Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 7 )


Recommended Posts

Salut,

 

Noi mergem la gradinita si vara, fara intrerupere.

Ma rog, azi a fost ziua QUebecului, zi libera, ieri l-am tinut acasa ca a fost bolnavior, in total 4 zile acasa incluzand weekendul. Sa va mai spun ca sunt varza de oboseala?

 

Azi ploua, am iesit cu el afara de dimineata inainte de a incepe ploaia, apoi a dormit vreo juma de ora...acum trebuie sa il distram.

 

Rocsy, eu am avut de scos o masea mai buclucasa si dentista m-a trimis direct la chirurga, a si zis ca ea are o tendinita cronica si nu e in stare. Nu-ti mai zic cat s-a chinuit si chirurga, pana la urma a taiat-o in bucati ca sa o poata scoate. Nu m-a durut deloc, din fericire.

 

Gabi, iti tin pumnii maine si poimaine la confruntarea cu cei de la serviciu. Eu de soacra nu am avut parte decat scurt timp si de la distanta, ea in Buc. noi aici. Intre timp s-a prapadit D-zeu sa o ierte. Bafta sotului sa se concretizeze promisiunea dar atentie mare sa fie ceva serios!

 

Lorena, mai vii la noi?

 

Va pup, de maine sper sa fiu mai libera intrand in program normal, adica Eric gradi si eu vacanta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 364
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, cum sa nu! Vin!

 

Noi suntem bine sanatoase! Ceea ce este extraordinar! In schimb ma enerveaza maxim la capitolul mancare......nu mananca si pace! I-am redus considerabil mesele de lapte, prostioare nu primeste, dar suntem o mofturoasa la mancare......sunt undeva la capatul rabdarilor, m-am saturat sa gatesc degeaba, sa mozolesc 100 de vase. O sa vb cu pediatra pt niste analize....oricum vreau o evaluare la 2 ani!

 

Cu cresa nu am rezolvat nimic deocamdata, abia din toamna avem ceva sanse. Daca nu o sa ajunga la privat....nu prea ne permitem in perioada asta.....dar asta va fi!

Serviciul l-am inceput si nu prea....pana in toamna o sa am intelegere din partea sefilor si o sa pot lucra acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Chiar e cretulina Onuta , Nati are cam pe jumatate :-)))) . Ce bine ca ai sefi mai lejeri , macar pana la toamna nu te stresezi prea tare :-)).

 

Sper sa nu mai faca diaree fetele si astazi ..... cand facusem si noi un mic progres cu olita, pentru a doua oara ne-a dat peste cap antrenamentul. In fine, i-am luat Nataliei de ziua ei un bebe care trebuie pus pe olita daca ii dai biberonul cu apa ... am zis ca asa poate o motivez si pe ea, sa stea amandoi pe olita  [:)] . Cred ca sunt doar vise  [alcool] .

 

Ile : pilula nesimtire antisoacra o iau zilnic, odata cu Eutiroxul  [:D] . Bine-nteles ca si noi vom fi soacre, dar cu siguranta nu voi fi asa  [batcap] ca respectiva !!! Ea nu a fost in stare sa isi creasca copiii , nu stiu de ce aveam pretentia sa stea cu nepoatele ! Mare proasta mai sunt !

 

Fleur : bucati am scos si eu maseaua respectiva , ca nu aveam cum altfel !  [:)]  Cum e vremea pe la voi ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Multumim de tratatie rocsy.

Multumesc si ca mi-ati tinut pumnii la interviu. Astia zici ca recruteaza pentru NASA nu pt un amarat de job pe perioada determinata. Am fost luni la interviu, dar inca nu e gata. Mai urmeaza o etapa, deci inca nu stiu nimic despre rezultatul final. Fleur, a fost doar al doilea interviu, dar a fost amanat o data. Si mie mi se pare ca am fost la ei de zeci de ori. :)

Hai sa fac un apel....piersicutele voastre ce program de masa au? Sunt confuza pt ca nu stiu daca Aurora papa bine sau nu si incerc sa vad la altii cum e. :) Mi se pare si ca mananca prea multe lactate....

