pastrez pt inceperea scolii. Anul trecut nu aveam timp nici sa mananc si eram acasa... acum sper ca macar la copii sa le fac mancare :))))

Delia- eu in general la cuptor gatesc multe :)))) dar oricum... tu faci fff multe intr-o zi, bravo tie. Pupa-l pe L din partea mea.

Monica- Sanatate lui Sami si ma bucur ca te simti in forma

Oxi- vei intra si tu intr-un ritm cu masa de seara. 

Olimp- pe voi va pup cu drag

Maria- sanatate multa si mai spune ceva de V

 

Eu... tot cu curatenia generala... abia ii fac lui C de mancare. Seara stau pana in jur de miezul noptii si tot nu am terminat. Fiind insarcinata si apoi cu copil mic nu am facut de mult timp o curatenie maare cu mutat de dulapuri. etc... si acum ma tot mir cate aduna omul in casa lui. Oricum mi-ar place sa termin saptamana viitoare dar vad eu.

M este bine, vorbeste si merge, striga mama, tata la telefon abia astept s-o aduc acasa.

 

Va pup si o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata mamici

 

azi am avut voie sa ma trezesc cum imi place mie. Gaza a facut ochi la 7 fara 10 dar nu s-a pus instant pe urlat de foame ca de obicei ci s-a jucat singurel. asa ca am avut voie sa lenevesc pana la 7 si 20. [il] ca nu-mi place sa ma trezesc dimineata e clar, dar ce urasc din tot sufletul e sa sar imediat din pat.

 

azi avem serbare la ferma de ponei. abia astept, anul trecut a fost asa frumos. Si Clara e simpatica ca are febra musculara la maini si la pulpe. A si calarit mult de data asta, 2 ore la bucata pe malul Rinului in fiecare zi. Ce frumos trebuie sa fie! Mi-ar place si mie dar nu pot sa chinui calutii la bagaritul meu.

Apropo am fost la Zoo acum cateva saptamani si se putea calarii pe camila. Normal ca s-a bagat Clara. Si nenea care era responsabil tot tragea si de mamici. Gabaritul maxim era 250kg [soricel]

 

va aveti o zi frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mess nu te stresa, zi ce ai pe suflet. daca pot sa iti dau un sfat: fa-ti curaj si seara in loc sa lenevesti pe sofa trage o plimbare. face bine la moral si dormi mai bine. iar treburile in casa rezolva-le pe prioritati. Stiu cum e ca la Clara am lucrat ca tine si nu aveam nici un ajutor acasa (clara era la gradi). Si de multe ori ramanea curatenia la coada ca sa iesim sau sa petrecem timp toti impreuna. si sincer m-a stresat rau la inceput sa nu apuc sa le fac pe toate dar m-am obisnuit. si pe masura ce crestea fata puteam sa fac mai multe. Iar la curatenie ma ajuta si acum: sterge praful sau aspira. [pk] Am "dresat-o" de mica [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina spor la curatenie!

Oxi tin pumnii sa intrati in ritm.

 

Apropo de somn: am testat pe Sami. Cat e mama aici doarme in timpul zilei numai cu urlete, mangaiat, leganat etc. Seara cand il pun eu sa doarma sau tati nu zice nici mac.

Ei bine cum pleaca mama si il pun eu la nani, adoarme imediat si in timpul zilei.

Eu zic ca la varsta asta sunt capabili sa doarma / adorma singuri. Pur si simplu le trebuie rituale clare si un pic de training daca sunt obisnuiti acum sa fie musai cineva langa ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, sapt asta Sebi nu primeste legume/carne la pranz ca de doua sapt le refuza cu desavarsire. Oricum lui ii dau mancare proaspata si gateste bona.

 

A inceput si Sebi sa manance, dar mananca ce vrea el si cand vrea el. De exemplu, mananca fructe, dar nu dimineata, ci la pranz. Dimineata vrea iaurt. Si noi mai suntem inca cu lapte peste zi, lapte praf de cand cu intorsul meu la servici

 

de sapt viitoare incercam iar cu legumele, o luam de la inceput, poate incepe sa le accepte. Aseara am mancat o ciorba buna de perisoare (e mama pe la mine :P) si am vrut sa ii dau si lui, cum a simtit gust de altceva decat lactate sau fructe a refuza instant

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte ca am spus ca voi pune o poza cu unul din torturile de la ziua lui C.

Oxi recunosti personajele???

 

Monica- si C a luat vre-o 3 ani cursuri de echitatie. A luat si diploma de excelenta, tare mult i-a placut

 

Un weekend frumos

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

we minunat sa aveti doamnelor si piticilor !..

 

noi suntem acasa , ilinca nu are probleme cu sonmul , doarme o data peste zi de ;la 13 30 -2 sau 3 ore depinde..o pun in patutul ei , o pup pe frunte , ies din camera dupa 10 minute ma duc sa o invelesc , la trezire ma cheama...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello .. inca un pic si e weekend !

 

Delia , Emma nu e mancacioasa oricum :(  mananca fructe proaspete sau la borcan, iaurt, branza cu smantana, cereale, paine cu philadelphia si mancarici de la borcanel  (rusine). cand reusesc (in weekend) fac ceva legume cu carne si pastrez pe 2-3 zile la frigider, dar nu se omoara cu mancatul.   Din mancarea "naostra" inca nu am ce-i da, ca mancam ce apucam seara (mancarica d ecartofi, macarica de pui cu smantana sau cu sos rosu, cartofi prajiti, omleta)...  Ce ma dispera cel mai atre la socrella (ha, fac top cu ce ma dispera) e ca ma intreaba seara cum intru "ce am de gand sa fac de mancare?"   cred ca in curand imi iau biscuiti pe tren pana acasa si sotul si mamica lui sa se descurce !

 

Monica, efectiv nu reusesc sa imi fac timp de plimbare, ajung la 6.10-6.15, ma spal pe maini, iau o felie de ceva in dinti, iau copilul intr-o mana. Dau tzatza la copil daca ma trage de bluza. Si tb sa ma misc repede ca in jur de 7 si ceva tb sa incep sa o dezbrac , s ao spal, etc. Pe la 8.30 o bag la somn . Se scarpina la ochi si e maraita de la 7.30, nu pot sa o tin mai tarziu.   Am incercat sa o iau cu carutul fix cum ajuns dar a marait-o plans ca vroia in brate, vroia tzatza ...

Treaba cu statul pe canapea e dupa ce culc copilul. Din casa nu pot sa ies ca nu stiu cand se pune pe plans noaptea .

 

La o ora, doua dupa ce adoarme se trezeste plangand. Am stat cu ea in pat si efectiv se ridica brusc in fund si plange. O calmez, o culc si peste o ora, doua, ori o juamte de ora, depinde, iar :(  Am cautat tot internetul, taote cartile si nu am elucidat de ce si ce pot sa-i fac :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma plang de nimic altceva decat de plansul naoptea , efectiv ma ustura ochii de la lipsa de somn....   Visez un concediu .. in care sa dorm ... Ma gandeam ca daca castig la loto iau o bona sa stea noaptea cu Emma :) ziua stau eu ... Am o gramada de fantezii cum ar fi sa dorm , de exemplu imi imaginam la servici sa ma duc in meeting room si sa pun pe usa "meeting in progress" si sa trag un pui de somn ...  sau sa dorm in buda , dar ma tem ca m-ar cauta daca lipsesc o ora :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...