Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anja,Mihaela, va multumesc mult pentru raspunsurile prompte! 

 

De suparare am uitat sa o felicit pe Silvia, sper sa nu te superi Mihaela si sa accepti si urarile mele intarziate!  [flo2] LA MULTI ANI Silviei, ii doresc tot binele din lume,sa fie sanatoasa, fericita si norocoasa!  [pup]  [flo]

 

Nu stiu ce sa mai zic...normal ca ar fi trebuit sa mearga si la noi straight forward ca la mai toti in problema asta si de-aia nu gasesc scuzabila "ameteala" lor ori "zapaceala" ori ce-o fi...care tot incompetenta inseamna. O sa vad cum fac caci in kommuna nu avem birou, doar la vecini si e mai departe iar masina n-am maine si poimaine. La serviciu nu se pune problema sa apeleze sotul caci HR-ul e la fel de "priceputa" nefiind in stare sa scrie corect si fara greseli macar unul din cele doua contracte de munca ale sotului ,lucru ce a iscat la randu-i probleme si a atras dicutii..

Va incerca maine cu ce scrie in link, dar ni se cer numerele pt toti 4,o sa vedem daca resueste ceva

 

Mihaela, ceea ce dau pe 30 este Nationella provet, la niv D. Abia azi am aflat de la un coleg ca am luat C-ul. 

 

Ana, cursul este doar 3 zile pe saptamana de la 8 la 15.00 cu pauza de pranz o ora si inca una de fika de jumatate de ora. Am auzit ca SAS grundul este zilnic, imi va fi f greu...dar inca n-am ajuns acolo

 

Noapte buna si numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, i-am sunat cu aproape 2 sapt in urma sperand ca voi obtine lamuriri si dupa o jumatate de ora de asteptat in tel mi-a raspuns un dispecer care n-a facut decat sa-mi ia personnummerul si dupa ce m-a ascultat mi-a spus ca va trimite un mesaj la departamentul responsabil cu alocatiile...ce-a urmat se vede 

 

De-ai stii ce greu tolerez lucruri de genul asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, nu e prea tarziu, ca azi e ziua ei :).  [flo2]  Multumesc mult de urari.

 

Inteleg ca esti suparata, ai si de ce. Numai ca probleme apar peste tot, din pacate. Sper doar sa se rezolve. Eu as mai suna, sa stii. Trebuie uneori sa fii infipt, sa ii iei si tare daca poti, ca sa rezolvi probleme de genul. Eu de ex. as suna si as spune ca nu intelegi de ce iti cer asta, cand pe formular nu scrie asa ceva, e formularul de la ei, voi aveti personnummer si ei ar trebui sa stie pe baza astora försäkringsnummer. Mi se pare hilar sa iti ceara ei niste numere pe care ei le dau...

 

Ah, ce ma bucur, ma bucur crisleso! Pentru reusita ta la prov. Hai ca tin pumnii, o sa fie bine si la testul D, ai sa vezi. Incet, incet esti pe drumul tau. Felicitari!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  [:)]

 

Cris, ma bucur si imi si pare rau pentru tine. Ma bucur ca avansezi atat de frumos cu invatatul limbii, dar imi pare rau pentru neintelegerile care au aparut. In Ro ne lovim zilnic de decizii si cereri care se bat cap in cap (si primim raspunsuri de genul: D-na, e un program, asa zice programul.  [batcap] ), asa ca inteleg cat de frustrant tb sa fie sa intalnesti o situatie asemanatoare intr-o tara de la care ai pretentii mai mari. Dar cu rabdarea se trece marea, asa ca pana la urma se va rezolva.  [grup]

 

Mihaela, foarte frumos ati sarbatorit-o pe Silvia. Sa fiti sanatosi cu totii.  [:)]

 

Anja, ma bucur ca esti mai bine. Sincer iti spun ca habar n-am ce-s denumirile alea de dr ce ni le-ai prezentat, dar e bine ca iti amelioreaza starea. Multa sanatate si la crize cat mai rare! Ai observat de la ce se declanseaza, sa incerci sa eviti?

 

Eu vorbesc zilnic cu sotul pe skype si sper din tot sufletul la o rezolvare cat mai frumoasa si mai rapida a situatiei. El va incepe suedeza pe 15 sept la scoala si SFI dupa ce va primi numerele, ca inca nu le-a primit. A tot auzit de tot felul de variante pt joburi, gen stat 2 ore pe sapt cu un copil (dar tb incheiat un contract pe un an), sau lucrat intr-un bar, ceva prin spate pana isi descalceste limba, sau ceva supraveghetor pe la facultate. Din pacate, insa, astea nu suna a job-uri din care sa traiasca 4 persoane. Dar vom mai vedea.  [:)]

 

Vroiam sa va intreb cum e la voi, pt ca sotul zice ca nu prea vede suedezi. [fal]  Cica sunt f multi musulmani, asiatici, orice alte natii, dar oameni care sa zici ca-s de-ai locului, nu prea. Mihaela si Cris, voi stati un pic mai departe, dar nu chiar foarte, cum e la voi? Anja, tu cum vezi situatia?

