Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Marius,abuzul e abuz ca e facut de popa sau nu....sa fim seriosi pana si tu stii ca profesoara aia a calcat pe bec si a fost inlocuita.Contractul poate fi pe orice perioada si poate inceta oricand...nu e obligatoriu sa fie un an.Asta nu presupune ca pentru comentarii preafericitii si preadreptii ,suparati de adeva rnu au reactionat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius,abuzul e abuz ca e facut de popa sau nu....sa fim seriosi pana si tu stii ca profesoara aia a calcat pe bec si a fost inlocuita.Contractul poate fi pe orice perioada si poate inceta oricand...nu e obligatoriu sa fie un an.Asta nu presupune ca pentru comentarii preafericitii si preadreptii ,suparati de adeva rnu au reactionat.

Conform carui paragraf din care lege sustii asa ceva? Ma refer la afirmatia subliniata mai sus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, tu teoretic ai dreptate. Practic , vedem cu totii judecatori arestati pt coruptie , stim ca exista trafic de influenta, asa ca nu e asa nemaiantalnit sa existe o situatie  ca aceea  la  care te referi.  Se fac abuzuri, exista jocuri de culise in toate domeniile, hai sa nu  le uitam ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect.... insa discut de un contract de munca pe perioada determinata care in ziua de azi nu poti legal sa-l ataci. Daca totusi o faci, riscurile sunt foarte mari am deja doua cazuri in care angajatorii (firmele) au pierdut procesele intentate de salariati a trebuit sa-i reangajeze, sa le plateasca salariile aferente restante plus daune piperate. Deci... atentie la neatentie. Despre asta vorbesc. Nu e cazul de mai sus pentru ca asa cum banuiam este doar o speculatie verbala fara nici o legatura cu realitatea concreta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putem sa ne intoarcem la subiect si sa lasam profesoara de religie care si-a permis sa rada de bijuteriile popii? nu de alta dar altceva deca speculatii pe un caz punctual nu putem face si pierdem ideea de la care s-a plecat.

 

conform Hotnews, dupa ce s-a sesizat presa, documentul a fost desecretizat.

 

Oricum, mie una mi se pare ca, pentru un stat laic, biserica ortodoxa este mult prea prezenta in invatamant.

intrebarea mea este de ce celelalte confesiuni au fost discriminate cu aceasta ocazie? De ce BOR are un protocol cu MEI iar celelalte confesuni nu? Cetatenii musulmani, catolici sau de orice alta religie platesc taxe mai mici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

intrebarea mea este de ce celelalte confesiuni au fost discriminate cu aceasta ocazie? De ce BOR are un protocol cu MEI iar celelalte confesuni nu? Cetatenii musulmani, catolici sau de orice alta religie platesc taxe mai mici?

Ramiris,nu stiu daca e corect spus discriminat!

 

IN Germania  se face religie la scoala (catolicism cred ca si evanghelism,insa nu sunt sigura),cine nu face religie deci apartinatorii altor rituri...fac etica -de exemplu.

 

Deci statul nu cred ca este obligat sa asigure ore de religie minoritatilor religioase.De fapt nu statul,scoala e mai corect spus.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris,nu stiu daca e corect spus discriminat!

 

IN Germania  se face religie la scoala (catolicism cred ca si evanghelism,insa nu sunt sigura),cine nu face religie deci apartinatorii altor rituri...fac etica -de exemplu.

 

Deci statul nu cred ca este obligat sa asigure ore de religie minoritatilor religioase.De fapt nu statul,scoala e mai corect spus.

 

Dana

 

Conform legii din Romania orele de religie se asigura pentru toate confesiunile. 

Statul Roman e un stat laic, scolile publice sunt scoli laice si nu poti fi considerat "minoritar" si tratat ca atare pe criteria religioase.

Statul roman e oblicat sa-si trateze in mod egal cetatenii indiferent de religie. Deci in opinia mea e absout corect sa spun discriminat.

 

 

Pentru cunostinta ta, sunt scoli publice in care se fac ore de religie musulmana, catolica, protestanta, etc.

Evident atunci cand exista professor disponibil si suficienti cursanti.

 

Materia religie este optionala, inca cu toate astea copii sunt inscrisi by default la orele de religie ortodoxa omitandu-se sa li se comunice parintilor ca ii pot retrage daca acest lucur contravene convingerilor lor. Principiul este simplu: se mizeaza pe faptu ca sunt putini cei care-si cunosc drepturile. Si mai putini cei care au curaj sa le revendice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...