Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

Rufus,deci zicem aproape acelasi lucru.E exagerat sa   fie copii inscrisi automat la religie. Michelle nu vedea nimic rau in a studia  religia in Ro ,dar ea e pe drumul asta al credintei . Am insa mari indoieli ca in U.S elevii sunt inscrisi intr - o scoala de stat  automat la materia religie. Poate scrie cineva care stie exact . Aici lucrurile sunt separate. Exista scoli catolice si  reformate   in care se studiaza si religia si alte scoli de stat in care nu se face deloc. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Jenn,sustin tot ce a spus Rufus,n-are rost sa ma mai repet!

 

Da, asta este o speculatie.

Eu sunt convins insa ca asa este si cine recunoaste bine, cine nu-nu.

Nu e ars pe rug.

Ii inteleg pe cei care nu doresc manuale idioate pentru copii (desi sincer n-am vazut atata valva in jurul manualelor de alte materii, dovedite ca idioate, dar ma rog...).

Eu n-am vazut uimire aici ca cineva isi retrage copilul. S-o faca sanatos, chiar daca ar fi o greseala, nu-i cea mai mare pe care o facem noi ca parinti. Deci treaba lui, a parintelui.

Dar vezi tu...pot sa-l retrag, dar de ce sa fac o cerere pentru asta? Adica ajungem acum sa ne intrebam: e mai bine sa se ceara scoaterea sau bagarea (copilului la ora de religie)?

Ei bine, mi se pare un pic exagerat.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus,deci zicem aproape acelasi lucru.E exagerat sa   fie copii inscrisi automat la religie. Michelle nu vedea nimic rau in a studia  religia in Ro ,dar ea e pe drumul asta al credintei . Am insa mari indoieli ca in U.S elevii sunt inscrisi intr - o scoala de stat  automat la materia religie. Poate scrie cineva care stie exact . Aici lucrurile sunt separate. Exista scoli catolice si  reformate   in care se studiaza si religia si alte scoli de stat in care nu se face deloc. 

Jenn,in Germania daca nu faci cerere ca al tau copil sa fie scos de la ora de religie si inscris la etic,inscrierea se face automat!!!

 

Te intreba -ma rog,la noi asa a fost,daca vrei sa faca religie si deci e inscris automat,daca nu vrei faci cerere pentru etica.

 

Cred ca in Romania e de lucrat un pic la nuanta...substratul insa exista,restul sunt speculatii!!!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus,deci zicem aproape acelasi lucru.E exagerat sa   fie copii inscrisi automat la religie. Michelle nu vedea nimic rau in a studia  religia in Ro ,dar ea e pe drumul asta al credintei . Am insa mari indoieli ca in U.S elevii sunt inscrisi intr - o scoala de stat  automat la materia religie. Poate scrie cineva care stie exact . Aici lucrurile sunt separate. Exista scoli catolice si  reformate   in care se studiaza si religia si alte scoli de stat in care nu se face deloc. 

 

Este o discutie stearpa.

Sa-ti spun de ce: nu este exagerat nimic cu inscrisul copiilor direct.

Tehnic vorbind: ti se pare normal ca intr-o scoala cu 1500 de copii, dintre care 100 nu vor religie, sa se faca 1400 de cereri de acceptare sau 100 de respingere?

Se presupune ca majoritatea vrea ora de religie, e normala (dupa mine) inscrierea automata. Nu vrei? Fa o cerere.

De ce s-ar crampona cineva de asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Si inca ceva , cine stie, poate acei copii care nu participa acum la orele d ereligie il vor  gasi pe Dumnezeu mai tarziu. E o norma si la asta? E acum ori niciodata? Nu cred deloc asta .

 

Bineinteles ca nu e acum ori niciodata. Dovada cei care au prins scoala inainte de 89'.

 

Rufus, tu nu esti printre ei?

Te=a impiedicat faptul ca n-ai studiat religia la scoala sa te apropii de credinta si de Dumnezeu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am povestit cateva pagini mai intainte ce invata fi-miu in cls a 6 a.

Clasa a 6 a nu e in 1-4 :).

Recunosc ca am citit in permanenta in graba,in mare graba!Sper sa ma poti ierta! [:)]

(m-a dus ine roare la un moment dat chiar un mesaj al tau in care spuneai ca elevi de 8-9 ani vin acasa plinging ca vor ajunge-n iad...chiar copilului tau intimplindu.i se asta!!!)

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(m-a dus ine roare la un moment dat chiar un mesaj al tau in care spuneai ca elevi de 8-9 ani vin acasa plinging ca vor ajunge-n iad...chiar copilului tau intimplindu.i se asta!!!)

 

 

Da, doar ca lui nu I s-a intamplat anul asta partea cu plansul de frica iadului :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In schimb, empatizez cu neplacerile cauzate de pozitionarea orei de religie in orar, pentru cei care n-o fac, ce fac ei in timpul ala (n-au alternativa), etc.

Dincolo de faptul ca in general se incearca, ba sa fie prima ora, ba ultima, poate e posibil sa vina cineva mai devreme sa-l ia sau mai tarziu sa-l aduca...mai oameni buni, pai voi stiti ca in liceu de exemplu copii fac de multe ori a doua limba straina de la zero, cu cei avansati, pentru ca ei au studiat alta limba secindara in scoala generala? Si nu sunt profesori (ca nu-s posturi) care sa faca toate limbile studiate? Si asta la sute de elevi intr-un liceu?

Si voi vreti alternativa la ora de religie pentru 1-3 elevi pe clasa care nu fac religie?

O fi candva...acum se pare ca nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...