Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 7 )


Recommended Posts

Iar asta cu pipi si lichide nu e neaparat legata.

Citisem ca daca copiii dorm si le este sete si nu au apa la dispozitie atunci ei " fac" apa ( pisu)

Sfatul psihoterapeutului era sa aiba o cana de apa langa pat si sa bea cand ii e sete, sa i se dea in timpul somnului cand e mai mic lichide.

Ce parere ai de asta ?;)

 

Cu imbracatul e greu dar pune-l sa aleaga el. Ofera-i doua optiuni si lasA-l sa vezi ce face

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 364
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hola fete! Se intorc si fiicele ratacitoare :) Dam si noi cate o sampanie si cate un tort k ieri eu am trecut pragul celor 32 de ani, iar azi am o Mariuca :) pupici si la multi ani tuturor sarbatoritelor si sarbatoritilor ce poarta numele Sfintei Fecioare.

 

Revin mai.trz sa va mai zic de noi k akum a picat curentul si mi-e ca raman fara tel. Va poop!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello !

 

Sa vin si eu cateva vesti  [:)]  Suntem bine , am facut morfologia si au toate osicioarele . M-am programat pt aminiocenteza pe 8 sept , sper cu ajutorul Domnului sa fie bine si atunci.

Pe Andreiu l-am avut racit , analize pe la spital , acum suntem bine . Inca lucrez , mai cate un medical si uite asa trece timpul si ma apropii de 4 luni :)))))

Aaaa, cica sunt fetite , sper sa nu le creasca putza ca asa simt si eu ca ar fi fete  [:-)))]

 

Pupici !!!!! [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Antonia Maria si tuturor Mariilor si Mariucilor!

 

(Eu am urat de ieri, eram in viitor eu...)

 

Ilenuta mersi pt. sfaturi. Mai intai nu am inteles nimic din ideea ca, daca nu au apa la dispozitie, o "fabrica" ei, apoi m-am mai gandit si are sens. Noi avem mereu o cana cu apa sau chiar doua la dispozitie noaptea, cere doar la culcare si uneori pe la 5-6 dimineata, inainte de trezirea prorpiu zisa.

Da, trebuie sa iau taurul de coarne (zic eu care tocmai am cumparat o cutie de 100 si ceva de pampersi. Ma rog o parte merg la gradinita.)

Dar acuma cat mai e cat de cat vara (mai mult toamna pe aici) trebuie sa-i suprim pampersii afara. Noaptea va fi un pic mai greu, inca recoltez dimineata un pampers plin-plin. Cum sa-l fac sa se tina? Mi-e groaza in gen. sa-l trezesc noaptea, mi se trage de la noptile mai dificile ce le-a avut (demult!) cand se trezea si nu mai adormea.

 

Sunt sigura ca destule alte piersicute au scapat de scutece, poate mai intrati sa povestiti din experienta voastra fetelor.Noi parca ne-am oprit la jumatatea drumului si mi-e ciuda, n-as vrea nici sa regreseze cum am mai auzit.

 

In rest nimic, la noi e frig si ploua, nu prea mai iesim afara si asta ne enerveaza.

 

Da, piscine avem, anul asta s-a deschis prima piscina publica gratuita in cartierul nostru (era singurul care nu avea), faina dar ff aglomerata. Preferam o piscina privata, gratuit pentru copii si pret ff mic pt adulti, tot aproape de noi. Voi i-ati dus in piscina mare, de adulti? Am vazut si copii mici acolo dar nu am curajul. Noi ne balacim in piscina mica pt copii sub 6 ani, si asa tot s-a scufundat cu capul in apa si a luat guri bune de apa...

Acuma caldura sa mai fie...trimiteti incoa va rog!

 

Roxy, bine ai revenit, La multi ani pentru frumoasa varsta, sa fii sanatoasa si sa ai tot ce-ti doresti!

Multumim pentru tort si sampanie.

