Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

crisleso ma bucur mult pentru tine si fata ta, o sa vezi ca lucrurile se aseaza incet incet si momentele astea, de greu, de inceput, cu griji, ganduri si nelinisti vor ramane in urma, niste amintiri sterse. Cand incepe baiatul scoala? La noi incepe luni si fetele nu vor :))). Mai vor vacanta. :))

 

Diana incepe ultimul an de liceu si abia asteapta sa fie gata cu scoala, sa lucreze. Nu stie inca daca va da la facultate dupa, ar vrea un an macar de pauza, sa nu mai aiba de invatat...om vedea. Silvia e invidioasa pe ea si ne-a anuntat ca ea la 16 ani se lasa de scoala :)). Acum am inceput munca de lamurire cu ea, ca nu face nimic cu 9 clase, nici chiar cu liceul fara o meserie nu prea face...dar ea vrea sa se faca antrenoare de calaraie si acolo zice ca nu are nevoie de multa scoala :). Hmmmm....

 

Ne-am revenit incet cu ora europeana, greu sa fost! Eu azi am fost libera dar nu ma invidiati, ca muncesc si maine si duminica si apoi saptamana viitoare toata...cica sunt odihnita dupa concediu...aha, as mai avea nevoie de inca unul sa imi revin :)). 

 

Va las, un weekend mai bun decat al meu va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara,

 

Mihaela, imi pare rau ca ai un week-end asa aglomerat. Inchipuie-ti cat de odihnita se presupune ca sunt eu dupa 2 ani de concediu...  [:D] Dar ma bucur ca nu voi sta singura in casa dupa ce va pleca sotul, ca atunci mi-ar fi muuuuult mai greu. 

 

Cris, ma tot gandesc la tine ca te-ai descurcat singura si, chiar daca pari mai "infipta" decat mine, cred ca ma voi descurca si eu. Multumesc frumos pentru linkuri, poate le voi studia si eu, desi, ca si sotul tau, nu as vrea sa ma apuc sa invat suedeza degeaba.  [:D] Si mie mi s-a parut Rosetta Stone cam lalaita, dar, in acelasi timp, cred ca e buna pentru primul contact cu limba. Oricum, eu am abandonat-o de mult, de cand am inceput sa ma pregatesc pt IELTS.

 

Noi mai avem atat de putine zile... parca tot nu pot sa cred ca va pleca. Dar am speranta ca va fi pentru o perioada relativ scurta si va merita efortul.  [:)]

 

Va pup pe toate si va doresc o seara minunata! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Azi e ultima zi de vacanta. De maine incepem iar scoala, cu multa alergatura, organizare si sculat devreme,

Mihaela, imi place Silvia, stie ce vrea! Insa cred ca si pt a fi antrenor de calarie iti trebuie ceva studiu...

Ana, sunt sigura ca va fi bine si veti fi multumiti de algerea voastra. Lundul este uoas frumos, sigur o sa va placa. Daca sotul are nevoie de alte informatii, doar sa dea mail.

 

Cris, in Suedia copiii de obicei se culca la 7.30-9.00. Ai mei se culca la 9, chiar  si la varsta asta.

 

O sapt frumoasa va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

 

Fetele au inceput scoala, la noi a inceput luni. Diana face si scoala de soferi, isi ia acum orele de condus. A facut in Ro 20 de ore si acum vrea sa faca si aici, trebuie sa mearga si la ore de teorie si de risc, a luat un pachet intreg la scoala de soferi ca a fost ieftin. Platit cu banii ei :). Silvia e iar cu prietenele dupa scoala, inca nu are teme, o lasam mai moale saptamana asta...

 

In rest nimic nou, munca si iar munca..gata vacanta, gata vara. Ne ramane sa ne planificam vacanta de iarna acum :).

 

Toate cele bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuhuhuuu! Azi a fost prima zi de nivel D!  [pk]

 

S-a intamplat ca dupa 2 zile de nivel C profesoara sa-mi spuna ca locul meu este undeva mai sus, a mers ieri in pauza de pranz si a vorbit cu colega ei de la D si astfel ca azi am trecut la ultimul nivel de incepatori. Ma asteptam sa fiu testata inainte de a fi acceptata dar azi m-a anuntat noua profesoara ca abia martea viitoare dau examenul, insa nu mi-e teama deloc.

Imi place grupul acesta caci stapaneste mai bine limba,normal,am chiar o colega din Ro dar astazi a lipsit, imi spuneau colegii ca vorbeste si ungureste,deci trebuie sa fie de prin Transilvania. Vom avea timp sa ne cunoastem. Iar profesoara e o dulce, o nebunatica plina de energie, distractiva si orele trec fff usor si placut. Am avut de povestit fiecare cate doua articole din ziare la alegere,destul de lungi,dupa ce ne-a ascultat in parte cum citim. Nu aveam voie sa ne uitam pe ziar, s-a vorbit la liber, imi place muult cum a decurs prima zi si sunt si mai motivata acum.