 

Va pup si va doresc o zi minunata si multa multa sanatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooo, dar ati scris aseara nu gluma:))))

Cris, si eu as face cum zice Mihaela. Mai suna-i!

Stiu ca poti sa trimiti si un mail de la ei de pe site. Eu am facut asa cand am avut ceva incurcaturi la Skatt, si mi-au raspuns ff prompt. Iti dau un nr de inregistrare si tb sa iti raspunda in 2 zile. Sa nu uiti sa le dai perssonnummer-ul.

Si chiar daca ii consideri pe aia de la HR nepriceputi, roaga-i sa te ajute. In fond nu are ce sa strice daca incerci pe doua fronturi.

 

Vad ca si eu si Mihaela suntem intr-o "stare zen" [:)]  referitor la toate lucrurile astea birocratice. Si eu m-am mai lovit de functionari ametiti, dar intr-un final s-au rezolvat toate. Cred ca dupa atatia ani pe aici, nu mai suntem asa bataioase:))))

 

Ana, ai dreptate, este ff greu ca o familie sa traiasca dintr-un singur job temporar. Ca sa poti avea o viata decenta, tb ca cel putin unul dintre soti sa aiba un job permanent. Altfel, viata este grea, si cu multe frustrari,

 

Despre emigranti, nu stiu ce sa zic . Eu, cand ma plimb in Lund, nu prea vad multi arabi, etc...dar stiu si eu....Poate ca ma plimb eu prea putin [:)].  Plus ca in timpul zilei, pe afara sunt numai mamici cu carucioare, pensionari si cei care nu au job. Cum am mai spus, dupa mine Lund-ul este un oras frumos, cochet, minunat pt o viata de familie.

 

Dar in Malmö este clar abundenta de arabi, etc. Cred ca numarul de emigranti este egal cu numarul de suedezi.

 

O zi frumoasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 

 

Hahaha Anamaria, aceeasi impresie am avut-o si eu in Stockholm: "unde sunt suedezii????" :)) Acuma depinde de ora la care te invarti in oras, cum zice Anja, probabil. Si depinde de mediul in care te invarti. Noi la spital suntem destui de multi imigranti, de toate natiile, e inevitabil. Si pe de o parte inteleg de ce a urcat asa de mult partidul SD (Sverige Demokraterna). Pe insula nu sunt chiar asa de multi, ca nu prea au ce face aici. Acum ii cam obliga statul sa invete limba si sa isi gaseasca de lucru. Cand am venit eu, aveam colegi din Irak care erau de 11 ani aici si invatau cu mine, la SFI, acolo i-am si lasat. Femeile in general, ca ele oricum nu au ganduri de munca. Si nah, astia stau pe banii nostri, primesc ajutoare sociale frumusele, au o viata decenta. In tot cazul, cand vad la tv ce se intampla in tarile lor...ma cutremur si ma gandesc ca e bine pentru cei care sunt aici. 

 

Cu munca asa e, cum zice Anja. Un job permanent, altfel nu traiesti defel mai bine si se aduna frustrarile. 

 

Anja da...ne-am adaptat la stilul lor zen :)). Oricum fata de Ro mi se pare super lejer, mai ales ca totul s-a rezolvat mai devreme sau mai tarziu. 

 

Dar nu puneti fetelor birocratia suedeza la nivel de statuie, caci se stie ca nu e. Sunt multi incompetenti sau aiuriti care lucreaza in sistem, se stie, se plang suedezii de numa' numa' de ei, nicio problema. Nu are legatura cu imigrantii, are legatura cu prostimea care lucreaza acolo. Eu pot sa spun ca am avut noroc, dar am prietene care au avut probleme. S-au rezolvat dar cu rabdare si insistente, stiind regulile, legea, ii convingi. 

 

O prietena de a mea a luat un premiu baban in coroane (vreo 13 000 parca) pentru ca a absolvit SFI in mai putin de 3 ani. Buuun, ea stia ca numai cei din tarile non-UE au dreptul la asa ceva, dar daca i-a primit, a tacut malc. Eu ii spuneam sa ii pastreze ca o sa isi dea astia seama de greseala :))). Au trecut vreo 4 ani de atunci, nimeni n-a zis nimic. :) 

 

Mie un aiurit de la Arbetsförmedlingen (astia cu somerii, nu mai stiu cum ii spune in Ro) mi-a zis ca pot sa ma angajeze la laborator un an, cu contract, ca sunt obligati, asta in perioada cand eram intre KOmvux(terminasem suedeza) si inca nu incepusem facultatea...eu eram cam sceptica, stiam legea si stiam ca e vorba de tarile non-UE. N.am zis nici eu nimic, dar cand a trimis contractul meu la semnat, superioara lui a vazut tara si i-a zis. 

