Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Azi, e ultima zi la serv inainte de vacanta. Mai am cateva batalii de dat [pk] , dar incep sa ma linistesc. Mihaela, eu in general fac fata ff bine la stres si nu e vorba de nivelul de munca sau deadlines (ce tine de mine se rezolva repede si destul de bine).

Ce ma tracaseaza este ca prin natura pozitiiei sunt expusa tot timpul conflictelor carora trebuie sa le fac fata. Sunt in prima linie de lupta si trebuie sa lupt, sa fac fata multor discutii politice din firma. Nici nu iti inchipui cate mailuri, energie, autocontrol, meetinguri, telefoane pentru fiecare problema, discutie. 

Iar poate cel mai rau este ca avem site-uri si in Japonia si in US,  sunt conectata continuu la job. Sunt la 7 la serv si deja am mtg-uri cu Japonia, ajung acasa si in timp ce sunt intr-o conferinta la telefon, gatesc, fac lectii cu copiii, sau ii ajut la pian, sau pun la spalat/intind rufe, calc, sau , sau, sau... Am facut dependenta de telefon. Stau la TV, si imi verific mailurile in continuuu. Abia pe la 10-11noaptea ma linistesc.

Din cauza asta in weekendurile cand "nu arde" si nu lucrez, nici nu vreau sa ma ating de calculator...

In sfarsit, mai am cateva ore si VACANTA................

 

Ana, si noi tot in Grecia, in Kos. Suntem luni acolo dupa ce vizitam 2 zile Berlinul. Sunt curioasa cum va fi hotelul, caci copiii si sotul au avut atatea requirement-uri [:)]

 

Cris, ce veste buna ca incepi scoala iar fetita gradinita!

 

Mihaela, cum ajungeti la Stockhom, zburati sau cu avionul? Stockholmul este superb acum vara....Restaurante chic, plimbari cu vaporasul, parcuri, muzee...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata, fetelor [flo2]

 

Ma bucur asa de mult cand deschi dimineata calculatorul si vad ca ati mai scris.  [:)]

 

Intr-adevar, am mai cautat ieri cazare pe net si nu gasesti cu mult sub 2800. in plus nu am idee cat costa un bilet de autobuz sau tren, sa vad daca nu cumva ce iei pe mere dai pe pere. Voi aveti idee cam cat costa de la Malmo la Lund sau din imprejurimile Lundului la universitate?

 

Anja, sper sa mai intri pana la toamna, dar oricum vreau sa-ti spun ca ii voi da sotului adresa de mail sa te mai intrebe una-alta cand va fi in impas acolo. Noi incercam sa luam legatura cu cat mai multa lume pana sa plece, sa nu fie chiar un plonjon in necunoscut. Doar ca toata "lumea" asta de care vorbesc sunt oameni pe care nu i-am intalnit niciodata. Oricum, Dumnezeu e mare si o vom scoate noi la capat. [:)]

 

Mihaela, asa, plimba-te, ca de la tine m-am molipsit cu Suedia. Si mie imi place f mult sa calatoresc si visez ca intr-o zi sa pot vizita cat mai mult, cu banii castigati in Suedia. Pana atunci tragem o fuga in Grecia, ca tare mi-e draga. Stiu ca multi i-au criticat pe greci ca-s lenesi, dar mie chiar mi-a placut sa vad oameni stand la o cafea, fara stres, sau batrani care se plimbau prin oras, frumos imbracati si senini. Eu cred ca stiu sa traiasca si ii admir pentru asta.

 

Cris, bravo! Asa, sa nu te lasi, ca vad ca prin toata lumea asta trebuie sa spui raspicat ce doresti.  [:)]  Ma bucur ca vei incepe cand iti doresti. Cu siguranta ca vei parcurge mai repede tot cursul. Atept sa ne mai povestesti. Sper ca si sotul meu va reusi sa se inscri la facultate la vreun curs e suedeza. Oricum, el are talent la invatat limbi straine si am incredere ca va invata repede cat va sta in Suedia.

