Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Crisleso, gand la gand cu bucurie, tocmai voiam sa scriu sa intreb cum ti-a mers azi cand...hop! ai postat :). Ma bucur ca a fost bine, si mie mi s-au parut testele hörförståelse cele mai complicate la inceput, dar si cele muntigt, de dialog. Tin pumnii sa fie un rezultat bun si sa fii mai departe in D :). Maine va si dau rezultatele? Super, la noi au durat cateva zile.

 

Din pacate la noi ploua azi si la ce saptamana ma asteapta nu prea am ce povesti :). Sau poate da. :). 

 

Maine merg la calarie cu Silvia, sa o vad la noua scoala. Joi e crosul donatorilor de sange, vineri chef cu personalul spitalului, petrecere mare si faina, sambata avem invitati pe prietenii nostri...deci saptamana asta pas la ceva romantism :). 

 

anja foarte mult lucrezi, e ilegal in Suedia asa ceva :). Pe bune, noi nu avem voie sa lucram mai mult de 8 ore, musai pauza dupa. Sper ca te simti mai bine. 

 

anamaria, ce spune sotul, cum a ajuns? Primele impresii? 

 

Eu am fost harnica sambata si am pus castraveti la murat...si doua borcane au fermentat, le-am descoperit azi dimineata inainte sa plec la munca. Le-am pus in frigider si acum nu stiu ce sa fac cu ele...sugestii? Nu vreau sa ii arunc, as incerca sa ii salvez..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cris, iti tin pumnii sa iei nota mare. Eu sunt impresionata cat de repede ai invatat, bravo!

Mihaela, nu ma pricep la muraturi, nu am pus niciodata, nu stiu sa te ajut. Sper sa ii salvezi...

Ana, a ajuns sotul?

Eu abia mai merg:-) dupa ora de bodytoning de Ieri. Insa am ambitie sa merg si maine.

Despre stress, stiu ca muncesc mult,dar marele meu avantaj e ca sunt eficienta si fac cu placere ce fac.

 

Mihaela, stiu ca e ilegal, sa muncesti mai mult de 100 de ore suplimentare in nu stiu cat timp, dar contractul meu e facut in asa fel ca am salariu mai mare, dar orele suplimentare nu se platesc, dar pot sa imi iau liber, sau sa lucrez de acasa cand vreau.

 

Ca sa fac fata, am redus gospodaria la minim, mult sub nivelul asteptat de o Buna gospodina romanca;-)

 

Cand ziceam de stresul din Ro, ma gadeam la nebunia de condus, stresul cu scoala, platitul chestiilor, doctorii, sefii nesimtiti, etc., pe care aici nu le am.

Mai vb, ma duc ca mai un mtg.

Pa, pa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,nu stiu cand ne dau rezultatele, faceam haz de necaz  [:)]

 

Sa zicem ca am mai gresit la unul, dar restul testelor sunt corecte, deci ar trebui sa n-am probleme,insa nu am habar cum se corecteaza. Ceilalti din D nici macar nu au dat testele hörförståelse in iunie, doar pe cele scrise, nu inteleg cum vine asta

 

Cat despre muraturi, eu am facut in RO dar i-am sterilizat si n-au fermentat,deci nu stiu cum sa-i recuperezi, imi pare tare rau. Se mai intampla...dar n-ai motive sa te intristezi cu o asa saptamana distractiva ce ai  [pk] Nici nu-ti mai urez sa fii in forma maxima ca doar vii dupa un cros  [aerob] 

 

Anja, uitasem cum e in RO...NUUU,nu mai vreau!!!!  [zirea] 

 

 

Sanatate si putere de munca! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nuuu, nu ma duc sa alerg :))), ma duc sa ajut. Organizatorii suntem noi, Blodcentralen :). Se împart numere de concurs, se dau cadouri si se servesc sandwichuri se cafea gratuit. :)

 

Am vb cu mama si mi-a sugerat sa mai fierb o data apa si sa ii oparesc iar. Spunea ca daca nu am pus destul otet, fermenteaza, dar e ok. Tin minte ca si anii trecuți au fermentat dar putin, acum zici ca dădeau in clocot cu spume ;). Nah, o sa vad...chestia ca sunt cam scumpi si n-as vrea sa ii arunc...

 

Somn usor si o zi buna maine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  [flo2]

 

A plecat sotul ieri si a ajuns tarziu in noapte. A mers 7 ore in Ro, pana la Bucuresti, iar acolo a asteptat inca 1h 30 min in plus, ca a avut intarziere avionul. Asa ca prima impresie a fost: frig si intuneric. [:-)))] Asteptam azi impresii de pe lumina. Si tot azi  imi iau inima in dinti sa merg singura cu masina pt prima data, asa ca tineti-mi pumnii. 

