Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ziua buna!

 

Azi am robotit prin casa, dar am atatea restante ca mi-ar trebui cel putin o saptamana de concediu sa ajung la zi :). Maine lucrez de dupamsa, mai apuc sa fac ceva si dimineata...Saptamana viitoare e cam plina dupamese, joi e crosul donatorilor de sange si desigur ca noi suntem organizatorii, adica Blodcentralen. M-am inscris si anul asta (am fost si anul trecut) la standul nostru sa ajut (impartim sandwichuri, cadouri si dam numere de concurs concurentilor). Tine pana seara...Vineri dupamasa e cheful spitalului, organizat in fiecare an la sfarsit de vara. Se tine intr-o biserica in ruine foarte frumos reamenajata pentru astfel de evenimente. Am fost anul trecut si e tare frumos. Totul e gratuit, mancare excelenta, ceva muzica, spectacol...e frumos.

 

crisleso am raspuns la email. :) Mult succes marti, o sa fie bine, sunt sigura. Acum e numai o zi? Noi am avut doua zile parca, am avut 4 teste: läsförsåelse, hörförståelse, skriva si tala. Erau exemple atunci pe site-ul Skolverket, stii de el? 

 

anja cum te descurci cu baietii? Silvia vrea sa inceapa iar la dans, dar e duminica si nu ne incurca prea mult, numai in duminicile cand si eu si sotul lucram eventual...

 

anamaria, se apropie plecarea...inca o data bafta multa sotului si tie putere. Sa ne scrii cum evolueaza lucrurile. 

 

Duminica frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, Buna!

Ieri si azi am robotit si eu prin casa, Ieri am avut si musafiri. Acum sunt cu copiii la pian. La noi parca a si trecut si vara. E vant si iar ploua. Regret zilele de vara, mai ales ca am avut o luna fara copii, iar singura preocupare era

plaja si descoperitul de restaurante fancy.

Cu copiii nu am rezolvat nimic bine. Inca mi-a raspuns rectorul ca nu ii poate muta in aceeasi clasa, ca despartiti e mai bine pt dezvoltarea lor. Inca nu am hotarat daca acceptam sau mai incerc sa il conving.

La serv am niste zile cumplite, toata sapt am avut mtg pana la 11.00 noaptea. Asa ca sunt cam obosita..

De durut, cand ma doare cand nu ma doare. Am googalit, si s-ar putea sa fie ori bila, ori un junghi or gaze or ceva la ficat. In afara de durerea asta surda, ma simt bine...

Cris, succes la test. Iti tin pumnii!

Mihaela, Visby este Asa un loc frumos! EU am ramas cu inima la o clatitarie undeva in centru.

Ana,sa aiba sotul drum Bun! Sa il imbraci de toamna, ca nu sunt mai mult de 17 Grade.

Va pup,

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite anja ce am gasit, nu mai stiu daca intelegi suedeza: 

 

Det är vanligt med smärta som sitter på höger eller vänster sida nedanför revbenen. Den kommer ofta ifrån tjocktarmen som gör en krök på vardera sida. Det är något vanligare med smärta på vänster sida där tarmen gör en kraftigare krök. Smärtan kan vara skärande eller tryckande beroende på om den kommer ifrån att tarmen spänns ut eller om man t ex är trång i det partiet. Då kan det upplevas som att avföringen fastnar i det området. En del får kopplat till smärtan känningar upp mot hjärtat med tryck över bröstet, dubbelslag eller hjärtklappning vilket kan generera oro och ångest. Många får också smärta upp i vänster axel vilket är kopplat till diafragman som har referenspunkter i axelområdet. Genom att aktivt träna på att andas med magen kan man minska smärta och uppblåsthet genom att aktivera diafragman. Vi rekommenderar att du gör andningsövningar i 12 min per dag för att få effekt på både stress och smärta.

 

Sa stii ca yoga si respiratia din yoga ajuta mult la asta. 

 

Eu am descoperit ca durerea mea de acum e undeva in coaste, nu stiu de la ce exact, probabil de la sutien sau am stat cumva pe partea aceea incomod in somn...m-am obisnuit sa port sutien fara sarme, din acelea dintr-o bucata, care nu jeneaza nicaieri. Si intr-o zi am luat un sutien clasic, e posibil ca de acolo sa fie. Durerea a disparut cat de cat acum. 

 

Ah uite locul ce ti-a ramas la inima anja: http://www.creperielogi.se/ . Obisnuim sa mancam in extrasezon acolo, ca nu e aglomerat, e deschis tot anul, printre putinele...

Mai e unul tare misto pe Fårö, vreau sa mergem poate weekendul ce vine: http://www.gotland.net/creperie-tati-pa-kutens-bensin

 

Oricum, pe Gotland e puzderie de restaurante faine, avem cateva la care mergem vara de vara, le luam la rand :) si cateva pe lista, la care nu am ajuns inca...si mai sunt cele deschise tot anul, la care mergem in extrasezon. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, am devenit avansata la suedeza de cand cu scoala copiilor:)))).Insa la serv tot pe engleza o dau, ca mi-e mult mai usor.