 

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate,  zi frumoasa si ... sa mai scrieti.  [grup]

 

P.S. Inca  o intrebare: fata cea mare are ureche muzicala f buna si as vrea sa i-o cultiv. Exista aceasta posibilitate la scoala sau vreo activitate extra-scolara care sa nu necesite bani sau cel putin nu prea multi bani? (ceva gen Palatul Copiilor la noi)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, trenul de la Malmö la Lund, costa undeva sub 100 SEK. Iar de la gara, poti sa mergi cu bicicleta sau pe jos pana la universitate. Sau poti sa iei abonamnet de autobuz, cateva sute de coraoane pe luna.

Insa eu zic sa luati in considerare Malmö, numai ca ultima varianta. Daca vrei un ap de inchiariat in Malmo in centru, langa gara este ff scump. Iar daca gasesti un ap marginas, in zone mai rele,  va tb sa ia autobuz pana la gara si apoi trenul.

Cel mai bine este in Lund. Distantele sunt mici, se poate merge cu bicicleta peste tot.

 

Despre muzica, poti sa duci fata la Kulturskolan, costa cam 1800SEK pe an. Insa depinde de ce anume vrei sa faca, e coada de asteptare, app 1 an, uneori 2.

Uite linkul: http://www.lund.se/Kulturskolan/Om-Kulturskolan/Avgifter/

La particular eu platesc pentru pian 8000 SEK pe an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,dragelor!

 

Hai ca mi-ati facut pofta cu Grecia, ia spuneti-mi si mie va rog frumos Ana,Anja, cum v-ati ales vacantele acolo, de pe ce site-uri, sa mai restrang si eu aria cautarilor, poate n-o fi tarziu sa gasesc ceva atragator din toate punctele de vedere  [flo2]

Ce stiu sigur e ca ajung si eu in vacanta asta in sfarsit la Stockholm caci aseara mi-a facut cumnatu invitatia mult asteptata, abia astept mai ales ca-mi spuneti ca-i tare frumos vara. Deci, reintoarcere la civilizatie si pt mine!  [pk]

Mihaela,iti mai amintesti cat a durat pana ti-a raspuns Socialstyrelsen? 

Si apropos de vacanta...SUA este mare, unde veti ajunge? Sau faceti un circuit?

 

Mi-a venit si mie baiatul acasa adineauri ,tare fericit ca a luat vacanta desi s-a "spetit" la scoala mai putin de 2 luni. [aerob]  Cica au parcurs insotiti de fanfara drumul de la scoala pana la biserica unde a avut loc un spectacol dragut si finalmente si-au luat la revedere pana in august, fiecare primind si o mapa cu teme de studiat pe vacanta facultativ dar...obligatoriu  [pk]

 

merg sa pregatesc pranzul,va sarut si va astept 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, multumesc pentru informatii. Inseamna ca avea dreptate directorul de la Palatul Copiilor din Iasi cand spunea ca doar in Ro astfel de activitati sunt gratuite, ca in tarile vestice totul e cu plata. Acum daca ai si bani sa le platesti, nu-i bai. Dar daca n-ai... Eu speram sa isi valorifice talentul fetita mea; nu sa ajunga mare vedeta, dar nici sa-i ingropam talantul.

 

Cris, eu am cautat pe booking . com, pe directbooking . ro si pe un site german (pe care nu-l mai stiu si mi-am prins si urechile. Pana la urma am luat de pe site-ul romanesc, era cel mai ieftin. Abia ieri am primit voucherele, mi-a luat cam o saptamana toata treaba. E cam greu acum sa iei last-minute, ca f multe hoteluri sunt ocupate. Dar ceva-ceva tot gasesti, cu siguranta. Depinde si cand vrei sa pleci.

