Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din pacate, cei ce predau religia nu prea au treaba cu pedagogia, ca si asta e o meserie...

Nu ajunge sa iei o persoana evlavioasa si s-o pui sa predea unor copii.

Asta este un lucru care va rezolva multe din probleme. Daca va fi privit cu simt de raspundere.

Apropo de asta. La franceza au o maicuta. Profesoara cu studii pedagogice.

In limba franceza exista 16 verbe care se conjunga la perfectul compus cu verbul "être" - a fi, si nu cu avoir (a avea).

Unul dintre aceste verbe este "mourir" - a muri.

A intrat in conflict cu copiii cand din lista respectiva l-a sarit pe mourir spunandu-le ca este un verb care pentru ea nu exista si ca daca il folosesc nu-i respecta straiele de maicuta.

Cum copiii s-au opus a inceput o prigoana cu note proaste asupra lor.

A iesit scandal si s-a cerut indepartarea ei.

Maicuta zice ca nu o vor din cauza straielor, copiii spun ca nici pe departe - nu le place cum preda.

 

Multa lume necajita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioi, Viviana! :))

 

Pe mine m- ar apasa treaba cu 10- le dat pt prezenta, iconitele mailuite etc. Adica, ce invata copilul de aici? Astea sunt cu adevarat cu impact direct asupra copiilor.

 

Hai sa nu exageram...

Copiii vor invata rapid (si nu de la religie) ce simplu se poate lua nota mare (sau maxima) din: prezenta la ore, referate luate de pe net, caiete (cursuri) impecabile, un portofoliu facut la timp (mai ales cand majoritatea nici nu l-a bagat in seama) si tot soiul de oportunitati. Daca nu stiai, la unii profesori nota chiar se negociaza si zau ca, in anumite situatii, e un lucru binevenit.

Cu cat trec anii, copilul invata multe lucruri pe care nu le-a visat (si nici noi ca parinti) in scoala primara (vezi "revolta" de care vorbeste Viviana), pe care le pot folosi, chiar specula in avantajul lor.

Deci nu te teme...nu-i nici o "trauma".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, cei ce predau religia nu prea au treaba cu pedagogia, ca si asta e o meserie...

Nu ajunge sa iei o persoana evlavioasa si s-o pui sa predea unor copii.

Asta este un lucru care va rezolva multe din probleme. Daca va fi privit cu simt de raspundere.

 

Bada , au treaba cu pedagogia . Majoritatea celor care predau religia sunt doamne care au absolvit  Facultatea de Teologie ,  modulul pedagogic se face acolo. . De altfel , nici nu poti obtine postul daca nu ai pedagogia. La cata dogmatica mananca in facultate ma mir ca mai pot gandi cu capul lor .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, eu zic ca nu exagerez. Si stiu ca notele date ca sa fie date nu sunt apanajul orelor de religie. Precum zici tu cu referatele copiate de pe net. Da'nu e ironic, cand te gandesti ca li s- o preda trebi descrise in Biblie, iar apoi dai 10 fara sa faci cu adevarat nimic? Un 10 care creste media? Eu ma fac ca va predau, voi va faceti ca invatati, rezultatul e concret si binevenit in catalog.

Eu aveam in liceu o profa care le dadea 10 baietilor, pt ca erau...baieti :)) erau pasari rare, ea duduie in varsta. Dar eram in liceu, ceva mai calita. Dincolo de amuzament, un copil de varsta mai mica poate fi confuzat de astfel de practici. Trauma e morala, dc vrei tu sa ii spui trauma. Cand sunt mici copiii, iti tocesti gura cu tot felul de povete, daca astia mari nu le insotim de puterea exemplului, ci le contrazicem cu fapta....s- a dus sau nici nu a fost educatia! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In pricipiu nu e nicio trauma, numai ca nu e corect. 

Daca hotarasti sa faci ceva apai atunci fa-o bine cap coada. Nu o face doar ca sa bifezi ca ai facut.

Nu incepe sa faci un lucru gandind ca il imbunatatesti pe parcurs. 

Asta e problema mea cu religia. E facuta cu hei-rupu si la fui ma-sii.

 

La vremea respectiva chestia aia cu "intra dracul in palma" a fost o trauma. Nu numai pentru fii-mea ci si pentru colegii ei.

S-a rezolvat simplu fara urmari. Dar nu am inteles niciodata de ce tocmai un reprezentant al bisericii a trebuit sa-i supuna la asa ceva.

 

Copiii invata repede sa speculeze. Dar sa invete asta de la profesorii laici, de la alti copii, parinti, experientele lor, dar nu din orele de religie.

Impartasania e o taina sfanta, nu trebuie facuta pentru un 10 - era un prof care de paste le dadea 10 celor care ridicau mana ca s-au impartasit. Au invatat foarte repede sa minta asupra subiectului.

 

Eu am avut alte asteptari de la orele de religie si sunt convinsa ca cele intamplate la fii-mea la scoala nu sunt singulare.

 

Fata mea isi face rugaciunea seara de seara, merge cateodata la biserica, citeste pilde, are incoane in camera, doarme cu o icoana sub perna, a avut un duhovnic, incearca sa aiba o anumita moralitate dar nimic din toate astea nu se datoreaza orelor de religie ci fostei ei invatatoare care i-a deschis calea catre spiritualitate prin turism ecumenic si partial mie.

 

Dimpotriva pentru ea orele de religie au fost un balast.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca hotarasti sa faci ceva apai atunci fa-o bine cap coada. Nu o face doar ca sa bifezi ca ai facut.

Nu incepe sa faci un lucru gandind ca il imbunatatesti pe parcurs. 

 

Da, asa se fac lucrurile si asa ar fi trebuit sa se abordeze ora de religie.

Dar din ce stiu eu (asa putin, dela copiii mei si doar de prin primele clase, ca dupa aia nici nu mai stiam daca fac sau nu religie), cei (de fapt cele) ce au predat in clasele copiilor mei nu au tratat materia asta ca pe una musai notata. Da, chiar imi parea ca pun note pentru ca asa  trebuiau sa faca, nicidecum ca trebuia sa masoare vreun nivel de cunostiinte.

Adica se multumeau sa-i puna sa coloreze (la inceput) desene (evident, cu teme religioase), le spuneau povesti, nu aveau teme, mergeau la biserica in grup, unde se si impartaseau, etc. Cu alte cuvinte, nu erau favorizati/defavorizati prin note, poate doar fata de cei ce nu aveau nota deloc, dupa calculul Vivianei.

Adica aceasta incorectitudine, pe cat de reala, pe atat de inofensiva, m-as hazarda sa spun ca e mai mult a vorba decat efecte reale.

De ce se dau note? Iaca nu pot raspunde...stiu doar ca este (in opinia mea) un lucru complet nesemnificativ.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o" buba" in genere in invatamant. Hai sa ne facem ca facem. Si continua la unii bugetari. Si se intampla de obicei la materiile de umplutura.

Nu stiu ce sa zic. Poate ca e bine dc iau problema in mana oficial si oamenii Bisericii. Poate ca ar fi bine sa asteptam rezultatele concrete si, dc se dovedeste ca e cazul, sa sarim. Daca exista olimpiade la aceasta materie este pt ca se intampla si lucruri bune. Speculez, dar poate ca tocmai toate acestea i- a facut sa aibe pozitie acum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...