Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 7 )


Recommended Posts

Buna fetelor !!!

 

Succes Fleur la despamperizare !!!! Si noi ne luptam cu problema  asta .... greu ....

 

Cine isi aminteste ce probleme a avut Delia 21 cu sarcina si ce tip de gemeni a avut ??? Tot incerc sa caut in  urma dar e ft greu sa gasesc amanuntul asta  [alcool]  Ai mei sunt monoamniotici , 1:10.000 se intampla si cu FOARTE multe riscuri :((((( Tare mi-e teama ca este acelasi tipar de gemeni , aceeasi placenta si acelasi saculet .

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 364
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gabi, nu iti fa ganduri negre, cu Dumnezeu inainte si va fi bine! Doar ai facut morfologia fetala sau cum se numeste si totul e bine, nu?

 

Nu stiu ce tip de gemeni a avut Delia21, stiu doar ca una din fetite a avut o malformatie fff rara, cu lipsa unui organ vital. Probleme in sarcina nu imi amintesc sa fi avut, decat ca a nascut prematur, dar asta e ceva obisnuit in cazul gemenilor, din cate stiu.

 

Nu mai scormoni in urma si nu te mai gandi la riscuri. Ai grija de tine si odihneste-te cat mai mult posibil, umple-ti mintea de ganduri pozitive! Fetitele, cat si Andrei, au nevoie de o mamica relaxata si increzatoare.

Multi pupici de la noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, nu promit nimic, doar ca sapt asta voi incerca sa va tin companie! Dar bineinteles ca vreau sa vad ce fac si piersicutele noastre dragi!

 

Cu somnul sunt pe linia de plutire, s-a obisnuit organismul, cum bine ziceai!

 

Gabi, lasa gandurile negre! Cand faci amiocenteza?

 

Onuta e o maimuta, are o bara in parc la care exerseaza, ridica picioarele pana la nivel mainilor! E de groaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fete dragi. Mi-e tare dor de voi si vreau sa stiti ca va citesc cu drag, dar pur si simplu nu am timp sa mai intru si sa mai raspund sau scriu. Imi pare tare rau cand vad ca activitatea e slaba pe aici, dar inteleg....asa cum timpul meu e limitat, presupun ca si alte mamici au problema asta.

Vreau in primul rand sa urez la multi ani tuturor sarbatoritilor din perioada asta si sa va multumesc pentru urari. 

Felicitari si celor care au reusit sa renunte la pampers. Noi suntem ok, mai avem doar la somn si nu stiu cand vom renunta la el pentru ca Aurora bea super mult lichid inainte de culcare. Deocamdata nu vreau sa ii reduc lichidul, deci implicit pastram si pampersul.

In weekendul prelungit de Sf Maria am fost la socrii si acolo, la curte, e super fericita. Din pacate ii e tot rau pe masina. Ii dam emetin (naturist) si are un mic efect in sensul ca vomita doar o data de doua ori, nu de 7-8 ori ca pana acum. Sunt tare necajita cu raul asta de masina si limitam deplasarile la strictul necesar. 

Nici nu stiu ce sa va zic de noi. Cum intru rar, nu vreau sa scriu un post lung in care doar ma laud, nu vreau sa credeti ca de asta intru. Pe de alta parte, adevarul e ca nu am nimic "de rau" de zis de copil. Mai are ea crizele ei de plans si isterie, dar sunt strans legate de timpul pe care il petrecem cu ea. Cand ne vede mai putin, ne "pedepseste". Am am emotii pe tema asta pt ca eu voi fi plecata in delegatie o sapt in septembrie si sotul 10 zile in octombrie. 

In mare parte lipsa mea acuta de timp se datoreaza faptului ca nu vreau sa stau departe de ea mai mult decat e necesar cu mersul la servici. In concluzie, adio timp la calculator, adio iesiri in oras, etc. Cand ne vede, ne solicita atentia non-stop. Cu altii se ma joaca si singura, dar cu noi nu...ne vrea implicati maxim in activitatile ei.

Nu am visat niciodata sa am asa copil cuminte si bucuria mea cea mai mare e ca vorbeste mult si super bine. E excelent sa ma pot intelege cu ea si sa o aud cum imi povesteste cursiv ce a facut peste zi. Am visat la momentul asta de cand am tinut-o prima oara in brate si era doar o pisica mica si miorlaitoare. 

In rest, cum ma stiti, stresata cu mancarea fetei. Nu e zi in care sa nu ma intreb daca are o alimentatie corecta. Am incercat sa o tin cat mai departe de dulciuri, prajeli, mezeluri, afumaturi, etc. Am constatat ca nu ii place ciocolata (ca si mie) si din torturile de ziua ei nici macar nu a gustat. Desi mananca de ceva timp "din oala noastra" nu i-am dat niciodata mezeluri si afumatura. I-am dat in schimb carne de porc, dar incerc sa o limitez. Bona se uita cam crucis ca nu mananca mezeluri si dulciuri si sarmale si ciorba cu ciolan afumat (de ex), dar eu o tin pe a mea. Am aflat recent (de la copil) ca bona ii pune sare in plus in mancare. Eu intr-adevar gatesc mai nesarat (pt toti, nu pt ea in special) si noi ne-am invatat asa. Din pacate bona ma crede mai proasta si face pe la spatele meu ce considera ea de cuviinta. Incerc sa imi dau seama daca o lasa mult timp la TV, dar inca nu stiu nimic cert. Banuiala mea e ca da, dar nu atat de mult incat sa stea doar proptita in fata ecranului. Oricum per ansamblu, bona are mai multe puncte forte decat minusuri, asa ca mergem inainte.