 

Va pup cu drag.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, am inteles si te admir. Eu una n-as putea lucra asa, la mine e nevoie multa de liniste, de sa imi vad de casa si ale mele, serviciul sa fie acolo unde e si cand plec sa il las acolo, nu sa il aduc cu mine acasa. Nu sunt multi care pot ce poti tu. :)

Eu numai acasa am timp de computer, de ale mele adica. La munca lucram mult pe computer, desigur, dar nu am timp de altceva decat de ce am de lucrat...asa ca acasa e timp de forum si alte cele.

 

La Stockholm zburam cu vaporul. :) Mi-a placut cum m-ai intrebat: zburati sau cu avionul? :))

Vacanta placuta sa aveti! 

 

Crisleso, in SUA va fi asa: sora mea locuieste in New Jersey, mergem 4 zile la ea si colindam NY. Am mai fost acum 9 ani dar cu Diana, acum e randul Silviei sa colindam cu ea. De acolo zburam la Fargo in North Dakota, unde locuieste cumnatul meu (fratele sotului) si stam si acolo 4 zile. Acolo inca nu am fost. De acolo luam drumul LA-ului, unde inchiriem o masina si stam 3 zile, apoi ajungem in Vegas, unde iar am fost, dar iar e randul Silviei sa vada si ea. De acolo mergem sa batem cateva canioane, pana in Santa Fe. De acolo zburam la Orlando si stam in Florida o saptamana. O batem cu masina in lung si lat, mai mergem si la ceva parcuri, sa vedem ce vrea Silvia din nou, ca am fost acum 3 sau 4 ani la Disney in Paris, probabil luam alte parcuri din Disney la rand acum. Noi am fost si acolo acum 9 ani, dar am fost numai la parcuri,  nu am avut timp de colindat prin Florida decat putin. Si de acolo venim direct acasa, e zbor direct din Fort Lauderdale in Stockholm, cu Norwegian. Cam asta va fi vacanta noastra :). Sotul a organizat tot, eu eram in perioada aceea cu depresie si nu ma interesa nimic, numai sa mergem oriunde. Dar imi place ce a stabilit, bine m-a intrebat si pe  mine, mi-am dat si eu cu parerea dar faptic el a cumparat bilete, rezervat hoteluri si altele. 

 

Noi in Grecia am fost in Polichrono, un satuc mic pe bratul Kasandra, dupa ce am colindat Atena la 40 de grade. ;) Minunat, imi amintesc cu atata drag de acel concediu...am strabatut toata Romania (din SM pana in sud) cu masina, pe 40 de grade, am dormit in Calafat, am trecut cu bacul Dunarea, am continuat la Bulgari si apoi la Greci, am stat in atena doua zile si apoi in Polichrono. Hotelul exista pe Booking, se numeste Odisseas. :) Mic si cochet, mancare buna...plaja superba, am niste fotografii tare frumoase de acolo. :) 

 

Anamaria, in Suedia statul da gratuit tot pentru scoala, inclusiv mancare de pranz, chiar nu platesti absolut nimic, nici macar rechizite nu trebuie sa cumperi pana la liceu(dar mancare primesc si acolo gratuit). Dar activitatile extra se platesc, ca nu mai intra in curicula scolara. Silvia a facut dans, a facut cursuri de arta plastica, acum face calarie. Toate au fost platite extra. Diana a facut handbal, acela costa mai putin, ca era ceva club si aveau sponsori. Nu e o suma exorbitanta, sa nu iti poti permite, daca ai doua salarii in casa. 