 

Mihaela, scoala abia maine incepe aici, baiatul meu e nefericit caci e prea devreme in august cica...de-acum il voi putea ajuta mult mai mult cu lectiile, dar nu pare el incantat de asta,vrea in continuare vacanta

 

Fetita e f bine la gradi, prinde noi si noi cuvinte zilnic, imi place ca a inceput sa manance feluri de care se ferea pana acum, mi-a spus ca nu poate sa treaca la desert de ex daca nu papa felul precedent, iar daca vede porumb in fata ochilor (si il vede zilnic [:)] ) linge tot ce are in farfurie ca sa poata ajunge mai repede la boabele galbene care sunt preferatele ei. Faptul ca isi doreste sa mearga si maine si poimaine etc. pt mine inseamna totul

 

Nu v-am spus ca in weekend am tras iar o "fuga" la cumnati la Stockholm caci a fost petrecere mare in gasca cu care am petrecut de Paste, doua aniversari...a fost un chef pe cinste cum stim noi, romanii, cu muzica si preparatele noastre, super distractie,,dans si mai vreau!!! Cica ei organizeaza mereu astfel de chefuri si vom fi si noi prezenti de-acum

 

Da,a trecut vara si iaca ploua zilnic pe la noi, ziua e mica si Ana mea n-a mai apucat azi nici macar ora 7.30 ,haha,doarme deja de o ora

 

 

Ana, normal ca o sa te descurci, n-am nici o indoiala, fie ca esti sau nu infipta.. [:)]  Eu insa n-am timp de pierdut caci nu-s tinerica precum voi, trebuie sa-mi gasesc rapid locul,acum la scoala si-apoi la munca...iar spiritul oltenesc ma ajuta teribil in "cursa" asta nebuna, contra cronometru cum mi-o imaginez eu [:)]

 

Ganduri bune va doresc si reusite! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, felicitari si succes!!!! Tare ma bucur sa stii, pentru tine. Stiu ce simti, ceva asemanator mi s-a intamplat si mie cand invatam suedeza. Doar ca eu am dat testul de C si dupa rezultat, profa mi-a zis sa dau si testul de D, ca am sanse sa il trec. Si l-am trecut! Sunt sigura ca vei putea trece si tu, ai sa vezi. Si uite asa mergi inainte. Stiu cat e de greu dar asa-i ca astea te incurajeaza si simti ca are un rost tot ce faci?  [flo2]

Ma bucur si pentru fetita ta, e inca o chestie care iti "spune" ca e bine, ca pentru ei merita orice. Uneori cand te citesc, parca ma "citesc" pe mine acum cativa ani. Iti mai spun o data cat ma bucur, sincer. 

 

O zi frumoasa tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara  [flor]

 

Cris, felicitari si din partea mea pentru nivelul de suedeza! Ai avansat f repede, felicitari! Ce urmeaza dupa nivelul D? E cumva modulul ala pentru care primesti si bani?

 

Nu stiu ce varsta ai tu, dar nici eu nu-s chiar asa tinerica, ca am trecut de 35. Si, in plus, spre deosebire de tine, nici nu pot sa zic ca am o meserie pe care mi-ar fi placut sa o practic. Am invatat atat de multe la scoala ca am iesit total zapacita de cap.  [batcap]

 

Noi mai avem mai putin de 6 zile pana la marea imbarcare. [fri] Va tot citesc si ma bucur pentru voi, dar pentru noi am mari emotii, ca nu are macar sotul un punct de plecare. Am zis ca "worst case scenario" ar fi sa-i placa f mult acolo si sa nu poata ramane sau sa nu ne putem muta din cauza lipsei locului de munca. Dar incerc sa nu ma gadesc prea mult la asta. [:I]

 

Mihaela si Anja, va pup si va doresc spor la munca si multumim pentru incurajari.

 

P.S. Nu-i cam mica vacanta mare? 

P.S.S. Cum reusiti sa culcati copiii la 7.30-9?????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, iti multumesc din suflet ca te bucuri impreuna cu mine,ai perfecta dreptate ca toate isi au acum un rost, simt ca am aripi si chiar ma gandesc sa impusc si eu doi iepuri dintr-o data la examenul de marti, daca ar fi posibil...nu stie profa ce am de gand dar daca voi termina cu brio niv C poate imi va propune si mie lucrul asta,desi ne cunoastem doar de 2 zile!!! Sau macar intr-un viitor cat mai apropiat [:)]

 

Joi si vineri nu am curs,asa ca maine ma ocup de baiat, merg cu el la scoala fiindca azi n-am putut si a fost prima zi, mi-a stat 8 ore de m-am speriat. Se afla intr-o clasa noua doar cu suedezi impreuna cu un singur coleg din fosta clasa internationala, a mers profesoara de anul trecut sa-i introduca, numai ca am in mana un orar din care nu inteleg nimic caci sunt trecute niste simboluri in locul materiilor de curs si in continuare salile unde se desfasoara. Pe formularul de inscriere pe care trebuie sa-l duc completat maine scrie ca e in clasa a 9a si legat de asta te-as ruga ,Mihaela,sa-mi spui daca si cand are de dat vreun examen de-acum incolo, la noi stii ca este capacitatea la finalul clasei a 8a,aici cum este?