Sa stii ca m-am gandit si eu la respiratiile yoga. Cred ca tot de la tine m-am inspirat. Ma apuc de azi.Tot de azi incep sa ma duc iar la sport, ca nu am mai fost de cateva luni bune (am plan sa merg de 3 ori pe sapt).

S-ar putea sa fie de la stres, desi, eu nu prea cred in diagnosticul asta cu stresul....dar este adevarat ca am fost foarte stresata/obsita la job, cel puti in ultima luna.

 

Da, aceea e creperia! Tare rau imi pare ca nu ne-am vazut atunci cand am fost la Visby, ca uite, de atunci, nu am mai ajuns acolo.

Sa aveti o sapt frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Azi sunt de dupamasa, acum imi savurez cafeaua si pe urma o sa imi pun maglavais in cap :). Henna adica. :) 

 

Anja da, tare rau imi pare si mie ca nu ne-am vazut...stiu ca eram la piscina, in Hemse, cu tf inchis si pana am vazut ca ati venit, erati si plecati :). Hai ca poate mai ajungeti, ce zici? 

Cu stresul nu neglija...tii minte ce am patit eu? Si tot asa ziceam, ca nu e de la stres, ca nu simteam ca sunt stresata, etc. Ei bine,toate problemele ce le-am avut, de acolo au fost. Stii ca am facut pana si gastro si coloscopie, toate analizele pozibile de alergii, teste de cancer, etc...si eram sanatoasa tun! Atunci am realizat ca stresul m-a doborat. Am fost si psihic afectata, ce cumplit a fost...bine stresul combinat cu greutatea mea de a fii departe de casa si de a naveta saptamana de saptamana. Dar a fost mult stres, scoala, apoi job, desi lucrasem am inceput multe lucruri noi la munca, pentru ca stiam numai o parte destul de mica...si toate astea acumulate m-au pus la pamant. 

Yoga m-a ajutat enorm, si miscarea. 

 

Si eu vreau sa reincep cu miscarea, am lasat-o pe tanjeala de cand am plecat in concediu, au trecut vreo luna jumate deja. O sa reincep yoga si vreau sa mai alerg cat mai permite vremea, ca apoi 6 luni cel putin sala ma inghite. Eu merg la spnning si la gympa, astea imi plac. Eventual la aerobic. 

 

Wow, impresionant ca ai invatat suedeza numai de la scoala copiilor, n-ai facut niciun curs? 

 

Va las, am orele numarate :). O zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund repede, sa ma laud cu suedeza:))

Nu, nu am facut nici-un curs. Insa pot sa citesc si sa fac compuneri si sa inteleg, Mai ales ca ii ascult pe copiii la biologie, geografie,istorie.

Insa am probleme cu vorbitul, pentru ca nu imi gasesc cuvintele si trec repede pe engleza.

Insa am avut avantajul ca stiam ceva daneza. Si acum mai amestec daneza cu suedeza.

Copiii rad si acum de mine cand am intrebat la scoala o fetita care plangea "Mår du gott?". In daneza nu exista "bra" ci doar gott:)))

 

Am vazut ca voi va feriti de google translate. Eu il gasesc super folositor. Toate conversatiile mele in suedeza trec prin filtru lui translate. E drept ca eu stiu cum ar tb sa sune fraza si doar imi corecteaza greselilel de scriere si imi sugereaza cate un cuvant care nu imi vine in minte. Dar il folosesc pe engleza/suedeza nu cu romana (imi vine mult mai usor sa scriu pe engleza scrisori oficiale).

 

Poate ca sunt stresata, habar nu am. Offf,si eu am viata usoara aici, ma tot gandesc cum ar fi fost in RO.

 

Gata plec la sport!

Mai vb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si bine v-am regasit:)

 

Cris, multa bafta maine! Sa faci impresie buna si sa treci cu brio!

 

Anja, multumesc pentru sfaturile cu hainele. Le-am transmis, desi sotului ii vine greu sa creada ca ii va trebui ceva mai mult de un tricou, cand aici sunt 30 grade. :) Si eu cred ca e posibil sa te afecteze stresul. Numai cand citesc cate ai de facut si ma simt coplesita. Cum vine asta sedinte pana la 11? Parca era mai usor cu munca acolo... Si nici partea cu fratii in clase diferite n-am inteles-o. Au aceeasi varsta, dar nu au voie sa invete impreuna?

 

Mihaela, frumos va relaxati voi. Si eu visez ca va reveni vremea cand voi putea sa ies doar cu sotul la plimbare. Acum se poate, dar trebuie sa ducem fetele in partea cealalta a orasului, apoi sa le luam, asa ca ne cam trece cheful. :) De fapt se putea, ca de maine nu se va mai putea, ca pleaca sotul. Sper sa ne dam seama in 3 luni despre ce e vorba si daca e pentru noi tara asta, ca nu stiu daca rezist mai mult. :(

 

Va pup si va doresc multa sanatate. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, azi dim cand am plecat la serv erau 13 grade. Se pare ca sapt se vor face 20 de grade, dar tot mai da cate o ploaie. Asa ca e bine ca i-ai dat ceva mai gros.