 

Gabriela, wow, 2 fetite! Ce te faceai cu 3 baieti ha ha ha! Sa creasca mari si sanatoase acolo in burtica. Ai grija de tine si sanatate lui Andreiu (ce mai face el?), cunoastem racelile astea si drumul la urgente... Toate trec.

 

Freedelia, cum a fost la manastiri? Facem excursia asta de fiecare data cand venim in tara, Bucovina e o oaza, si geografic si de spiritualitate. Le-a placut copiilor, au avut rabdare sa vizitati? Ce mai face Jeff?

 

Pupici si zile racoroase tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, o colega cu fata de 2.5 ani o ia noaptea si o pune pe olita si II sopteste "fa pipi" si cica face si nici nu se trezeste. (mi se pare SF dar o cred). Si fata Bea f multe likide seara acasa, la gradi nu prea.

(face asta inainte sa se culce ea Si cd se trezeste ea pt toaleta).

 

O Alta colega- ea canadianca- a zis ca nu II Mai da fetei nimic de baut cu 2 h inainte de somn. Cu asta nu. Sunt de acord.

 

Bafta si rabdare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lma Roxy, Antonica si tuturor Mariilor cu o mica intarziere!

 

Gabi chiar ma gandeam la tine zilele astea, ce dragut daca o sa fie fetite! Sa fie sanatoase si sa creasca mari si frumoase!

 

Ca tot e la moda despamperizarea acum, sa va impartasesc si eu experienta noastra unica as putea spune... Stiti ca va povesteam ca acum 3 sapt am fost pe la tara si nu am reusit niciun pipi la wc...ba chiar toate au fost pe el si apoi plangea. Eh...am luat o pauza si ieri am inceput din nou. Si...surpriza: un pipi pe el si restul la wc...azi noapte s-a trezit la 2 si a cerut la baie la pipi, astazi numai la wc si a facut inclusiv kk la wc...pt prima data in viata lui...sunt socata..

 

Revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Sper ca nu sunteti fff suparate pe mine ca nu am mai intrat.....

 

Noi suntem bine, sanatoase si asteptam sa plecam la mare! Anul asta nu am reusit sa plecam mai pe nicaieri, sotul destul de aglomerat. Iar eu cu copilul.....

 

Operatiunea olita la noi este incheiata cu un mare succes! Am inceput cam acum o luna prin a o lasa fara pampers, facea daca o puneam la olita. Afara nu vroia sa faca, nici pe ea nici la gard pana nu a vazut o fetita mai mare. Asa a inceput totul, acum am prins curaj sa o las si afara fara pampers.

A doua etapa a fost un esec....nu imi zicea ca face, facea pe ea....eu o intrebam si incercam sa o pun destul de des sa faca pipi, iar ea incepuse sa refuze sa mai faca pipi cand o puneam eu.....eram la un pas sa renunt, dar am vorbit cu nasa mea care m-a incurajat si care -a sfatuit sa o las fara pampers de tot, doar noaptea la culcare. ( pt ca daca ba ii pun, ba nu ii pun pampers, copilul nu stie ce are de facut) Asa am facut, dupa o sapt mai avea accidente cam o data pe zi, iar dupa o alta sapt fara accidente, iar acum pot spune ca am fetita mare care cere pipi si caca la olita!

Nu mai avem nici pampers de noapte, eu in plus de ce mi-a zis nasimea, am lasat-o detot fara pampers.

In pat nu mi-a facut prea des, doar la somn, dar am avut protectie impermeabila si am schimbat doar lenjeria, pe covor a mai facut, dar am spalat repede si nu a ramas miros, cel mai des pe parchet ....am spalat si 2 perne pe care a facut pipi....

Afara, aveam in permanenta 2-3 schimburi. Afara mi-a facut cel mai des pe ea.

Partea proasta ca odata cu operatiunea olita s-a cam constipat, eu banui ca si pe sistem nervos.......

