Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

si pe mine ma deranjeaza si consider jignitor credintei mele sa vad la scoala poze cu evolutia omului ...

 

Inseamna ca biochimia, genetica, paleobiologia, statistica si, fiind la baza tuturora, logica si matematica sunt toate deranjante si jignitoare.

Pana si Sfantul Scaun a acceptat oficial schema evolutiei omului si a intregii lumi vii ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi am plecat de 7 ani din Ro...vad ca nu s-a schimbat nimic, dar nimic...cred ca am mai dat exemplul asta pe aici de cateva ori...cea mare a mea a facut 4 ani de scoala in Ro. A facut si religie, desi noi suntem atei nu am vrut sa o retrag tocmai in ideea ca sa invete despre ce inseamna religiile in lume...dar am constatat in primul an ca invata numai si numai religie ortodoxa, cu tot cu baiatul care a fost calcat de masina si cu cel care a cazut de pe scara. Bine, am avut noi discutiile noastre acasa, de ce si cum...dar cea mai urata chestie ce a putut sa o faca acea "profa" de religie a fost sa spuna copiilor de 7-8 ani ca Mos Craciun e o prostie, ca el nu exista, ca de Craciun trebuie sa sarbatoreasca nasterea lui Isus si nu sa vina Mosul cu cadouri. A venit fata mea acasa plangand...in fine, am trecut si peste asta. Voiam sa o scot de la religie dar am plecat din tara...citesc insa in continuare ce de lupte se dau inca pe acest front...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine doreste sa citeasca: 

https://ro.stiri.yahoo.com/live-chat--c%C3%A2t%C4%83-nevoie-au-copiii-no%C8%99tri-de-ora-de-religie-141855301.html

 

 


Andi: Acum 4 ani copilul meu a dat un examen pentru admiterea in clasa a V-a la profilul engleza informatica. Este adevarat ca informatica pe care trebuia sa o faca nu era cine stie ce dar la inceputul scolii, in septembrie, ora de informatica a disparut ca prin minune fiind inlocuita cu religia. Cand am cerut explicatii dirigintei s-a suparat foarte tare ca nu sunt credincios si nu ca nu ascult cuvantul domnului. Drept urmare am facut cerere de retragere de la ora de religie a copilului. Stiti care a fost urmarea? Persecutiile dirigintei un an de zile si scaderea notei la purtare pentru ca nu ne incadram in rigorile scolii. Din pacate scrisoarea catre parinti pentru scaderea notei la purtare a fost trimisa dupa incheierea anului scolar, fara sa se specifice ce anume a incalcat copilul din regulamentul de ordine interioara si mai mult avea si semnatura directorului, de altfel un om apreciat, dar care mi-a umplut sufletul de amaraciune.

 

Deci, Katya, cat de liberi suntem?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Copiii mei sunt retrasi de la religie. Cea mai tare faza a fost cand cineva s-a mirat, afland motivul real pt care sunt retrasi (ca nu vreau indoctrinare) si a zis: Credeam ca sunteti catolici! Acum nu stiu daca era de bine sau considera o jignire...

  Copilul mai mare, clasa a5-a, a hotarat ca vrea sa faca totusi religia pentru ca doanma a promis ca toti vor avea media 10 si el vra sa aiba media cat mai mare ca sa intre la un liceu bun. Ce parere aveti de calculele copilului? Noroc ca femeia pare decenta si nu ne-a tarat la biserici sau sa ne pun asa ascultam Trinitas pe-acasa.

 Copilul mai mic este prezent in clasa ( are a 3-a ora) dar isi face temele. Ieri mi-a zis ca a auzit la religie ca e o sarbatoare marea acum si va fi prima si a doua zi de ... sarbatoarea aia... dar ce e cel mia bine e ca luni avem liber. Doi copii - doua firi diferite - unul pare interesat iar celalalt respinge tot ce e legat de religie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma deranjeaza la unii profesori de religie faptul ca nu se gandesc la varsta copiilor atunci cand le povestec anumite lucruri.

La clasa fiica-mii (cand avea 6 ani) s-a povestit (in detaliu) despre rastignirea lui Isus. Copilul meu a venit acasa si mi-a spus: "Mami, tu mi-ai povestit ca isus e bun si are grija de noi. Atunci de ce l-au pedepsit?". Cam ce raspuns as putea da unui copil de 6 ani la aceasta intrebare? Prietena ei a avut cosmaruri vreo 2 nopti, se trezea plangand si intreband: "de ca i-au bagat cuie in maini si a curs sange?". 

O sa spuneti ca e un caz izolat, dar nu e.

Cand era Erica la gradi, i-a povestit o fetita de clasa I (care venea acolo la after) ca lor le-a spus dna de religie ca sub pamant exista un inger negru al copiilor rai care ii ia acolo si ii face supa daca nu sunt cuminti. Pai, decat sa asculte astfel de povesti, prefer sa stea copilul o ora pe holul scolii.

Anul acesta e Ok la religie, doamna ii pune mai mult sa deseneze, ii invata cate o rugaciune, le citeste povetioare cu morala si le povesteste despre anumite sarbatori (dar pe intelesul lor).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Phua...eu am crescut cu credinta in casa,cu religia ca mod de viata,mama mea a fost foarte credincioasa si pe noi ne-a crescut in spiritul credintei pentru Dumnezeu,am stiut de ürunc d eiad si de rai,am stiut de pedepse,am stiut de rastignire,am stiut de diavol ,am stiut de Isus...am stiut de toate...insa zau daca am avut cosmaruri(ca si copil vorbesc ca mai tirziu am avut ... [:)] ),daca am avut copilaria zdruncinata ,daca am ajuns un tinar si un adult cu probleme mai tirziu .

 

Nu stiu ce sa cred,pur si simplu mie mi s epar exagerari tot cee ace citesc pe forum...chiar nu-mi pot imagina ca atit de sensibila egeneratia asta de copii.

 

Nu ca nu va cred...ins acred ca si exagerarile sunt cumplite.

 

Parerea mea ,bineinteles!!!!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...