La noi e asa: pe la 8 micul dejun (paine cu unt, branza, iaurt, rosii, castravete, ou cascaval, etc in diverse combinatii)

pe la 10 ceva fruct 

pe la 13 pranzul doar un fel, de multe ori ciorbita care are si carne. Daca nu e cirobita e piure sau legume cu peste/carne/ficatel. Cateodata tocanita, dar de obicei din aia nu prea vrea.

dupa pranz-150 ml lapte

pe la 4-5 inca o gustare de fructe

pe la 19 cina - ori ceva din meniul de mic dejun ori mamaliguta cu branza, piure, paste, etc

la vreo ora dupa cina 300 ml lapte la culcare

Habar nu am daca e ok. Mi se par si cam multe lactate. Adica 450 ml sunt lapte efectiv, se mai adauga un iaurt zilnic de 175 ml si de obicei mai are si branza/cascaval/unt la mic dejun sau cina. Ea mananca bine la toate mesele, cateodata chiar mai mult decat cred eu ca ar manca. Nu rontaie nimic intre mese decat foarte rar daca primeste in parc. Oricum, si daca primeste, nu prea mananca. Gusta si apoi uita de pufulet/biscuite/sticks in mana. In unele zile mananca si cate 2 felii de paine (una dimineata, una la amiaz). Oare e mult? Pe de alte parte nu mananca cereale, biscuiti, etc. Accepta doar mamaliga si ocazional hrisca. 

Hai ca v-am zapacit de cap. Cred ca trebuia sa notez toate astea undeva sa imi fac si eu o idee mai buna si m-am descarcat la voi. :)

In rest ce sa va mai spun...aseara plangea fata mea cu lacrimi de crocodil ca ea vrea sa se faca mare sa mearga la gradi. Nici nu stie cum e la gradi, dar stie ca vrea acolo. :))Zicea printre lacrimi ca la gradi mergem la 3 ani si ea are doar unul acum. Intr-un final s-a convins ca daca face nani are sanse mai mari sa creasca suficient pt gradi. :P

M-am intins cat o zi de post....va pup cu drag pe toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt in sfarsit kid-free pana la 4! Vreau sa stau linistita si sa nu fac absolut nimic, zilele astea numai solicitari in fiecare secunda de la cei doi colocatari, mi-a ajuns.

 

Eric nu a mai facut febra deci la gradi cu el.

 

Lorena, ai o cretofolina scumpa. Ma bucur ca ne-ai mai dat vesti despre voi. Cu mancarea ce sa zic, se vede ca ea nu e o mare mancacioasa, pofticioasa, ca Eric. Ca altfel iti spuneam sa nu mai gatesti nimic special pt ea sa o asezi cu voi la masa si gata...la noi functioneaza asa. Vrea tot ce avem noi in farfurii, in special taica-su. Dar Onuta nu e asa. Poate gasesti ceva ce ii place intr-adevar si mergi pe variatiuni pe aceeasi tema.

 

Muraturica, si eu am aceeasi impresie, ca pentru niste k---uri de joburi dau niste interviuri luuungi si elaborate de zici ca-s pt NASA. Asa a fost si ultimul la carea am fost luni...cica imi dau raspuns pana la sf. saptamanii...mira-m-as.

In privinta laptelui, mie nu mi se pare ca Aurora bea prea mult...stai sa ma uit in cartea mea...asa, zice ca trebuie sa bea minimum 500ml de lapte pe zi pana la 2 ani...deci e ok.

 

Rocsy, sper sa se dreaga repede fetele, poate au mancat mai multe fructe ca de obicei? La noi vremea e uratica acum, ieri a plouat torential, azi racoare si umezeala, dar weekendul va fi vreme de plaja. Poate mergem chiar la o plaja (sunt multe aici la fluviul St. Laurent)sau la un parc cu jocuri de apa.

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...