Caca a cerut inainde de a cere pipi.

Cam asa au mers lucrurile la noi! Acum pot spune ca ies linistita in parc pt ca spune cand are nevoie si nu am mai avut accidene de mai mult de o saptamana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit :))

 

Lorena ne bucuram ca ai reusit sa ne mai scrii si felicitari ca ati scapat de pampers. Si la tine ma gandeam zilele trecute :))) sa te intreb ce ati reusit cu cresa? Fratele meu se gandea sa-l dea pe pitic la cresa aia, insa auzisera si ei ca e greu... Voi incepeti din sept? La asta cum e cu programul si cu vacantele? Iulie si august e inchisa?

 

Azi noapte nu s-a mai trezit sa ceara la pisu, dar si eu l-am lasat sa doarma ca ieri am fost plecati la bunici, nu a vrut sa doarma la pranz iar seara era atat de obosit incat am ajuns acasa in urlete. Cu greu s-a linistit, dar cu toate astea, printre lacrimi si suspine, a cerut la pisu la baie inainte de culcare.

 

Astazi l-am dus la gradi si am vb si cu educatoarea sa preia procesul. A spus ca ea nu-i mai pune deloc pampers decat la nani. Asa ca sper sa fim pe drumul cel bun si sa scapam rpd de el.

 

Din ciclul ce mai face nou...ca tot deschisese Fleur subiectul acum ceva vreme... Mananca singur orice, inclusiv ciorbita; de baut apa, bea din orice, sticla, cana, ceasca. Cred ca ii place adrenalina ca in parc se catara pe toate nebuniile alea, pe cele mai inalte si mai intortochiate tobogane, cu bicicleta fara pedale se da pe rampele pentru biciclete alaturi de copiii mai mari. Acum i-am luat trotineta pe care deja a invatat sa se dea in 2 zile. Nu pare inca interesat de pedalat tricicleta. La divertiland la fel a luat la rand toate toboganele cu apa si l-am scos in urlete din piscina ca ar fi stat pana seara..

 

Acasa cu mingea, cu masinutele, toate felurile, marimile, se joaca, isi face el rampa, isi face bariera, se joaca de-a monter truck, trece peste masinute mai mici :))), se mai joaca cu lego si cam atat... nu prea mai e asa atras de puzzle-uri, dar cand le gaseste se apuca si le face.

 

Cu vorbitul a avansat foarte mult. Ba chiar m-a surprins zilele astea ca la minge ii spunea go go pana acum 2 zile, iar dintr-o data a inceput sa-i spuna mingea. La fel si cu un plus care ii place lui, tigrisorul din winnie, pana acum ii spunea pi iu, acum se straduieste sa-i spuna tigrisor, inca nu-i iese dar exerseaza. A inceput sa lege si cuvintele in propozitii scurte 2-3 cuvinte. El a fost mai in urma la capitolul asta, dar vad ca recupereaza.

 

Altfel e destul de ascultator, mai face si el fitze la imbracat, dar de obicei ii spun ca fie nu putem pleca in parc in pijama ca nu ne primeste nenea...fie dc a dat apa pe el si nu vrea sa schimbe bluza ii spun ca altfel va raci si o sa punem picaturi in nas si o sa scoatem mucii cu aspiratorul...si cam de fiecare data se conformeaza fara alte comentarii. De asemeni nu-i place sa-l iau deodata dintr-un loc care ii place. Trebuie sa-i spun ca trebuie sa plecam, si sa-i spun ca il mai las sa faca lucrul ala o data si gata...ultima data...si il face si apoi pleaca singur.

 

Oricum, cert este ca in afara de imbolnavirile repetate, consider ca gradinita are beneficii foarte mari in dezvoltarea lui (ai avut dreptate Fleur). In 2 luni e oau... Dc statea cu bona acasa in continuare, cred ca pana la 5 ani nu manca singur, facea in pampers si nici nu vorbea....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...