 

Acum va las, va doresc weekend frumos, noi trecem la facut bagaje, ca deja Silvia e din ce in ce mai extaziata...sutn mai multe colege de clasa care merg la concert, maine e vapor va fi o adevarata adunare de pustoaice :). Iar la concert cica e full de multa vreme, bilete vadute asa in prima ora la primul concert...noi mergem la cel extra, dar tot plin va fi. 90 000 de persoane in ambele zile, la asa un concert mare nu am fost inca in viata mea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wooooow ,Mihaela, ce scrii tu aici despre vacanta voastra de 3 saptamani e visul multora pentru o viata, iar voi repetati figura pentru a doua oara, sunteti norocosi si cu siguranta meritati! [flo2]. Jos palaria pentru sotul tau in organizarea acestui minunat concediu,  sunt sigura ca-i la fel de meticulos si organizat si in medicina [flo2] [flo2]  [flo2]

E una din dorintele noastre pentru viata asta sa trecem oceanul si sa ajungem in aceste locuri stiute doar din filme si documentare, care tie iti sunt insa familiare,bravo!

 

Cat despre concert, suna impresionant...va doresc sa petreceti clipe minunate!

 

Si eu imi doresc s-o dau pe Ana la dans pentru inceput ca asta-mi cere, dar mai astept sa vad cum se acomodeaza cu gradi si limba, oricum la cum suntem de imprastiati anul asta cu scoala,gradi, serviciu si curs, n-as mai avea cum s-o transport si pe ea deocamdata la kommun, dar anul celalalt cred ca vom ajunge sa locuim acolo fiindca si baiatul trece cu scoala la Eksjö, eu tot acolo iar Ana incepe scoala si deci aici in sat nu mai avem de ce sa stam, va fi nevoit insa sotul sa faca o naveta de 60 km zilnic, mai vedem pana atunci

 

va doresc weekend superb tuturor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, prima data in SUA n-am fost pe banii nostri...ca eram in Ro, de unde bani de asa ceva? Acum platim in rate alte chestii (casa, masini, bucataria noua, etc) ca sa avem bani de concediu, nu ne scaldam in bani si sotul se descurca sa gaseasca mereu chestii relativ ieftine. Da, l-ai ghicit. E meticulos si ma bazez pe el ca iese ok, a organizat ultimele concedii de cand eu eram cu scoala si cu ale mele...stie unde si ce sa caute si nu ia nimic pana nu e convins ca pretul e cel mai bun pe care il poate gasi. Ne echilibram, ca eu sunt berbec repezit si care mai da cu capul de zid sa se trezeasca :))).

 

Multumim, gata, fug la nani ca vaporul pleaca la 7.30. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Se vede ca e vara...lumea in vacante...

 

Am inteles, Mihaela, cum sta treaba si chiar sunteti de admirat...berbecul meu insa nu are asa un noroc cu partenera lui de viata caci eu sunt si mai si de impulsiva, repezita,nerabdatoare, incapatanata...asa incat a invatat el sa faca lucrurile "cu cap", cum se spune, dar fara sa omita a-mi testa flerul si intuitia in prealabil,caci pana acum nu au dat gres in nici o directie...au fost alegeri care pareau nebunesti la momentul respectiv si in final s-au dovedit inspirate...deci am si eu partea mea de contributie,cat de mica

 

Si cum stiti, ieri am inceput SFI-ul...pentru doar cateva zile caci pe 25 se intra in vacanta si se redeschide pe 5 aug. 

Am fost dezamagita sa vad ca sunt plasata intr-o clasa la un nivel inferior pregatirii mele si de cum fusesem anuntata dar in pauza de fika mi-a spus profa ca dupa vara voi fi testata pe computer si doar de mine depinde daca voi intra la C2 sau chiar la D. Am ramas doar pana la pranz fiindca era pierdere de vreme,nu aveam cu cine socializa caci arabii si negrii stiti ca invata in alt ritm necunoscand alfabetul latin si vorbeau tot pe limba lor, nici picior de alt european, profa e si ea sirianca ca majoritatea cursantilor ca doar trebuie sa le explice pe limba lor,nu? ...ideea e ca daca n-as fi invatat singura dinainte nu stiu ce m-as fi facut, asa am zburdat printre exercitiile si intrebarile din clasa. Voi continua sa invat pe vara de una singura caci surse sunt, slava domnului, ca sa ma prezint cat mai bine la evaluarea din august.

