Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

Uitam : in Franta starea civila nu se face ca in Romania. Primaria tine un registru de stare civila cu nasteri/casatorii/decese. Nu exista certificat de nastere/casatorie/decese ci doar extrase din registrul de stare civila.

In cazul unei casatorii sau unui deces se comunica datele atit in registrul din comuna evenimentului cit si in comuna in s-a nascut persoana respectiva.

 

La nastere maternitatea face o declaratie semnata de moasa de serviciu sau de medic si declaratia ajunge la primaria orasului/comunei unde e localizata primaria. Ea va tine pentru toata viata registrul tuturor evenimentelor din viata.

 

Familile au, in plus, un "livret de familie" stampilat de diversele primarii cu datele civile inscrise, la soti si la copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Uitam : in Franta starea civila nu se face ca in Romania. Primaria tine un registru de stare civila cu nasteri/casatorii/decese. Nu exista certificat de nastere/casatorie/decese ci doar extrase din registrul de stare civila.

In cazul unei casatorii sau unui deces se comunica datele atit in registrul din comuna evenimentului cit si in comuna in s-a nascut persoana respectiva.

 

La nastere maternitatea face o declaratie semnata de moasa de serviciu sau de medic si declaratia ajunge la primaria orasului/comunei unde e localizata primaria. Ea va tine pentru toata viata registrul tuturor evenimentelor din viata.

 

Familile au, in plus, un "livret de familie" stampilat de diversele primarii cu datele civile inscrise, la soti si la copii.

Si daca eu X nascut acolo merg in Rusia cum demonstrez cine sunt cand m-am nascut cine imi sunt parintii samd?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katia, nici noi nu intelegem care e faza cu zilele libere de sarbatori religioase in statele laice, mai mult, ne incurca teribil pentru ca noi suntem platiti la ora de lucru (de fapt cred ca barbati-miu e platit la zi, eu la ora) deci am prefer sa lucram, pentru noi zilele alea sunt bani pierduti.

 

In rest nu comentez - eu nu sunt un ateu ipocrit, care sa beneficieze in vreun fel de "binefacerile" sau distractiile religioase.

 

Cred ca nu intelegeti ce deranjeaza la aranjamentul asta dintre scoala si biserica pentru ca vi se pare ca e ceva pozitiv. Diferenta de perceptive, atata tot.

 

Si da, parintii colegilor Carlei nu stiau, in proportie de 100%, ca pot retrage copilul de la acea ora. In primul an au fost retrasi 2 copii, in al doilea sunt 6. Deci cred eu ca, daca la prima sedinta, aspectul asta ar fi adus la cunostinta parintilor, ar fi mult mai multi copii retrasi decat sunt acum.

Dupa parerea mea parintii nu s-au interesat de asta foarte mult. De exemplu mie daca imi zicea cineva ca singurul optional posibil e religia si eu eram sa zicem ateu sau de alta confesiune decat cea predata as fi intrebat:

 -  daca tot e optional de ce nu sunt mai multe optiuni in oferta, o limba straina, o istorie a religiilor etc?

 - acuma daca ei zic ca e musai o optiune, daca refuz ce face scoala cu copilul in ora cu pricina? (pentru ca sa avem pardon daca ora aia e in programul scolar si ei sunt responsabili pentru copil).

 

Un parinte care chiar tine la dreptul de a alege nu se lasa constrans sa aleaga ce vrea statul sau biserica numai pentru ca in mod idiotic la optional se ofera o singura optiune si convenabil se omite sa ti se prezinte dreptul de a opta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea parintii nu s-au interesat de asta foarte mult. De exemplu mie daca imi zicea cineva ca singurul optional posibil e religia si eu eram sa zicem ateu sau de alta confesiune decat cea predata as fi intrebat:

 

Corect, doar ca tu pleci de la premise ca ti se spune ca religia e un optional. Gresit. Nu se spune lucurl asta. Religia e o materie inclusa in programa, punct. Nu se mentioneaza nimic special de ea la inceputul niciunui an scolar, nu se face nicio mentiune cum ca ar fi diferita in vreun fel de materiile celelalte.

 

Da, daca ar fi prezentata ca fiind singurul optional probabil ca intrebarea logica pentru majoritatea parintilor ar fi: ok, si ce se intampla daca nu optez pentru religie, am alte optiuni in intervalul ala, etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata [:)]

Nu stiu daca scrie in Biblie...asa imi zicea mama cand eram mic.

Deci esti ipocrita? Pai atunci baga continuarea: spune-ne ce naspa e la penticostali, ce obiceiuri ciudate si prostesti au aia in biserica, spune-ne cat detesti tu religia aia care nu-i cununa pentru ca au trait inainte de cununie impreuna...

 

Selene...du-te unde vrei, fa asa cum iti cade bine, cu sau fara credinta. Nu, nu esti ipocrita.

Dar daca dupa aia te apuci de nas, mama ce mai pute pe la aia, nuuu, eu nu, ceilalti...atunci da, poti fi catalogata si astfel. Eu zic ca pe buna dreptate...

Rufus, la mine in familie e un amalgam de religii. Pana acum, nu ne-am omorat unii pe altii din cauza asta, ortodocsii au mai strambat din nas, restul, nu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect, doar ca tu pleci de la premise ca ti se spune ca religia e un optional. Gresit. Nu se spune lucurl asta. Religia e o materie inclusa in programa, punct. Nu se mentioneaza nimic special de ea la inceputul niciunui an scolar, nu se face nicio mentiune cum ca ar fi diferita in vreun fel de materiile celelalte.

 

Da, daca ar fi prezentata ca fiind singurul optional probabil ca intrebarea logica pentru majoritatea parintilor ar fi: ok, si ce se intampla daca nu optez pentru religie, am alte optiuni in intervalul ala, etc...

Mai eu una stiu de pe vremea cand era fratele meu in scoala ca e optionala. Si e oarecum ciudat ca in toti anii astia de cand citesc presa romaneasca online am gasit destule subiecte in care se dezbate subiectul asta, asa ca pot oarecum extrapola ca de fapt subiectul e prezent si in audiovizual. Deci surse de informare nu sunt numai de la scoala. Tu cum ai aflat ca e optionala?

Da scoala ar trebui sa fie clara si sa puna drepturile elevului in clar dar... raman la parerea mea nu poti sa iti ceri drepturile fara ca mai intai sa stii care sunt ele. Si asta nu se face doar intreband la scoala si luand de bun orice raspuns ti se arunca, ci punandu-ti mintea la treaba si cautand informatia de care ai nevoie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus,deci zicem aproape acelasi lucru.E exagerat sa   fie copii inscrisi automat la religie. Michelle nu vedea nimic rau in a studia  religia in Ro ,dar ea e pe drumul asta al credintei . Am insa mari indoieli ca in U.S elevii sunt inscrisi intr - o scoala de stat  automat la materia religie. Poate scrie cineva care stie exact . Aici lucrurile sunt separate. Exista scoli catolice si  reformate   in care se studiaza si religia si alte scoli de stat in care nu se face deloc. 

Religia nu este o materie obligatorie sau optionala in US. Daca parintii vor ca odrasla sa invete religia merg la scoala de duminica tinuta la biserica de care apartin. In US populatia e mult mai variata din punctul de vedere religios. De exemplu de Craciun se recomanda sa urezi Happy Holidays! ca sa nu jignesti pe cei ce au alta religie. 

Scolile catolice de exemplu pun mare importanta pe religie si viata dupa regulile crestine, dar acolo parintele a facut deja o alegere in cunostinta de cauza cand a decis sa inscrie copilul la scoala respectiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...