Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

anja, deci nu m-a lasat memoria chiar de tot :). Succes mult cu casa, ati facut foarte bine ca ati angajat o echipa profesionista. Stiu cum e, am avut si noi mare bataie de cap si cand am refacut baia si cand am refacut bucataria, au fost scumpe amandoua dar fara profesionisti nu primeam garantie pe lucru, si nici reducerea de la comuna pentru lucrare. 

 

despre aragaze: la noi nu se pune problema de gaze :). Nu exista gaz pe Gotland. Aici cand cumperi o locuinta, indiferent ca e casa sau apartament, bucataria o primesti cu tot in ea, mobila, aragaz (sau plita si cuptor), frigider, congelator, masina de spalat vase. Noi am primit si masina de spalat haine si uscator, astea in spalatorie. 

 

Ce am mostenit, aragazul, era cu plita cu infrarosu. Mi-a placut, dar cand am schimbat bucataria si am vrut sa fie moderna 100%, am ales sa punem plita separat de cuptor, si am vrut sa fie cel mai nou produs pe piata, asa am ajuns la inductie. Ne-am gandit si noi la IKEA dar pana la urma sotul a ales Samsung, desi a fost mai scump. Desi cele de la IKEA aveau tot 25 de ani garantie :). Insa avem multe chestii de la IKEA, mobila mai ales. Mobila din bucatarie e de la IKEA :). 

 

In rest, e exact cum scrie K3loo, multumim de descriere si explicatii.  [flo2]

 

Anamaria, ma bcuur ca sotul e ok, o sa se descurce incet incet. E bine ca ai ajutor de la parinti, inca doua saptamani, sa iti reintri in ritm. Si Silvia e nascuta in septembrie :). Fete misto, asa-i? :)

 

alicia, pai povestim si alte chestii pe aici, ne bucuram sa fim mai multe. Poti povesti cu drag din experienta ta, emigrarea e un punct comun pentru noi toate/toti aici.  [flo2]

 

Un weekend frumos!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

Nu stiu daca ati vazut la stiri, dar in Malmö a fost  mare zapaceala ieri. A plouat torential cateva ore si s-au inundat toate autostrazile, sub poduri De cand sunt eu aici, nu am vazut niciodata asa ceva. Erau masini sub poduri in apa pana la acoperisul masinii, iatr un autobuz in apa pana la jumatate, scoteau oamenii pe geam....

Ziceau ca si astazi unele autobuze si chiar trenuri sunt anulate.

Ana, daca citesti in timp, poate ii spui sotului.

La noi in Lund, a plouat dar nu ca sa se inunde.

Mihaela, frumoase poze de la petrecerea intre ruine.

K3loo, interesant experimentul lui nenea bucataru':)

 

O sapt frumoasa, sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Anja, am vazut. Nici eu n-am vazut așa inundație de cand sunt aici. Sper sa se rezolve, vineri a plecat acasă o tipa care a fost sommarvikarie la noi, locuiește in Malmö, e studenta. Prietenul ei trebuia sa meargă azi. Sper sa fie ok!

 

Ieri am fost pe Fårö din nou. Sa apucam sa mancam la restaurantele preferate inainte sa se închidă. Va las câteva foto. O săptămana faina!

 

Revin cu pozele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor 

 

Intr-adevar, au fost ceva inundatii... Mi-a transmis sotul poze cu inundatiile de duminica, iar ieri am vazut la tv la stiri cum au spart geamurile unui autobuz din Malmo sa salveze oamenii. Din fericire sotul n-a fost decat martor la aceste evenimente, n-a fost direct implicat.

 

Eu am lasat fetele la parinti si acum incerc sa fac in fiecare zi cate un pic de curatenie, sa fie totul gata cand vin ele, ca nu voi mai avea timp de nimic. 

 

Sotul a avut astazi primul curs propriu-zis si astept sa-mi povesteasca impresiile.

 

Anja, deci stai in Lund. Acolo sta si sotul; face naveta la Malmo la scoala, dar ajunge repede. Sunt 10 min de mers cu trenul. Pana la gara merge mai mult, 15-20 min.

 

Mihaela, asa tihnita pare viata pe care o povestesti tu... [:)]

 

Cris, ce mai faci? Mai povesteste cum merge cu scoala. S-a inscris si sotul la SFI si e nerabdator sa dea o testare, sa vada la ce nivel il vor plasa.

 

Va pup pe toate si va doresc zile pline de soare.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Anamaria, chiar ca e linistita viata aici, unii ar spune ca prea linistita, ca e viata de pensionari :). Dar eu personal n-as da-o pe aglomeratia de oras mare. Insa suntem diferiti :). 

 

Suna bine ce spui tu acolo...sotul a inceout scoala, s-a inscris la SFI...vesti bune! Sa ne scrii impresiile lui si cum l-au pus la suedeza. Spor la treaba pana esti singurica acasa.  [flo2]

 

anja, azi am reinceput sa alerg...vai ce mi-a lipsit! Atat mi-a placut, imi pare tare rau ca vine toamna si nu mai pot...o sa incep saptamana viitoare la yoga si o sa merg la sala la gympa, asta mi-a placut. Ai plecat in Tokyo?