 

In alta ordine de idei, m-a surprins neplacut sa primesc ieri un plic dedicat fetei mele care este chemata din nou la evaluarea starii de sanatate, de data asta la spitalul cel mare din kommun pe 14 iulie. Scria ca sa aduc, daca am, situatia vaccinarii  si fisa medicala din tara de origine, hopa! deci nu se lasa...Nu prea-mi miroase a bine ,dar nu vreau sa prognozez, o sa merg si o sa vad despre ce este vorba. E posibil ca n-au trecut asa usor peste faptul ca n-am vaccinat copilul si am refuzat si in continuare s-o fac, desi scrie negru pe alb ca fiecare parinte decide in privinta asta. Voi vedea

 

Ana,cum mai decurg la voi demersurile cu locuinta pt sot? cand plecati in Grecia?

 

Noi am decis in final sa ne sacrificam concediul pe anul asta ca sa mai luam o masina fiindca nu ne descurcam cu transportul in toate directiile cu una singura,mai ales ca asa va fi si in anul scolar care incepe in toamna. Si cum e un singur salariu...

 

Va las acum caci pregatesc pranzul, va doresc numai bine,Mihaela sa ai zile usoare la munca pana la vacanta! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Crisleso sa stii ca nici eu nu dau mereu cu capul de zid :)). Am luat si eu hotarari bune in viata, chiar daca luate asa fara sa stiu prea multe...printre altele si hotararea sa venim cu totii odata in Suedia, caci sotul meu nu voia asta, voia sa ne aduca pe noi la sigur (adica sa vina el primele 6 luni si daca e ok sa venim si noi). Dar eu nu m-am lasat si s-a facut cum am dorit eu, a fost o idee buna pana la urma. 

Imi pare rau ca ai nimerit la nivelul acela la SFI, dar sunt sigura ca va fi bine din august. 

In legatura cu chemarea la spital, chiar nu stiu de ce...a facut medicul de familie ceva trimitere? ca altfel nu au de ce te chema, nu cred ca are legatura ca ai refuzat vaccinarea. 

 

In rest ce sa va spun? Vreau concediu, a fost luuuuung anul asta, cu multe si variate incercari, vreau sa ma relaxez...dar mai am 4 saptamani si nu vor fi usoare, dar vor trece. Cum am mai scris, am invatat sa le iau pe toate asa cum vin, ett i taget cum zic suedezii :). Eu iau fiecare zi för sig :). Adica asa cum e, fara sa ma gandesc ce va fi maine...am invatat asta in anii stati aici. 

Fetele sunt in vacanta de joia trecuta, Silvia e tot cu prietenele toata ziua, ba doarme pe la cate una, ba doarme alta la noi, se duce pe la tara la bunicii altora, sta mult la piscina care e chiar langa scoala lor si sunt de a casei (abia s-a deschis sezonul, azi au stat acolo pe ploaie torentiala, cica a fost cel mai misto)... din astea. Comunicam pe sms pe unde merge, incepe sa fie din ce in ce mai independenta si ma cam sperie :). Ca timpul trece prea repede :). E prima vacanta pe care si-o petrece asa. Am vrut sa o trimitem in Ro dar cand ne-am dat seama ce cearceaf de imputernicire n-am facut in Ro cand am fost in aprilie, ca nu ne gandeam atunci sa o trimitem si ca trebuie sa facem eventual aici la un notar public si nu stim daca vamesii romani accepta asa ceva, n-am vrut sa riscam sa trebuiasca sa mergem dupa ea amandoi...

 

Fug sa mananc ceva de cina, sa ma uit apoi la meci, dar nu inainte sa va doresc din suflet un Glad Midsommar! 

 

 

http://www.roste.nu/images/midsommarstang2011.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...