Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Neata! E randul meu sa ma simt coplesita si bulversata dupa vizita la scoala. Am fost la prima ora si am vorbit cu profesoara care intra acum la clasa, era tipa de ieri cica. Mi-a explicat orarul si prescurtarile, alea pe care nu le intelegeam caci MA,GE,KE am banuit ce inseamna, desigur. Mihaela, chiar nu inteleg ce va face baiatul meu care nu pricepe mare lucru in suedeza afara de cateva fraze cu caracter general...si ei nu mi-au pomenit nimic de vreun ajutor in limba romana la specialitati, sunt multe materii si daca se mai dau teste si note care conteaza pentru liceu, chiar nu-mi imaginez ce va face. N-am mai apucat sa intreb daca exista manuale,ceva material scris ca sa pot eu sa-l mai ajut acasa, doamne, ce ne facem? Imi spunea profesoara ca e ultimul an aici si de la anul va studia la Eksjö pe profilul ce-l va alege, dar deja imi pare totul mult prea complicat fiindca depinde cum spui tu, de notele de anul asta. Nu mi-am imaginat deloc ca nu va beneficia de vreun ajutor in limba materna,off

 

Durerea de care vorbesti tu ,Anja,pare ca nu se datoreaza unui junghi intercostal caci dureaza de ceva timp si nu este acuta si nici nu iradiaza in spate, e musai sa afli cauza la medic, iar pana atunci incearca sa te hidratezi mai mult sau chiar sa-ti schimbi cumva alimentatia. Sanatate multa! 

Valabil si pentru tine,Mihaela! [:)]

Iar pe mine va rog sa ma incurajati caci ma trec fiorii, va spun sincer!

 

 

Sanatate si noroc sa avem! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cris, as zice sa te duci din nou la scoala si sa ceri extrasupport. Cere-le sa iti dea manualele acasa. Chiar ma gandesc ca ii este greu cu suedeza, pt ca la nivel de cunostinte sunt sigura ca stie mai mult decat se cere in Suedia. Intreaba care ar fi alternativa daca nu ia note sa se poata inscrie la liceul la care vrea?

 

Te-ai gandit daca ar putea merge la o scoala internationala? Cursurile sunt numai in engleza.

 

Iti tin pumnii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as încuraja ore in engleza, el trebuie sa învețe suedeza. Ca sa primească suport trebuie voi sa cereti Crisleso. Întreaba la scoala daca exista prof de romana in kommun. Daca nu, poti cere stöd in suedeza, dupa scoala. Scoala ajuta in situații din astea, dar trebuie voi sa cereti. Va învața usor suedeza in clasa suedeza, ai sa vezi ca își va da drumul. Iar la cunostinte, cum spunea Anja, e mult deasupra colegilor.

 

Revin de acasă, dupamasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult,fetelor, pentru raspunsuri! Sunt cu ochiii pe postarile voastre caci imi sunteti de mare folos! O sa merg din nou la scoala sa cer manualele acasa caci altfel nu se poate si voi intreba si de celelalte lucruri de care ati pomenit. Sunt curioasa ce-mi spune astazi dupa ce-am vorbit cu profesoara care se ocupa de clasa lui, va tin la curent.

 

Ma apuc de treaba prin casa caci sunt restanta cu multe, intru din nou deseara,va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ceri manualele acasa, le poate aduce baiatul tau crisleso. Oricum in a 9-a deja au de invatat din ele, exercitii acasa la mate, chiar daca nu multe. 

Sunt curioasa ce iti vor spune maine, dar sunt sigura ca nu e singurul in situatia asta, deci stiu ei probabil cum sa rezolve situatia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca iar mi-am facut griji neintemeiate!  [batcap] Si voi iar aveti dreptate!  [flo2]  [flo2]

Mi-a venit baiatul acasa calm si zambitor, cu trei manuale la el si cand m-a pus sa rasfoiesc matematica chiar m-am linistit...lucruri studiate demuuuult in Ro precum spuneati voi! [pk] I-a placut mult cum a fost azi, e cu totul altfel abordarea  si nu suporta comparatie imi spunea, cica mai pricepe si el cate ceva, mai seamana cateodata cu engleza,mai deduce si din limbajul corpului, s-au si jucat, ce mai, e ok! Ca sa nu mai vorbim de cum arata si sunt dotate salile de curs,de sport, laboratoarele etc. Eu o sa-l ajut cat pot, deocamdata nu o mai stresez pe profa,vad ca stie ce are de facut cum bine zici,Mihaela. 

 

Stiu ca e inceput de an scolar si e firesc sa fie asa, dar acum ca stim ca suntem peste nivelul lor nu ma mai stresez,mai greu va fi la materiile care nu sunt satiinte exacte,dar il ajut eu caci doar nu degeaba avansez cu suedeza,nu?