 

crisleso, cand mai ai timp hai si mai spune-ne de copii, de voi. Banuiesc ca nu ati primit inca rezultatele la testul C, sa stii ca si eu astept ca si tine, cu sufletul la gura.  [fri]

 

O seara frumoasa! [hia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la mine,in sfarsit!

 

Gata, am scapat si pe saptamana asta de cele 3 zile de curs extrem de obositoare, cu trezitul la 6 care nu-mi place deloc si condusul contra cronometru in in 3 directii diferite ca sa-mi las sotul apoi fetita, iar in final sa ajung la 8 la scoala mea de la vreo 30 km distanta. Anul asta asa va fi,dar de la anul am eu un plan secret care sper sa dea roade si sa imbunatateasca situatia  [:)]

 

Mihaela, frumoase imagini ca de obicei dar cea cu barca m-a facut sa ma simt ca in delta mea tulceana..doar pelicanii lipseau! Ei,da,m-a apucat nostalgia

Si tot tu "m-ai trezit" cu alergarea la care am renuntat de cand cu entorsa din iunie, care inca a lasat urme caci ma mai doare piciorul din cand in cand la anumite miscari ale gleznei. Ar trebui totusi sa incep usor usor alergarea, simt lipsa miscarii, iar vremea este splendida inca

Copiii sunt bine,multumesc de intrebare, fiecare cu povestirea lui de peste zi, legat de ce mananca,ce au facut,ce cuvinte noi au mai luat la bord [:-)))]

Nu am vreo veste privind rezultatul testului, nici timp de alte discutii nu avem la ore ,crede-ma...in fiecare zi lucram teste Nationellt prov kurs D, apoi stiri povestite,articole din ziare,din carti

 

[pup]

 

Ana,ce mai spune sotul tau, cum se acomodeaza? iti doresc si eu spor la treaba si asteptam vesti

 

Sa aveti o aseara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Nimic nou la mine!

Azi am o zi nebuna, nebuna, nebuna!.

Sunt prinsa intr-o sedinta de o zi cu suppliers, apoi am utveklingsamtal la scoala, pe seara, apoi repede, repede acasa sa "nu ratez" un mtg de la 20.00.

Pentru ca deja mi-am terminat de citit si sortat treburile, pana incepe nebunia si imi vin musafirii, trag ultima gura de oxigen, imi savurez cafeau si micul dejun, si va citesc.

 

Noroc cu vremea de afara, o vreme superba de toamna!

 

Cris, si eu urasc sculatul de dim. Eu sunt la 7 la serv in fiecare zi. Imi vine sa arunc ceasul cand da desteptarea...

 

Mihaela, cand citesc povestile tale, parca ma mai relaxez si ma opresc din vartejul asta nebun.

 

Ana, mai povesteste-ne cum se acomodeaza sotul in Lund.

 

 

 

O zi linistita sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetelor  [flo2]

 

Eu nu prea am ce sa povestesc. Sotul a inceput scoala si face naveta zilnic la Malmo. Incearca sa se integreze printre colegi. Marea majoritate sunt non-suedezi. Trece in fiecare zi pe langa o scoala si mereu vede copii de 1-4 care stau afara si se joaca.  [:)]

 

El zice ca e cald acolo, ca sunt 20 de grade. Dar eu am 22 in casa si tot mi se pare frig cand vin de afara, unde sunt 29-30.  [:)]

 

Fetelor le este tot mai dor de noi si asta e cel mai greu. Pana acum cica scancea aia mica prin somn dupa mine, dar acum plange si cea mare, dupa tata. 

 

Anja, tu ma sperii cu programul tau.  [fri] Eu credeam ca toata lumea din Suedia traieste ca Mihaela, calm, tihnit. Si eu sunt prezenta la 7.30 la munca, dar la 15.30 e gata treaba si pot sa-mi vad de viata mea. 

 

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Ah ce ma bucur ca ati scris.  [flo2]

 

Anja, ma bucur ca te linistesc postarile mele, cum scriam, viata aici pare plicticoasa pentru multi, dar pentru noi e ceea ce ne-am dorit. Sper ca a trecut cu bine ziua de azi. Ce repede faceti voi utvecklingssamtal, la noi e prin noiembrie. In 15 septembrie e sedinta cu parintii, acolo se discuta generalitati numai. Eu cred ca nu ma pot duce, ca ma duc la dentist, sa raman fara inca un sfert de minte (al treilea sfert  [:)] ). 

 

crisleso, oh ce emotii...cand ai testul la D? Ma bucur mult pentru copii, tare mult. O sa vezi cand o sa vina cea mica de la dagis si o sa iti povetseasca jumate in romana si jumate in suedeza, ca nu va mai stii cuvintele in romana. Noi o mai fortam pe Silvia si acum sa vb romana, ca altfel e jale :). 

 

Anamaria, spor mult sotului, sa ne mai tii la curent cu impresiile lui. Iar tie spor la fel, pana nu ai fetele cu tine. E normal sa le fie dor...saracutzele.  [flo2]

 

Eu am facut ieri sarmale, cu varza acra cumparata de la Willy's, facuta la croati. O pandesc demult, dar am pus eu in fiecare toamna si n-am mai luat. Acum am zis sa o incerc, e foarte buna. Au iesti bestiale sarmalele. Acum e la noi o colega de-a Silviei, le-am oferit sarmale de cina. Sa vedem ce zice suedeza :). Parca vad ca le comand pizza :).

 

Seara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...