 

Despre muraturi... la noi astora cu otet le zice "castraveti la otet". Muraturile se fac cu apa si cu sare, fara otet. Sunt mai sanatoase, ca se formeaza acizi lactici (parca  [:I] ) si nu deranjeaza la stomac, ca otetul. Se mai pune si cimbru, marar uscat, usturoi, cateva frunze de telina si iese o nebunie.  [il]  

 

Va pup si Doamne ajuta! Noi chiar avem nevoie.  [:)]

 

Cu drag. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, chiar daca nu alergi esti in natura si te incarci cu oxigen si voie buna  [:)]

Spor la salvat de castraveti!

 

Ana, bun venit sotului in Suedia si bafta multa multa!!! Astea au fost si primele mele impresii, este diferit si e normal. Sper sa fie multumit cu cazarea si celelalte,abia astept sa ne comunici

 

Eu gata cursurile pe sapt asta, ma bucur ca sunt doar 3 zile pe sapt, dorm mai mult joi si vineri  [:)] . Nu a pomenit nimic profa despre examenul de ieri,orele au decurs normal fara sa aduca macar vorba, mie mi-a convenit dar probabil pt ca nu s-au corectat inca, cine stie. Dar la plecare mi-a spus zambind ca ne vedem luni  [:)]

 

O vreme superba am avut astazi,am mers la tricou desi n-as mai fi crezut ca e posibil dupa friguletul de zilele trecute

 

Mihaela,plicul a plecat aseara spre Socialstyrelsen, o sa te anunt cand am vreo veste

 

Acum ca avem toti un rost, m-am linistit sufleteste...ii vad pe copii incantati de gradi si scoala,imi povestesc de-a fir a par zilnic tot ce se intampla acolo, e o intrecere care sa inceapa, ma amuza cum se testeaza reciproc la suedeza, e dragut si faptul ca sunt fericiti ma motiveaza la maxim si ma simt plina de energie si optimism, exact cum spuneai tu,Mihaela, exista un rost si simti ca ai pt ce lupta [flo2]

 

Asta iti doresc si tie, Ana, intr-un timp cat mai scurt! 

 

Si conducere cat mai prudenta ca esti in RO, aici e un deliciu condusul, nu mi-am imaginat ca poate fi asa! 

 

 

Sa aveti o seara cat mai frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 

 

Pana se "coace" conopida cu smantana si pesmet in cuptor, va scriu cateva randuri.

 

Am avut o zi ok azi, desi am fost pe provtagning (nu mai stiu in romana cum ii spune, prelevare de sange?), dar ca resurs, adica sa le schimb pe fete la fika si lunch si sa ajut daca e multa lume in sala de asteptare. Am si alte sarcini in laborator in acelasi timp, asa ca le-am facut si pe alea. A fost greu ca n-am mai intepat maini de vreo doua luni si se simte :). Dar a fost ok pana la urma. :) 

 

Apoi am fost la calarie cu Silvia, care a cazut de pe cal...si-a sucit putin piciorul, cred ca a ramas agatat in sa cumva, ca ea a cazut pe spate. In rest a fost ok, are casca si vesta tot timpul, pe jos e nisip deci nu s-a lovit. A plans ca s-a speriat, calul a luat-o la galop fara semnalul ei si ea nu era pregatita, s-a dezechilibrat. Acum e la calarie cu Ovi, adica sa se uite la el si sa stea cu caii. :)

 

Va las cateva poze:

 

10653495_10152611370592910_8038290309269

 

1902789_10152611426752910_21201665481403

 

10516635_10152611426747910_2916455380902

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, sunt curioasa cum i s-a parut pe lumina :). Tot frig? :)) Cred ca da, dar e chestie de obisnuinta. Uite pe crisleso cum umbla in tricou, si nu sunt decat 17-18 grade. Si eu umblu la fel, dar eu deja sunt calita de...7 ani! :)

 

crisleso, dureaza cateva zile corectarea lucarilor, parca si o saptamana. Eu ma bucur tare mult cand citesc de progresele voastre, se aseaza totul incet-incet. Au fost multe corecturi la scrisoare? Sunt doar curioasa :).

 

anja cum mai esti?

 

Eu mi-am salvat muraturile (la noi orice e pus pe iarna, se numesc muraturi :)). Le-am mai fiert zeama o data ieri, am mai pus putin otet, i-am oparit din nou si n-au mai fermentat. Am ascultat de mama :). 

 

Vad ca am ramas numai noi 4, ce club select :). Ma simt asa bine aici. :) 

 

Va pup, o seara frumoasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

Raspund si eu repede, ca mi-am terminat de cittit mailurile si facut planul de bataie pentru azi si pot sa imi beau cafeaua...