Sper sa ma lamuresc maine ce materii va studia ca sa stie macar ce ore are zilnic, desi acum se vorbeste doar in suedeza si nu intelege mai nimic la momentul asta.

 

Ana, ai postat in timp ce scriam si-ti multumesc si tie  [flo2] Da, dupa SFI D urmeaza SAS grund la care se primesc niste banuti,asa am auzit. 

 

Stiu ce simti legat de imbarcarea spre Suedia, eu te incurajez cu tot sufletul fiindca nu exista motivatie mai mare decat dorinta de a reusi, iar pentru copiii nostri mutam muntii din loc,nu? Si chiar nu mai conteaza varsta ori ce-am studiat, e vorba de dramul acela de noroc de care toti avem nevoie in anumite situatii si va urez din suflet sa aveti parte de MULT,MULT NOROC ! Si crede-ma ca esti tinerica si daca nu ma insel atatia ani avea si Mihaela cand a sosit aici, deci...tot inainte!!!

 

Cu mersul la nani asa devreme s-a rezolvat la mine fara vreun efort din partea mea,pur si simplu o trezesc devreme ca sa ajungem la gradi la 7.30 ca sa ajung si eu la 8 la scoala mea aflata la 23 km, dimineata fiind trafic al naibii. Deoarece nu mai doarme dupa pranz la gradi si mai ales ca acum se intuneca devreme ma anunta pur si simplu ca-i este somn si se pune la somnic singurica f devreme,n-am nici o grija in privinta asta. 

 

Mihaela, nici nu ma mir ca uneori te vezi pe tine citindu-ma pe mine,stai sa vezi cand voi incepe sa lucrez si eu ca BMA, pai nu esti tu modelul meu? [flo2]  [:)]  [flo2] 

 

va sarut si numai bine ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, azi sunt cam pleostita! Nici nu a inceput bine scoala si deja sunt coplesita. Nu mai reusesc sa potrivesc atatea activitati cu programul de la scoala.... baietii sunt in clase diferite, dar termina scoala la ore diferite, si asta mi-a distrus toata planificarea. Acum mi-a venit ideea sa ii mut in aceeasi clasa. Am scris la rector, dar cred ca o sa fie greu pt ca sunt 29 de copii in fiecare clasa....

O intrebare, stiu ca suna total aiurea, dar poate va dati cu parerea. De vreo luna ma tot doare sub coaste, chair unde se termina sutienul. Nu e o durere acuta, doar ceva surd, enervant. Ce poate sa fie???

Stiu ca ar tb sa merg la dr, dar pana imi vine programarea poate aflu d ela voi cam ce ar pute fi....

Va pup,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Anamaria, deci sunteti cu numărătoarea inversa...o sa fie bine. Inteleg ca e greu, eu de ex. N-am putut sa il las pe al meu sot sa plece singur, dar la noi era alta situatia, desigur. Bafta multă, multă!

Vacanta e ok, vara e scurta aici, nu mai ai ce face dupa mijloc de August. Apoi vin vacantele Scurte de toamna, primavara, de sport, etc. Plus vacanta de iarna, care e trei saptamani aproape.

 

Crisleso, scrie aici prescurtarile, te pot ajuta. Uite acum ar avea nevoie băiatul tau de stöd de la un profesor de limba romana, e unul din rolurile lor. Sa il introducă in scoala suedeza, sa ii explice cum merg lucrurile aici si sa ii traducă ce nu înțelege, pana învața limba.

Din ce imi amintesc, o sa o întreb si pe Diana ca eu eram plecata cand ea învața in a 9-a, au teste naționale, care sunt multe si încep in Aprilie. Notele de anul asta contează la intrarea in liceu, atat din timpul anului cat si de la teste. S-a schimbat modalitatea de notare insa de cand a fost Diana a 9-a si nu stiu cum e acum. Ea a fost ultima generație care a prins cu G, VG, MVG acum e cu litere A, B, C, D, E.

 

Da, 36 de ani aveam cand am venit aici :).

 

Eu n-am reușit niciodata sa le culc pe fete inainte de 21.30-22 :). Nici pe Silvia cand avea 4 ani :). Deși nici ea nu mai dormea la prânz, de la 2 ani. Si se trezea la 7-7,30, depindea de zi.

 

Anja, ma doare si pe mine cam pe unde zici tu de câteva zile. Eu ma gândesc ca e de la ceva muschi, eu n-am programare la medic, astept sa imi spui ce ai aflat tu :).

 

O zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...