Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

 

 

noi la fiecare incceptu de an, completam un teanc de hirtii...e obligatoriu si nimeni nu se supara ca treb sa scrie.

 

Ti se pun la dispozitie, de catre scoala, acele hartii, da?

Nu trebuie sa fi stiut tu din alte surse (repet, niciun parinte din clasa de 36 de copii a Carlei nu stia ca poate retrage copilul de la religie!), nu trebuie sa cauti tu formular pe net si sa cunosti legea ca sa-ti ceri drepturile, nu?

 

Chiar nu vezi diferenta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ti se pun la dispozitie, de catre scoala, acele hartii, da?

Nu trebuie sa fi stiut tu din alte surse (repet, niciun parinte din clasa de 36 de copii a Carlei nu stia ca poate retrage copilul de la religie!), nu trebuie sa cauti tu formular pe net si sa cunosti legea ca sa-ti ceri drepturile, nu?

 

Chiar nu vezi diferenta?

 

vad diferenta, dar problema nu este acolo unde tot rasccoliti sa o gasiti.

problema sta in conducerea si orgganizarea scolilor. inteleg ca legile astea sunt probabil la inceput...abia au fost aplicate si nnu sunt aplicate bine, iar parintii treb sa le caute...e mai multa bataie de ap. dar cand parinte gaseste aceasta lege treb sa o dea mai departe...treb sa actioneze si sa faca front comun cu alti parinti.

 

total off topic.

 

la noi in zona unde locuim...vor sa faca sa ruta pe deasupra pt avioane....care sa ajunga in alt oras in aeroport.

ei...toti din orasele afectate avem un forum unde postam aceste info, semnam petitii, dam telefoane la senator...eu personal am scos la imprimanta si am pus din poarta-n poarta la veccini  flyere cu aceasta problema si rugind vecinii care nu stiu de aceasta situatie sa actioneze. am trimis emailuri la congressman, la guvernator...te miri pe undde...dar macar stiu cca am incercat.

 

deci si voi ca parinti treb sa va informati, cautati drepturile si sa actionati.

 

luati exemple din ce auziti ca se intimpla prin alte tari, ccand vorbesc alte fete chiar si pe forum si nu spun ca sa se laude...doar spun ca exemplu de urmat.

 

si la scoala unde e William si noi intimpinam diferite probleme, niccaieri nu e perfect...dar depinde inmare masura si de parinti sa actioneze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Hai ca-i buna asta , si ateeii din anglia nu cheama ambulanta ca are numele St . Johns,sau nu ma duc la spital ca are numele St .Mary .

 

Inca o data intreb, fara suparare, asa, si? Daca englezii nu se supara nu am eu dreptul sa ma supar? Sa mi se para nepotrivit? Eu nu am dreptul sa gandesc cu capul meu si sa judec cu masura mea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad diferenta, dar problema nu este acolo unde tot rasccoliti sa o gasiti.

problema sta in conducerea si orgganizarea scolilor. inteleg ca legile astea sunt probabil la inceput...abia au fost aplicate si nnu sunt aplicate bine, iar parintii treb sa le caute...e mai multa bataie de ap. dar cand parinte gaseste aceasta lege treb sa o dea mai departe...treb sa actioneze si sa faca front comun cu alti parinti.

 

total off topic.

 

la noi in zona unde locuim...vor sa faca sa ruta pe deasupra pt avioane....care sa ajunga in alt oras in aeroport.

ei...toti din orasele afectate avem un forum unde postam aceste info, semnam petitii, dam telefoane la senator...eu personal am scos la imprimanta si am pus din poarta-n poarta la veccini  flyere cu aceasta problema si rugind vecinii care nu stiu de aceasta situatie sa actioneze. am trimis emailuri la congressman, la guvernator...te miri pe undde...dar macar stiu cca am incercat.

 

deci si voi ca parinti treb sa va informati, cautati drepturile si sa actionati.

 

luati exemple din ce auziti ca se intimpla prin alte tari, ccand vorbesc alte fete chiar si pe forum si nu spun ca sa se laude...doar spun ca exemplu de urmat.

 

si la scoala unde e William si noi intimpinam diferite probleme, niccaieri nu e perfect...dar depinde inmare masura si de parinti sa actioneze.

 

Michelle, eu sunt in Romania! iti mai aduci aminte de Romania?

Si nu e recenta problema... in Romania se preda religie de vreo 20 de ani.

 

Si va rog sa ma credeti, nu ma deranjeaza asta... foarte bine daca 90% din romani isi doresc sa fie invatati copiii lor despre religie la scoala.

Ma deranjeaza reaua-vointa, dezinformarea, felul in care parintii care fac cererea sunt descurajati si priviti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data intreb, fara suparare, asa, si? Daca englezii nu se supara nu am eu dreptul sa ma supar? Sa mi se para nepotrivit? Eu nu am dreptul sa gandesc cu capul meu si sa judec cu masura mea?

 

De ce nu muti copilu de la scoala , cine te opreste . Esti sigura ca nu ai chema ambulanta doar pentru ca are nume de sfant.

Si atunci cu Crucea Rosie si Semiluna Rosie esti de acord?

 

Ne impiedicam in niste false probleme.

 

 

gandeste cu capul tau ca doar no sa gandesti cu al meu [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu muti copilu de la scoala , cine te opreste . Esti sigura ca nu ai chema ambulanta doar pentru ca are nume de sfant.

Si atunci cu Crucea Rosie si Semiluna Rosie esti de acord?

 

Ne impiedicam in niste false problem

 

Scuza-ma, nu inteleg ce vrei sa spui cu crucea si semiluna rosie?

 

Nu vad ce ce as muta eu copilul, de la cea mai apropiata scoala? Normal ar fi sa fie lucrurile separate, scoala de stat de biserica. Asa cum e in atatea tari civilizate, daca tot ne dam cu exemplele peste nas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, eu sunt in Romania! iti mai aduci aminte de Romania?

Si nu e recenta problema... in Romania se preda religie de vreo 20 de ani.

 

Si va rog sa ma credeti, nu ma deranjeaza asta... foarte bine daca 90% din romani isi doresc sa fie invatati copiii lor despre religie la scoala.

Ma deranjeaza reaua-vointa, dezinformarea, felul in care parintii care fac cererea sunt descurajati si priviti.

sa stii ca imi  amintesc f bine de rom. ca am plecat doar de vreo 4 ani...si stiu ca nu e usor sa iti faci dreptate, dar treb  sa inccercci si sa faceti front comun parintii. am vazut din exemple de pe forum de la alti parinti cu m unii platsc 'n" fonduri la cclasa...si altii nu , nelasindu-se dusi de val...dar stind Fermi pe pozitii.

 am vazut si cazuri in care profesori corupti si tot felul de magarii au fost scoase la iveala...dar pt cca oameni au actionat unde trebuie.

 

probleme cu invatamantul stiu ca sunt multe si importante... dar assta cu religia e un ppic exagerata (parerea mea...de la distanta...nu dati cu rosii [:)] )...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...