O astept si eu pe Ana cu vesti. Eu zic, ca nu ieri si azi nu a fost vremea chiar asa de rea in Lund. Adica vreo 20 de grade, cu soare! (Desi ieri dim la 7 erau 9 grade:)))))

Asa ca are sanse sa ii placa sotului.

 

La mine, tot asa agitatie, dar sper sa ne obisnuim cu ritmul. La jum lui Sept plec iar la Tokyo, si singurul pe care mi-l doresc este sa se canceleze mtg-ul si sa nu tb sa plec. Urasc 11 ore de zbor, avionul, Tokyo, hotelul, jetlag-ul, mancarea (NU VREAU SA PLEC!)

Nu stiu daca v-am spus, dar peste toata viata mea "calma" mai construim si casa nou.

Asteptam bygglov-ul si intre timp am emotii cu vanzrea casei in care stam. Asa ca tb sa aranjez prin casa, aruncat, pitit lucruri, decorat casa pentru poze si visning. Sotu' e mai optimist, dar eu nu am liniste pana nu vad casa vanduta.

 

Partea frumoasa este ca deja ma gandesc ce imi doresc pt casa noua. Deja ma plimb prin magazinele cu ustensile de bucatarie, pe la mobila,,,,,Mi-am pus in cap sa imi schimb toate oalele, farfuriile, tacamurile. Si vreau sa imi iau ceva fumos si de calitate.

 

Imi cautam de mult sa imi iau set de sare si piper, din cele foarte inalte de la Peugeot. Insa nu m-am indurat pana acum, caci una costa 999 SEK la Cervera. Insa  sapt trecuta, am gasit pe un site german la jumatate de pret. asa ca am platit 100E pe una alba si una neagra. Astept sa imi vina acasa.

(am vrut sa va pun poza, dar nu ma lasa....)

 

Tot de acolo o sa imi comand un set de oale pentru inductie. Aici, le-am gasit cu 4000SEK, pe site cu 199 Euro, insa mai astept sa fie gata casa.

 

Mihaela, cred ca ai tras o sperietura cu Silvia! Ce poze frumoase!

Da, se pare ca am ramas numai noi pe aici!

 

 

Cris, tare imi place cand te vad atat de optimista! Pentru multi romani, aventura asta a plecarii in alta tara este tare grea! Si mai ales cand vin in tari din astea nordice unde tb sa te obisnuiesti cu ploile, intunericul, vantul.

 

va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, fetelor! [flo]

 

In sfarsit am si eu acces la net pe ziua de azi. Astazi e prima zi de munca si cat am lipsit s-au achizitionat calculatoare, asa ca a trebui sa-l montez pe-al meu, sa desprafuiesc biroul si alte treburigospodaresti, ca mi-a si parut rau ca n-am venit in trening.

 

Am vorbit ieri pe seara cu sotul, a zis ca a stat toata ziua in tricou. I-a placut curatenia, verdele, faptul ca oamenii sunt amabili. A zis ca la un semafor abia daca se aduna doua masini la rosu si din 5 soferi 3 sunt femei. Barbatii merg cu bicicleta. ;)

 

I-au placut casele, curtile... Noi tot visam la o casa, dar aici n-am gasit nimic care sa ne placa la banii pe care i-am putea noi da. Numai curti minuscule, strazi inguste, toate cartierele noi arata ca niste blocuri puse pe orizontala.

 

Prima impresie, deci, e frumoasa. Ramane de vazut pe parcurs cum mai merg treburile, daca isi va gasi ceva de munca si alte probleme ce mai apar.

 

Mihaela, ma bucur ca ti-ai salvat muraturile. Sa le consumati cu drag la iarna.  Foarte frumoase si pozele; ai o fetita minunata. E reconfortant pentru tine, ca parinte, sa stii ca ii poti plati copilului tau un hobby.

 

Cris, spor la invatat in continuare. Sa progresezi cu viteza luminii si sa termini cat mai repede cursul de limba. [flo2]

 

Anja, foarte frumos proiectul cu casa. Asa visez si eu, sa cumpar sau sa construiesc o casa. Numai ca in Ro trebuie sa ai mare grija, ca se face tot posibilul pentru o economie maxima de materiale. Acolo poti avea incredere ca firma face treaba serioasa sau tot asa, trebuie sa gasesti pe cineva care sa pricepe sa mai verifice o data ce face firma, sa nu te trezesti cu surpize? Voi in ce stadiu sunteti? Aveti pamantul, ati turnat fundatia etc? Scuze ca m-a luat valul, dar asta e un subiect care ma intereseaza mult. [il]

 

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa. Sa fie mai cald decat la noi, ca aici e vant si a plouat dimineata. [umbrel]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...