Despre copii, sunt gemeni, dar i-am dat la clase diferite, deoarece unul e mai timid iar celalalt fff vorbaret, si am zis ca e bine ca fiecare sa aiba prietenii lui. Si a fost OK, numai ca acum nu mai fac fata cu orarul si am vrut sa ii mut impreuna. Insa rectorul a zis ca nu vrea sa ii mute.... Ca se dezvolta mai bine separat. Mai incerc la anul.

Cat despre muncit mult, la noi in companie se munceste ff mult. Deja am vreo 3 weekenduri plus atatea nopti. Findca avem site-uri si in Japonia si in US, uneori incep primul mtg la 7 si ultimul la 23.00.

Sunt dependenta de telefon/tableta, de mailuri. Gatesc, fac lectii, fac curat, merg la plaja, dorm, si imi mai verific mailurile, sau am un mtg pe telefon. Si nu am sef care sa ma streseze si sa imi spuna ce sa fac...

Am fost ff obosita zilele astea. De asta sunt pe net azi, ca am decis sa o iau mai usor sapt asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri cu intarziere! [flo2]

 

Sunt capiata dupa asa o zi! De la 8 la 15 teste peste teste, de tot felul si toate temele si zau daca mai stiu ce-am facut...cert e ca m-am evaluat corect si cel mai dificil mi s-a parut testul auditiv, au fost texte ambigue si variante de raspuns asemanatoare si-o vorbire mai rapida si imbarligata decat cea pe care o aud la radio si TV. Cu ale mele 10 zile de SFI implinite azi nu stiu daca puteam sa inteleg perfect, mi-ar fi trebuit macar o luna de curs fiindca e mare diferenta intre studiul individual si cel de la clasa,unde comunicam interactiv, auzim si vorbim doar in suedeza,aprofundam diferite tematici etc...la testele scrise insa n-am ezitat deloc indiferent de teme,au fost texte lungi de o pagina jumate, stiri, interviuri etc  si o compunere cu anumite cerinte. Ramane sa aflu daca mai sunt sau nu la D  [batcap]  

vad eu maine daca ma mai primeste profa in clasa [soricel]

 

Anja.sincer te admir pentru cum faci fata unui asemenea job peste restul de activitati ce tin de casa si copii, care nu-s deloc putine si nici usoare...dar daca tu spui ca in RO ar fi fost si mai si, inseamna ca inca mai e loc de stres si agitatie. Oricum, multa sanatate iti doresc caci la un asa program chiar ai nevoie, sa nu-ti neglijezi somnul si sa te duci la medic pt acele dureri. Interesant cum ai gandit cu gemenii, eu n-as fi facut-o

 

Mihaela, tu trebuie sa ne asiguri portia zilnica de romantism si relaxare,caci deh, traiesti pe insula,asa ca te asteptam mereu sa ne mai spui pe unde mai mergeti si ce mai descoperiti, mai ales ca s-a intors vremea frumoasa,este soare si cica asa va fi si sapt viitoare. 

 

Ana, sa ne spui primele impresii suedeze ale sotului, a ajuns? Multa bafta si optimism! 

 

Pe curand, zile cu soare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisleso, gand la gand cu bucurie, tocmai voiam sa scriu sa intreb cum ti-a mers azi cand...hop! ai postat :). Ma bucur ca a fost bine, si mie mi s-au parut testele hörförståelse cele mai complicate la inceput, dar si cele muntigt, de dialog. Tin pumnii sa fie un rezultat bun si sa fii mai departe in D :). Maine va si dau rezultatele? Super, la noi au durat cateva zile.

 

Din pacate la noi ploua azi si la ce saptamana ma asteapta nu prea am ce povesti :). Sau poate da. :). 

 

Maine merg la calarie cu Silvia, sa o vad la noua scoala. Joi e crosul donatorilor de sange, vineri chef cu personalul spitalului, petrecere mare si faina, sambata avem invitati pe prietenii nostri...deci saptamana asta pas la ceva romantism :). 

 

anja foarte mult lucrezi, e ilegal in Suedia asa ceva :). Pe bune, noi nu avem voie sa lucram mai mult de 8 ore, musai pauza dupa. Sper ca te simti mai bine. 

 

anamaria, ce spune sotul, cum a ajuns? Primele impresii? 

 

Eu am fost harnica sambata si am pus castraveti la murat...si doua borcane au fermentat, le-am descoperit azi dimineata inainte sa plec la munca. Le-am pus in frigider si acum nu stiu ce sa fac cu ele...sugestii? Nu vreau sa ii arunc, as incerca sa ii salvez..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...