Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motan vinator


Recommended Posts

Motanul meu a inceput sa aduca tot felul de animale in casa.

Saptamina trecuta a adus 2 broaste - le omorise deja.

Marti a adus o pasare mica si azi un ditamani porumbelul si astea omarite.

Nu va zic ce era azi in holul de jos.....noroc ca nu le aduce sus.

Cum sa il dezvat? 

Flamind nu e.

A si mai nou lipseste toata noaptea de acasa.

 

Acum a venit vecina - ca eu ii hranesc mita cind sint plecati ..si mi-a spus ca al ei aduce si soricei vii in casa.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

In primul rand cred ca ar trebui sa l castrezi, poate nu mai pleaca.Si sa aveti grija sa nu mai stea noaptea afara.Dar e posibil ca instinctele lui de vanator sa fie foarte puternice, si sa continue sa omoare diverse vietati daca are acces afara.E in sangele lor, nu prea ai ce face.Mai exista varianta unei zgarzi cu clopotel, dar obligatoriu sa fie speciala, cu elastic, sa nu ramana spanzurat pe undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Si a mea pisica imi face astfel de surprize (e castrata dar noaptea am grija sa doarma in casa, din cauza altor motani mai mari ce fac scandal), si citind am aflat ca pisica actioneaza din instinct.  Tu, proprietarul ei iubitor, reprezinti familia ei surogat. Intr-un fel stie ca nu esti capabil sa prinzi un soricel sau pasare pe cont propriu :)) Asa ca se asteapta sa te bucuri de mancarica care ti-o aduce.
Pisicile isi invata puii cum sa vaneze/prinda prada in etape graduale. Cand iti aduce "surpriza" acasa, consider-o lectia numarul unu. Nu vrea decat sa te invete si sa te hraneasca :)

 

Am incercat sa ii pun si clopotel, degeaba, tot venea cu "pachetelul" acasa :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem pisica sterilizata si la fel pleaca fleaura si da pe acasa cand isi aminteste.  Ne-a adus si noua vrabiute si porumbei in casa si in pivnita (nici un soarece deocamdata). Daca o inchid in casa, spre dimineata (pe la 4-5) incepe a miaune si sa se agite sa ii dau drumul (isi face nevoile numai afara, desi are letiera si in casa).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al nostru e castrat si umbla creanga noaptea...nu mereu, dar iese si vine cand vrea el...daca nu il lasam, se miauna de nu mai poti dormi...doar cand plecam in concediu, cei care au grija de ei, ii inchid usa pe unde iese seara si atunci ramane in casa pana dimineata...si are si 2 toalete in caz de urgenta...

A adus si el soricei si o pasare...dar doar in gradina, nu a venit cu ele in casa...dar vad ca a tinut doar o perioada, acum nu mai aduce...sa speram ca i-a trecut..

Nu prea ai ce sa le faci, asta e instinctul lor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...