 

Va multumesc inca odata Mihaela si Anja, si mai povestim! Ana, tie iti tin pumnii strans de tot!

 

Noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, Diana e la liceu. E adevarat ca la linie stiinte sociale-media. A facut matematica B, anul trecut. Anul asta nu mai face mate, ar fi putut alege dar n-a vrut :). Vreau sa iti spun ca in iarna, cand am fost in India, am facut mate impreuna. Geometrie simpluta, unghiuri si calcule de unghiuri. Algebra...n-au facut ecuatii de gradul doi. :) Logaritmi da, dar numai zecimali, ceva functii simple, trigonometrie nimic...ce matrice si alte nebunii ce am facut noi...matematica e toata impreuna, nu separat cum aveam noi. Probabil ca la liceele de profil se face mai mult, adica sigur. Mie matematica din ro mi-a fost recunoscuta la nivel E, aici in licee nu se faca decat C, eventual D cei care isi aleg si doresc sa aprofundeze, dar nu e obligatoriu. 

 

Daca ea era avansata in a 5-a imi dau seama cum e baiatul tau in a 9-a. :) Da, suedeza e acum esentiala, ca sa inteleaga textele, enunturile, etc. E lejer la scoala, nu are cum sa nu reuseasca, ai sa vezi. :)

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa imi spune si el,Mihaela, ca nu are cum sa nu faca fata [:)] la mate si chimie e clar ca nu vor fi probleme iar la celelalte il ajut si eu cat pot si va fi ok.Azi mi-a venit si mai incantat fiindca au petrecut ziua in tot felul de activitati, vreo 30, i-a luat o ora sa-mi povesteasca, chiar interesant

Ii plac colegii suedezi caci sunt educati si il ajuta traducandu-i in engleza ceea ce nu intelege,fara ca sa le spuna profesoara sau sa ceara el

 

Mihaela,vreau sa-ti cer un sfat. In ce limba crezi ca este mai bine sa trimit scrisoarea la Socialstyrelsen si cele cateva fraze explicative, in engleza sau suedeza? Aplicatia am facut-o in engleza, ei mi-au solicitat in suedeza completarile. M-as cam incumeta sa scriu in suedeza dar mi-e teama desi nu-s decat 3 fraze dar dar este f important ce transmit ele... iar eu google translate nu folosesc fiindca nu mai am incredere..pe de alta parte nu vreau sa creada ca doresc sa impresionez, tu ce crezi? 

 

Astept sa-mi raspunzi,nu trimit caci oricum e weekend iar termen am pana pe 5 sept. 

 

Numai bine!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, eu zic ca e mai bine in suedeza. Incropeste tu frazele sau te ajut si eu, poti sa mi le trimiti si le traduc eu, un text scurt nu e mare lucru. Nu google translate in niciun caz :). Nu inseamna ca te dai mare, deloc, inseamna ca comunici in limba oficiala a tarii. Poti sa o rogi si pe profa de la Komvux sa te ajute, fara probleme. 

 

Noi ieri am fost liberi, eu si sotul. Incerc mai nou sa imi iau cat de multe vineri libere pot, sa ma potrivesc cand si cand cu el. El e liber dupa o garda de vineri si duminica, vinerea ce vine. Asa ca am plecat la pranz pe insula, am mancat intr-un loc tare frumos, il stim de multa vreme, e deschis numai in sezon. Si apoi am mers pana pe Fårö, insula mea preferata. Copiii au venit acasa de la scoala, si-au vazut fiecare de ale ei...noi am ajuns seara la 21, am luat pizza de cina, ca asta au vrut. O zi faina, mai vreau! :)

 

Azi in schimb am lucrat dimineata, am ajuns acasa si am continuat cu treaba prin casa. Sotul a fost harnic si a pus vasele la spalat, a strans prin casa, Silvia si-a facut la ea in camera...eu cu Diana am fost amandoua la munca! :) 

 

Sa aveti un weekend frumos!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,fetelor! Cum va este duminica?

 

Mihaela, tare-mi place mult cum este la voi in familie, abia astept sa mai creasca si Ana sa mai putem iesi si noi parintii, din cand in cand,in doi  [:)]

Aveti,ce-i drept, si mediul propice pe insula pentru a petrece momente romantice in doi, dar pana la urma cu putina imaginatie, le gasim oriunde  [:)]

Mihaela,ti-am trimis un email  [flo2]

 

Anja, ce-ai rezolvat cu scoala copiilor? Mai ai durerile de care pomeneai?

 

Ana,gata bagajul sotului? Numai maine nu-i poimaine,parca pe 26 zboara,asa-i?

Sa aiba parte de un zbor linistit si un inceput bun si norocos in Suedia,ca sa ajungeti si voi curand aici,tin pumnii 

 

Eu ma retrag la studiul meu caci tot pe 26 am si eu primul examen de limba

 

Sa aveti o duminica frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...