Gabi, iti tin pumnii sa fie totul bine si sa sti ca ma gandesc la tine cu drag.

Lore, tu ai revenit la serviciu? Cum te descurci cu asa putin somn si cu cine sta Onuta? Scuze daca ai scris, probabil am ratat.

Fleur, la despamperizare trebuie sa iei taurul de coarne, dar e important sa fie si copilul pregatit. Oricum, cand te hotarasti definitiv, nu ii mai pune pampers de loc cand e treaz. E mai nasol pe afara, dar nu dureaza mult. Altfel, se confuzeaza copilul. Ma bucur ca vrei sa o vezi pe Aurora, dar nu mai pun poze cu ea. Am eu un "pitic" pe creier ca nu pun poze pe net cu copilul. Scuze, sa nu o iei personal, e doar fixatia mea cu privire la facutul public al pozelor personale. De aia nu am nici facebook, etc.....

Va pup cu drag si sa stiti ca ma gandesc la voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele. Am mai venit si eu la raport. Nu stiu ce am mancat, dar de doua zile m-am deranjat la stomac si sunt ca si cum as fi cazut din plop. Cu pampersul nu am inaintat deloc. Cand i-l punem, cand i-l dam jos si e cam confuz ptr el. Face numai minunatii . Razgaiala e pe primul plan, cu plansete si alintaturi. In rezt suntem tare dulci. Ne-am luat si noi apartament cu 4 camere si acum o sa inceapa partea cea mai nasoala cu amenajatul.Cam atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Raportam si noi ca am scapat de pampers ziua, inclusiv la somnul de zi.

Noaptea, mai avem inca un drum lung, ca tot asa, bea f multe lichide inainte de culcare si nu stiu cum sa refuz sa ii dau.

 

In rest, nu avem mari noutati. Azi in premiera l-am trezit foarte de dimineata ca aveam treaba in oras. Mi-era groaza de imbracat, dar a fost relativ cooperant, sa nu-l deochi.

 

Vorbeste tot mai mult si mai cursiv, chiar daca trebuie inca sa "traducem" cam 25-30% din ce zice.

 

Muraturica, bona ta incepe sa semene tot mai mult cu fosta bona a lui Patrick, ai grija, impune-ti regulile.

Despre raul de masina, sper sa se regleze la Aurora, eu am avut toata copilaria pana pe la 15-16 ani.

 

Ada, sa va fie bine in casa noua! Are si Nectarel camera lui, sau tot la bunici e? Daca e la bunici (curte) spune-le sa l lase complet fara pampers si in cateva zile va fi ok, e cel mai bun sfat pe care l-am primit si eu (de la Ca_mila si Lorena).

 

Ilenuta, voi ce mai ziceti? Ce mai face bambina?

 

Eu sper sa incep lucrul de saptamana viitoare. Azi am condus mult prin oras (centru, e un infern, cu trafic si multe santiere), venita acasa am facut de mancare (dovlecei umpluti). Acum ma pregatesc sa iau baiatul mai devreme de la gradi sa mergem direct la piscina. SUnt ultimele zile caniculare, cred, aici la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ! Si eu il las fara pampers si face pe el fără probleme . Daca il pui pe olita , urlă . Vrea in cada sa faca pipi . Nu ma vad pana la primăvara scăpări de pampersi . In continuare nu vorbeste , dar incerc sa fiu calma cat o sa mai pot . Noi suntem in zugrăveli si amenajări pt noile locatare care vor apărea în curând . Cum l-am primit pe Andrei , trebuie sa le primesc si pe ele .

Pupici !!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

Haideti la cafea!

 

Gabi nu dispera cu facutul in cada/pe el , asta e inceputul, asa si bambina dar acum zice

Eu inca ii mai pun la somn ptr ca suntem la bunici si nu imi permit sa ii ud salteaua asa ca asteptam sa ajungem acasa ca sa o las si la somn ptr ca acolo am saltea impermeabila

 

Noi suntem la mare la bunici, nu mai e vreme de plaja, apa rece dar macar facem aerosoli

 

Poate mai prindem cateva bai in mare pana la inceputul lui septembrie

 

Fleur multumim ptr intrebare, este bine aseara am masurat-o si are 92 de cm si 12 kg dar avand modele de slabanogi ni se pare dolofana dar poate ca nu este

 

Vorbeste toate cele, canta , mananca orice

Ciocolata si inghetata pe primul plan.

Greu cu frati mai mari care vor orice, nu pot manca pe ascuns orice :(

 

Lore bafta la gradi si eu sper sa o duc din toamna

Sa vedem ce mi se arata

 

Nasol cu raul de masina, aveti deodorante de masina inauntru?

 

Gabi bafta la zugravit, sa dea DD sa fie bine!

Andrei cum mai sta cu racelile?

 

La noi bate vantul scolii, nasol cu scoala asta :))

Fleur tu esti in domeniu, ceva sfaturi cu privire la abordarea mea fata de teme? Ma gandesc serios sa ii las in scoala la after school dar inca nu sunt hotarata

 

Ada sa stapaniti sanatosi apartamentul! Il aduceti pe Nectarie la voi dupa mutare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...