Apoi nu va spun de contracte la Telia (o firma de telefonie, cablu tv)...cate telefoane si emailuri a dat sotul ca astia ne facusera un contract altfel decat cerusem, ba ne veneau cate doua facturi, etc. 

 

Deci oameni sunt peste tot, de la premiza asta sa plecati fetelor! Nu sunt ei speciali, atat ca viata aici e altfel organizata, ai facilitati, e un trai bun. Dar nu ii puneti pe piedestal pe oameni, ei sunt la fel peste tot.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi lucrez dupamasa, maine sunt libera de la munca dar trebuie sa merg inainte de masa aici: http://www.nordcoag2014.com/ . Seara avem party cu 14 fete de 11 ani :). Trebuie sa fac tortul, habar nu am cand. Undeva pe la pranz maine. Pana la 18 am timp :). Sotul si Silvia vor aranja sala si eu voi face tort. :) 

 

Sa aveti o zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

I-am sunat dimineata si am vorbit peste jumatate de ora cu cel de la capatul firului, dupa ce i-am dat persnr ca sa aibe in fata toate documentele si situatia la zi a corespondentei...am luat-o ca la clasa a1a pas cu pas,cu scopul si durata vizitei, cu litera legii...apoi am auzit ca-mi cere un lucru la care trimisesem deja raspuns sapt trecuta [batcap].. Am ridicat un pic si tonul caci macar atat puteam face constatand ca nu luasera in seama ultima mea scrisoare...acum totul se rezuma la decizia pe care o vor lua legat de faptul ca in RO intra in continuare alocatiile alea "enorme" si care ar trebui anulate ca sa primim aici integral sau sa se scada din valoarea alocatiei suedeze acei banuti (ne-ar conveni si asa,evident). Cine stie ce ne mai asteapta...la noi ca la nimeni! Cumnatii de ex nu au fost constransi sa anuleze alocatia copilului in RO ca s-o primeasca aici integral, dar fiecare nu norocul lui, normal. 

 

Mihaela, frumos locul de pe link, tare frumos! 

 

Ana, in satucul nostru din padure chiar n-au ajuns emigrantii ca n-ar avea ce face aici afara de jogging [:-)))] ...ii am din abundenta la curs! Exista insa in mica localitate unde face baiatul scoala o comunitate de emigranti, din 1500 de localnici peste jumatate sunt emigranti. Care ,cum stim cu totii si spune Mihaela,traiesc din banii celor ce muncesc si nu-i vad nici eu interesati in vreun fel sa-si schimbe statutul de intretinuti. Dar asta-i alta poveste

 

Mihaela, iti doresc sa ai o zi usoara la munca, fara incidente si maine petrecere frumoasa si un tort reusit! Cum il faci, cu ciocolata, cu fructe? Au fetele vreo preferinta? 

 

Ma duc si eu sa termin mancarica, la 4 vin baietii! Aceeasi ora,directii diferite..

 

Apoi invat caci asta mi-a mai ramas...sa-mi iau mai repede salariul decat alocatiile! 

 

 

Numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 

 

crisleso bravo, o sa se rezolve, ai sa vezi. Sper numai sa nu mai fie nevoie sa mai trimiti ceva, sau sa ii suni. Sa nu fie chiar cei mai batuti in cap functionari.  [flo2]

 

Ah, cladirile sunt din Visby, sa va faca pofta sa veniti. Ce se intampla acolo e asta : http://www.nordcoag2014.com/about.php  [:)]

 

Tortul e Rocky Road, dupa reteta asta : http://www.leila.se/leilas-rocky-road-brownies/leilas-recept/bakverk/index1,23.htm?id=2679 . E prima data cand o fac, sper sa iasa. Mai ales ca dimineata merg la congres, vin acasa dupa pranz si atunci ma apuc de tort. Petrecerea e de la ora 18 la 21, o sa mearga Ovi si Silvia sa aranjeze localul. Nah, o zi plina, ca de obicei. Macar sambata si duminica sunt libera. Ovi lucreaza sambata, sa vedem ce facem cu fetele, poate va fi vreme buna. Macar mergem sa mancam undeva. 

 

Tortul da, Silvia are preferinte: sa nu fie cu frisca multa, sa nu fie cu fructe, sa fie cu ciocolata. :) Pana acum am facut mereu tortul meu clasic, mostenire de la mama. E atat de bun ca la fiecare zi de nastere trebuie sa il fac. Nu va spun cate laude am primit de la copiii invitati, ca aici stiti torturile clasice de zi de nastere: prinsesstårta :).  Insa anul asta Silvia s-a razgandit si vrea tortul asta. :) 

 

Ce mancarica ai facut crisleso? Poate ma inspir si eu, ca maine iar trebuie sa fac ceva...

 

Somn usor si o zi frumoasa maine!  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...