Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

Rufus, bineinteles ca discutia se poate transa.

S-a transat in anul 1990 si ceva cand le-a venit ideea asta.

 

Nici eu nu pot spune ca m-au deranjat orele de religie. Au fost cateva neajunsuri pe parcursul celor 8 ani dar am  trecut peste ele elegant.  Am schimbat (noi parintii) vreo 3 profesori ca erau dobitoci si le vorbeau mascari.

Parintii care accepta religia ca ora se impart in 2 categorii:

- cei care intr-adevar sunt credinciosi 

- cei care spera ca materia asta le va aduce copiilor un plus de moralitate  fara ca ei sa ridice un deget sau sa-si bata gura pe-acasa.

 

Daca aceasta materie nu ar avea nota in catalog, nu ar avea manual ci ar fi numai discutii libere cu copiii, discutii despre Dumneze, Iisus, morala crestina, spiritualitate in general, povestiri religioase cu talc, vietile sfantilor, pilde din Biblie, sa deseneze, as fi prima care as sustine-o.

O ora in care copilul sa fie liber, sa gandeasca liber, sa reflecteze, fara teme pentru acasa, fara poezii religioase de invatat.

====

Off topic rau:

Am mai scris acum vreo 2-3 ani si mai scriu si acum. Poate e gresit ce spun. Si va rog chiar sa-mi spuneti unde gresesc.

Toti copiii au 10 la religie. 

Religia este optionala.

Daca copilul apartine unui alt cult aduce o hartie de la biserica respectiva cum ca participa acolo la orele de religie si in catalog are automat nota 10.

Daca parintii scot copiii de la ora de religie declarand ca sunt atei sau treaba lor ce, elevul va avea in catalog linie. E scutit de ora aia. Nu i se pune nota.

 

X care face religie are urmatoarele note: 7, 9, 10, 8, 10, 9, 9, 10

y care e scos de la religie are aceleasi note (mai putin religia) 7, 9, 10, 8, 10, 9, 9, -

 

media generala a lui X  va fi 72:8=9,00

media generala a lui Y va fi: 62:7 = 8,85

 

Sutimile alea conteaza al naibii la intrarea in liceu.

 

Daca am dreptate si nu fabulez, va zic asa: nu va scoateti copiii de la orele de religie, sunt discriminati la medie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura, uite la prima strigare anul 2011

 

http://ipad.hotnews.ro/10077512

 

 

Viviana, ai expus tot ft limpede, logic, dar eu asta va spun, ca nu tot ce este logic dpdv legal poate fi aplicat oriunde. Suna ca slapu' ce zic, dar asa e. Daca noi nu eram preponderent ortodocsi ( nu fundamentalisti cat sa se simta ), azi nu eram Romania. S- a pus o concordanta intre laic si religie prin acel optional. Restul depinde de noi. Si s- au vazut extreme, intoleranta vis- a- vis de ceea ce tine de religie si aici. Mariuta nu a exagerat. E vorba despre identitatea noastra. Ca unii se leapada, nu se identifica, nu apreciaza etc este o treaba care ii priveste. Democrat e sa se tina cont de majoritate, putinilor li se lasa sansa sa opteze dupa cum vor/ cred ca le este lor bine. Insa se pare ca asta nu ii multumeste, vor sa schimbe felul majoritatii. 

Eu va mai spun un singur lucru: nu va faceti iluzie ca dc religia nu ar mai fi predata in scoli, totul ar deveni brusc roz ori ar fi loc mai mult pt sport. Nup. Deja am vazut pe la altii ce se pune in loc, dar nu mai zic nimic. Ca iarasi imi iau rosii. Anyway, prefer de 1000 de ori religie ( iar dc vad vreo strambatate la profesor etc vis- a- vis  de copilul meu, voi lua atitudine), decat aiurelile "occidentale". Si poate asa va avea sansa sa inteleaga lucruri. A spune bleax la ceva pe negustate ( cum face acum fie- mea la mancare ) e fix asa, pueril. Nici macar politicul sau vrerile mai putin ortodocse ale unor capete bisericesti nu schimba acest optional. Insa pe viitor,  poate ca printre ei vom avea oameni mai buni dc le dam sansa copiilor de acum sa probeze.  Asta cu conditia ca noi sa fim atenti, sa sanctionam abuzurile si mizeriile. Asta cere niste efort si din partea noastra, nu doar a capilor. Efortul de a fi responsabili....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa stiu un lucru: religia este sg materie optionala in scoli? Discriminatorie media? Daca se presupune ca acel copil face un efort in plus fata de altul care nu mai frecventeaza ceva optional si se rezuma doar la materiile obligatorii? Da cu olimpicii cum e?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  In teorie ar trebui sa existe si alte optionale, pt cei care nu fac religia sau pentru cei care vor ceva in plus. Din pacate nu exista. 

  La copiii mei in scoala (vorbesc concret) nu exista nici o alta varianta. In timpul orei de religie stau in clasa si isi fac temele la ce vor ei, sau cel putin asta face cel mic si asta a fcaut cel mare pana anul acesta. Pentru ca acum e a 5-a, se pare ca profesoara de religie i-a zis ca daca "zice" ca face religia ea ii da 10 si il ajuta la medie. Practic e uneori si o afacere. Eu i-am spun copilului ca e destul de mare sa faca ce vrea si i-am dat un caiet. E singura "investitie".Nu va imaginati ca invata ceva. Probabil mai prinde vreo doscutie in clasa. Daca tot am trecut la capitolul democratie l-am intrebat si pe cel mic daca vrea si a ales sa nu faca, sa isi termine temele de la scoala si sa aiba mai mult timp dupamiaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, poti sa imi dai link catre un sondaj /studiu care confirma cifrele date de tine? Sau e doar presupunerea ta? 

Citez la intamplare, desfasurat relativ recent.

 

http://www.ziare.com/social/romani/majoritatea-romanilor-doreste-predarea-religiei-in-scoli-sondaj-inscop-1231493

 

Cum am mai spus, discutii pe marginea subiectului pot fi si sunt chiar necesare (media cu si fara nota la religie, o noua dovada).

Dar doar pe marginea subiectului.

Pentru ca in esenta, lucrurile sunt clare: doar o mica parte a parintilor se opune si i s-a dat dreptul sa refuze fara explicatii.

 

Si inca ceva: daca se considera etica necesara, de ce este la concurenta cu religia? Poate explica cineva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot in linkul pus de Rufus sondajul mai spune:

86,7% pentru

10,1 impotriva

 

Din cei 86,7%:

85,4 - vor religia in ciclul primar

58,4 - o vor si la gimnaziu

28,4 - o vor predata  si in liceu

 

privitor la curricula, din cei 86,7% care vor religia in scoli

55,7%  - cred ca ar trebui studiata religia ortodoxa

42,9% - vor sa se vorbeasca de toate religiile

21,9 - doresc istoria religiilor

1,3% - vor altceva

Deci lucuruile nu sunt chiar asa de clare nici macar in dreptul celor care vor studiata religia in scoli.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ai scris mai sus: "Si Ceausescu a daramat multe biserici, sau le-a ascuns. Nici el nu suporta sa le vada! " 

Ce inseamna "nici el": In afara de el (ceausescu) ce participant la discutie nu mai suporta bisericile si ar vrea sa fie daramate?

Multi...nu ne apucam acum sa facem liste,insa majoritatea participantilor la subiect nu suporta bisericile.Nu stiu daca si-ar dori neaparat sa fie darimate,insa nu suporta bisericile,preotii,ortodoxia in general.

 

Sa nu ne ascundem dupa visin!

 

Mie imi pare foarte bine nuantat de mariuta partea aia a mesajului,reflecta realitatea-aia ce incearca unii s-o bage pe sub pres.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...